Բունդեսթագի պատգամավորը Դաշնային կառավարությանը կոչ է արել ակտիվորեն աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին
Բունդեսթագի պատգամավորը Դաշնային կառավարությանը կոչ է արել ակտիվորեն
աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Թիլ Մանսմանը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռքբերված համաձայնությունը՝ հարգելու միմյանց սահմանները՝ միևնույն ժամանակ հստակ ընդգծելով Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման փաստը, և այն, որը մարտական գործողությունների հետ կապված մարդու իրավունքների սարսափելի խախտումների մասին հաղորդումները հիմա պետք է մանրակրկիտ ուսումնասիրվեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մանսմանն այս մասին գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Համաձայնությունը հիմք է տալիս հուսալու, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ապակայունացումը, որը ստեղծվել է Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով, կարող է լուծվել դիվանագիտական ճանապարհով։ Այս մարտական գործողությունների հետ կապված՝ մարդու իրավունքների սարսափելի խախտումների մասին հաղորդումները հիմա պետք է մանրակրկիտ ուսումնասիրության ենթարկվեն: Մարտերի ընթացքում և դրանից հետո կատարված հանցագործությունները պետք է հանգեցնեն քրեական հետապնդման, և դրանք չպետք է անտարբեր թողնեն միջազգային հանրությանը»,-նշել է պատգամավորը:
Նա շեշտել է, որ յուրաքանչյուր երկրի տարածքի ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքը և միջազգային իրավունքի համաձայն ուժի չկիրառման գերակայությունը պետք է խստորեն պահպանվեն:
Պատգամավորն իր անկեղծ շնորհակալությունն է հայտնել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ արագ և ինտենսիվ աշխատելու համար:
Որպես Գերմանահայկական ֆորումի նախագահ՝ նա կոչ է արել  Դաշնային կառավարությանը միանալ այդ աշխատանքներին և ակտիվորեն աջակցել Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացին։
Վարչապետ Փաշինյանի, նախագահ Ալիևի, նախագահ Մակրոնի և նախագահ Միշելի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին կայացած հանդիպման արդյունքով ընդունվել է հայտարարություն։ Ըստ դրա՝ Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Հայաստանն իր համաձայնությունն է հայտնել խրախուսելու ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունն Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով: Ադրբեջանը համաձայնել է համագործակցել նշյալ առաքելության հետ այնքանով, որքանով որ առնչություն կունենա:

Активно содействовать миру на Южном Кавказе: депутат Бундестага – федеральному правительству
Депутат Бундестага Германии Тилль Мансманн приветствовал достигнутое между Арменией и Азербайджаном соглашение об уважении границ друг друга, при этом особо подчеркнув тот факт, что Азербайджан напал на Армению и что сообщения об ужасных нарушениях прав человека, связанных с боевыми действиями, теперь должны быть тщательно расследованы.
Как передает Арменпресс, об этом Мансман сообщил на своей странице в Facebook.
«Соглашение дает основания надеяться, что дестабилизация южнокавказского региона, созданная в результате нападения Азербайджана на Армению, может быть разрешена дипломатическим путем.Сообщения об ужасных нарушениях прав человека, связанных с этими боевыми действиями, теперь должны быть тщательно изучены. Преступления, совершенные во время и после боев, должны повлечь за собой уголовное преследование, и они не должны оставлять мировое сообщество равнодушным", - отметил депутат.
Он подчеркнул, что необходимо строго соблюдать уважение суверенитета территории каждой страны и приоритет неприменения силы —в соответствии с международным правом.
Депутат выразил искреннюю благодарность президенту Франции Эммануэлю Макрону за оперативную и интенсивную работу.
Как президент Германо-Армянского форума он призвал федеральное правительство присоединиться к этим усилиям и активно поддержать мирный процесс на Южном Кавказе.
По итогам встречи премьер-министра Пашиняна, президента Алиева, президента Макрона и председателя Европейского совета Мишеля 6 октября 2022 года было принято заявление, согласно которому Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и в Алма-Атинской декларации1991г., посредством которой обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга. Армения выразила свое согласие на поощрение гражданской миссии ЕС вдоль границы с Азербайджаном. Азербайджан согласился сотрудничать с этой миссией в той мере, вкакойэтобудетего касаться.