ԱՄՆ-ի Սենատն ընդունել Է օրինագիծ, որը ներառում Է 12 մլրդ դոլարի չափով օգնություն Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Սենատը ձայների մեծամասնությամբ հավանություն Է տվել մինչեւ դեկտեմբերի 16-ն ամերիկյան կառավարության ֆինանսավորումը շարունակելու մասին օրինագծին, որը ներառում Է 12 մլրդ դոլարի լրացուցիչ օգնություն Ուկրաինային: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել են ամերիկյան ԶԼՄ-ները:
Փաստաթուղթը պետք Է ընդունվի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից, այնուհետեւ ստորագրման համար ներկայացվի նախագահ Ջո Բայդենին: Ինչպես գրում Է The Hill հրատարակությունը, Ներկայացուցիչների պալատն այն կընդունի ամենակարճ ժամկետներում:
«Մենք չենք պատրաստվում փակել կառավարությունը»,-հրատարակությունը մեջբերում Է Ներկայացուցիչների պալատի Հատկացումների կոմիտեի նախագահ Ռոզա Դելաուրոյին: Օրենքը թույլ կտա շարունակել կառավարության գործունեության ֆինանսավորումն ընթացիկ մակարդակով մինչեւ դեկտեմբերի կեսերը, որպեսզի լուծվի 2023 ֆինանսական տարվա ֆինանսավորման հարցը, որն սկսվում Է շաբաթ օրը՝ հոկտեմբերի 1-ին: Օրինագիծը նաեւ նախատեսում Է 12,4 մլրդ դոլարի հատկացում «Ուկրաինայի անվտանգության ապահովման եւ ֆինանսական օգնության համար», նշում Է The Hill-ը: Այդ միջոցները պետք Է ուղղվեն Ուկրաինայի կառավարության ֆինանսական աջակցությանը, ռազմական օգնությանը, ինչպես նաեւ Եվրոպայում ամերիկյան զինվորական անձնակազմի գործունեության ապահովմանը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Сенат США принял законопроект, включающий новую помощь Украине в размере $12 млрд
Сенат США большинством голосов одобрил законопроект о продолжении финансирования американского правительства до 16 декабря, который включает $12,4 млрд дополнительной помощи Украине, сообщили американские СМИ.
Документ должен быть принят Палатой представителей, а затем направлен на подпись президенту Джо Байдену,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Как пишет издание The Hill, ожидается, что Палата представителей примет его в кратчайшие сроки.
"Мы не собираемся закрывать правительство", - цитирует издание председателя Комитета по ассигнованиям Палаты представителей Розу Делауро.
Закон позволит продолжить финансировать деятельность правительства на текущем уровне до середины декабря, чтобы решить вопрос о финансировании на 2023 финансовый год, который начинается в субботу.
Законопроект также предусматривает выделение $12,4 млрд "на обеспечение безопасности и финансовую помощь Украине", отмечает The Hill.
Эти средства должны пойти на финансовую поддержку украинского правительства, военную помощь, а также обеспечение деятельности американского военного персонала в Европе.