ՀԱՊԿ-ի կողմից ՀՀ-ին աջակցելու նախագծի լրամշակման աշխատանքները ընթանում են ՌԴ-ի ակտիվ ներգրավվածությամբ. Կոպիրկին
ՀԱՊԿ-ի կողմից ՀՀ-ին աջակցելու նախագծի լրամշակման աշխատանքները ընթանում են
ՌԴ-ի ակտիվ ներգրավվածությամբ. Կոպիրկին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին նախագծի լրամշակման աշխատանքներն ընթանում են Ռուսաստանի Դաշնության ակտիվ ներգրավվածությամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով նոյեմբերի 23-ին Երևանում տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքներին:
ՌԴ դեսպանն ընդհանուր առմամբ դրական գնահատական տվեց ՀԱՊԿ նիստի ընթացքում կատարված աշխատանքներին:
«Ընդհանուր առմամբ, տպավորությունը դրական էր: Այս պահին պատրաստ չեմ տալ ինչ-որ մեկնաբանություն, բայց հաջորդ օրը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի ժամանակ ընդհանուր առմամբ դրական գնահատական է տվել այն աշխատանքներին, որոնք եղել են ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում:
Նշեմ նաև, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը բավականին դրական է գնահատել այս տարի ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահությունը: Կարծում եմ՝ սրան ավելացնելու բան չունեմ»,- ասաց Կոպիրկինը:
Հարցին, թե Ռուսաստանը քայլեր կձեռնարկի, որպեսզի ՀԱՊԿ-ի կողմից Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու նախագծի լրամշակման աշխատանքները արագանան, դեսպանը պատասխանեց.
«Այդ աշխատանքը իրականացվում է, և այդ աշխատանքը իրականացվում է Ռուսաստանի Դաշնության ակտիվ ներգրավվածությամբ»,- ընդգծեց Կոպիրկինը:
Հարցին՝ թե արդյոք բավարար քայլեր ձեռնարկվում ե՞ն ռուսական և հայկական կողմից արտաքին մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ և որպեսզի հայ-ռուսական հարաբերությունները նույն բարձր մակարդակի վրա մնան, Կոպիրկինը պատասխանեց.
«Իմ կարծիքով շատ բան է արվում, որպեսզի հայ-ռուսական հարաբերությունները ոչ միայն պահպանվեն, այլև ամրապնդվեն և հարմարվեն նոր իրողությանը և նոր աշխարհին: Հավատացեք՝ դա շատ բարդ է, և երկու կողմից պահանջում է մեծ համբերություն, համառություն, կամք: Իմ կարծիքով այդ բոլոր հատկանիշները հաջողվում է դրսևորել: Իհարկե, կա խնդիր, չէր կարող չլինել, բայց ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ երկկողմ հարաբերությունների պահպանման, ամրապնդման և զարգացման ուղղությամբ աշխատանքներն իրականացվում են պատշաճ մակարդակով»,- ասաց Կոպիրկինը:

Russia actively engaged in works to revise CSTO draft decision to provide help to Armenia – Ambassador
Russia actively engaged in works to revise CSTO draft decision to provide help to Armenia –
YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. The works to amend the draft decision regarding the joint measures to provide help to Armenia by the Collective Security Treaty Organization (CSTO) are being held with the active engagement of Russia, Russian Ambassador to Armenia Sergei Kopyrkin told reporters, commenting on the results of the recent CSTO summit in Yerevan.
Overall, the Ambassador assessed the results of the summit positive.
“Overall, the impression was positive. At this moment I am not ready to give any comment, but on the next day during the government session Prime Minister Nikol Pashinyan gave a positive assessment to the works done during the CSTO Collective Security Council session.
I also want to note that Russian President Vladimir Putin assessed Armenia’s presidency at the CSTO this year as very positive. I think I have nothing to add to this”, he said.
Asked whether Russia will take steps to accelerate the amendment of the draft to provide help to Armenia, the Ambassador said: “That work is underway and is being carried out by Russia’s active engagement”.
In response to the question whether both the Russian and Armenian sides take sufficient steps to overcome the external challenges and keep the Armenian-Russian relations on the same high level, the diplomat stated: “I think a lot is being done not only to keep the Armenian-Russian relations, but also to strengthen and adapt them to the new reality and the new world. Believe me, it’s very difficult and requires great patience, persistence and will from both sides. I think all these features are being displayed. Of course, there is a problem, and it couldn’t not have been, but, overall, I think that the works to preserve, strengthen and develop the bilateral relations are being done at a proper level”.