ՀԱՊԿ-ի կողմից ՀՀ-ին աջակցելու նախագծի լրամշակման աշխատանքները ընթանում են ՌԴ-ի ակտիվ ներգրավվածությամբ. Կոպիրկին
ՀԱՊԿ-ի կողմից ՀՀ-ին աջակցելու նախագծի լրամշակման աշխատանքները ընթանում են
ՌԴ-ի ակտիվ ներգրավվածությամբ. Կոպիրկին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին նախագծի լրամշակման աշխատանքներն ընթանում են Ռուսաստանի Դաշնության ակտիվ ներգրավվածությամբ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ անդրադառնալով նոյեմբերի 23-ին Երևանում տեղի ունեցած ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի արդյունքներին:
ՌԴ դեսպանն ընդհանուր առմամբ դրական գնահատական տվեց ՀԱՊԿ նիստի ընթացքում կատարված աշխատանքներին:
«Ընդհանուր առմամբ, տպավորությունը դրական էր: Այս պահին պատրաստ չեմ տալ ինչ-որ մեկնաբանություն, բայց հաջորդ օրը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի ժամանակ ընդհանուր առմամբ դրական գնահատական է տվել այն աշխատանքներին, որոնք եղել են ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ընթացքում:
Նշեմ նաև, որ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը բավականին դրական է գնահատել այս տարի ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահությունը: Կարծում եմ՝ սրան ավելացնելու բան չունեմ»,- ասաց Կոպիրկինը:
Հարցին, թե Ռուսաստանը քայլեր կձեռնարկի, որպեսզի ՀԱՊԿ-ի կողմից Հայաստանին օգնություն ցուցաբերելու նախագծի լրամշակման աշխատանքները արագանան, դեսպանը պատասխանեց.
«Այդ աշխատանքը իրականացվում է, և այդ աշխատանքը իրականացվում է Ռուսաստանի Դաշնության ակտիվ ներգրավվածությամբ»,- ընդգծեց Կոպիրկինը:
Հարցին՝ թե արդյոք բավարար քայլեր ձեռնարկվում ե՞ն ռուսական և հայկական կողմից արտաքին մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ և որպեսզի հայ-ռուսական հարաբերությունները նույն բարձր մակարդակի վրա մնան, Կոպիրկինը պատասխանեց.
«Իմ կարծիքով շատ բան է արվում, որպեսզի հայ-ռուսական հարաբերությունները ոչ միայն պահպանվեն, այլև ամրապնդվեն և հարմարվեն նոր իրողությանը և նոր աշխարհին: Հավատացեք՝ դա շատ բարդ է, և երկու կողմից պահանջում է մեծ համբերություն, համառություն, կամք: Իմ կարծիքով այդ բոլոր հատկանիշները հաջողվում է դրսևորել: Իհարկե, կա խնդիր, չէր կարող չլինել, բայց ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ երկկողմ հարաբերությունների պահպանման, ամրապնդման և զարգացման ուղղությամբ աշխատանքներն իրականացվում են պատշաճ մակարդակով»,- ասաց Կոպիրկինը:

Работы по доработке проекта содействия Армении со стороны ОДКБ ведутся при активном участии РФ: Сергей Копыркин
Работы по доработке проекта содействия Армении со стороны ОДКБ ведутся при
активном участии РФ: Сергей Копыркин
При активном участии Российской Федерации идет доработка проекта совместных мер по оказанию содействия Республике Армения со стороны Организации Договора о коллективной безопасности. Как сообщает «Арменпресс», об этом на брифинге с журналистами заявил посол России в Армении Сергей Копыркин, касаясь итогов состоявшегося 23 ноября в Ереване заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ.
Посол России дал в целом положительную оценку работе, проделанной в ходе заседания ОДКБ.
«В целом, впечатление осталось положительное. Я не готов сейчас давать какие-либо комментарии, но на следующий день премьер-министр Никол Пашинян в ходе заседания правительства работе заседания Совета коллективной безопасности ОДКБ дал в целом положительную оценку.
Должен также отметить, что президент Российской Федерации Владимир Путин довольно положительно оценил председательство Армении в ОДКБ в этом году. Думаю, мне нечего добавить к этому», - сказал Копыркин.
На вопрос, предпримет ли Россия шаги для ускорения пересмотра проекта содействия ОДКБ Армении, посол ответил:
«Эта работа ведется, и эта работа ведется при активном участии Российской Федерации», - подчеркнул Копыркин.
На вопрос, предпринимаются ли российской и армянской сторонами достаточные шаги для преодоления внешних вызовов и сохранения армяно-российских отношений на том же высоком уровне, Копыркин ответил:
«На мой взгляд, многое делается для того, чтобы армяно-российские отношения не только сохранялись, но и укреплялись и адаптировались к новой реальности и новому миру. Поверьте, это очень сложно и требует большого терпения, настойчивости и воли с обеих сторон. На мой взгляд, все эти качества удается проявлять. Проблема, конечно, есть, ее и не могло не быть, но в целом я считаю, что работа по сохранению, укреплению и развитию двусторонних отношений ведется на должном уровне», - сказал Копыркин.