Տեղահանված քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրագործման համար Արցախում գործուն մեխանիզմներ կմշակվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի բռնազավթված տարածքներից տեղահանված քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրագործմանն ուղղված համապատասխան արդյունավետ գործիքակազմ ապահովելու նպատակով օրենսդրական փոփոխություններ են նախատեսվում:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Արցախի արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրենսդրական հարցերի վարչության պետ Եվգենյա Հակոբյանը՝ հավելելով, որ Ազգային ժողովն արդեն քննարկել և ընդունել է «Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրինագիծ, ըստ որի՝ Արցախի Հանրապետության տեղահանված քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրականացման կիրառումն ապահովող օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման ժամկետը երկարաձգվել է և ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի 1-ի փոխարեն վերջնաժամկետ է սահմանվել 2023 թվականի փետրվարի 1-ը:
«Հաշվի առնելով նշված խումբ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրագործման առնչությամբ գործնականում ծագող խնդիրները, ընտրություններին ու հանրաքվեներին նրանց մասնակցության համար արդյունավետ և գործուն մեխանիզմներ մշակելու նպատակով՝ անհրաժեշտություն է առաջացել օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման ժամկետը երկարաձգել: Մինչև նշված ժամկետի ավարտը պատկան մարմինների կողմից կկատարվեն ավելի խորը և բազմակողմանի ուսումնասիրություններ, որոնք հիմք կհանդիսանան խնդրի կարգավորման արդյունավետ մեխանիզմներ մշակելու համար»,-մանրամասնեց վարչության պետը՝ հավելելով, որ Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների աշխատանքային տարբերակն արդեն շրջանառության մեջ է:

Artsakh to develop practical mechanisms for exercise of electoral right of displaced citizens
YEREVAN, OCTOBER 3, ARMENPRESS. Legislative amendments are expected in Artsakh aimed at ensuring respective effective tools for the exercise of the electoral right of citizens who were displaced from the occupied territories of the Republic, Yevgenya Hakobyan, Head of the Department of Legislative Affairs at the Ministry of Justice of Artsakh, said in an interview to ARMENPRESS.
She said that the Parliament has already debated and approved the bill on making an amendment to the Law on Occupied Territories of the Republic of Artsakh, according to which the deadline for making those amendments has been extended and set for February 1, 2023, instead of October 1, 2022.
“Taking into account the problems that emerge in practice regarding the exercise of the electoral right of a group of citizens, and in order to develop effective and practical mechanisms for their participation in elections and referendums, there was a need to extend the deadline for conducting these legislative amendments. Before the end of the deadline, the relevant authorities will conduct deeper and comprehensive studies which will serve a base for the development of effective mechanisms aimed at solving the problem”, she said, adding that the working version of the amendments to the Electoral Code is already being circulated.