Երկրում տիրող իրավիճակով պայմանավորված` տուրիստական ընկերությունները փոխել են իրենց ուղղությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված` ներքին տուրիզմով զբաղվող ընկերությունները վերակազմակերպել են իրենց  աշխատանքը: «One way» տուրիստական ընկերության ներքին տուր մենեջեր Լուիզա Գասպարյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց, որ տուրիզմը տուժել է հիմնականում երկրի հարավային հատվածում: Որպես փոխարինող ուղղություններ՝ տուրիստական ընկերություններն առաջարկում են տուրեր դեպի  Գառնի- Գեղարդ, Սևան: «Ունեցել ենք բազմաթիվ համերգ- տուրեր, նաև ներկայացում -տուրեր, փառատոններ, որոնք, տվյալ իրավիճակով պայմանավորված, չեղարկվել են: Օրինակ՝  չեղարկվել են Արենիում գինու, գաթայի փառատոնը,  Արամ MP3-ի համերգը»,-ասաց նա:
«ArmԼand» տուրիստական գործակալության տուր մենեջեր, լեռնային ուղեկցորդ Գոհար Սարգսյանն էլ նշեց, որ  տուրիզմի ոլորտում շատ դժվար է վերակազմակերպվել այս իրավիճակներում, բայց, ցավոք սրտի, արդեն փորձ ունեն, իսկ ստեղծված իրավիճակում  պարզապես փոխել են այն ուղղությունները, որոնք թեժ կետերում են եղել` Սյունիքը, Վայոց ձորը, խուսափում են Ջերմուկից, Տաթևից:  Սարգսյանը նշում է` Սյունիքը և Վայոց ձորը միշտ էլ համարվել են զբոսաշրջային ամենաակտիվ ուղղություններից:
«Սյունիքն ու Վայոց ձորը հայտնի են սիրելի լեռներով ոչ միայն տուրիստների, այլև արշավականների համար, դրա համար հիմա շատ դժվար է մեզ համար, բայց այս պահի դրությամբ փորձում ենք փոխել ուղղությունները: Դրանք  հիմնականում տեղափոխել ենք Տավուշի, Շիրակի մարզեր, Արագածոտն, Արմավիր»,-ասաց  նա:
«ArmLand» զբոսաշրջային ակումբի հիմնադիր ղեկավար Արտյոմ Մարտիրոսյանն էլ հավելեց, որ  2020 թվականի քովիդից և պատերազմից հետո դժվարությամբ, դանդաղ տեմպերով ոլորտը սկսեց նորից թափ առնել:
«Այս տարի այցելուների թիվը կրկնապատկվել է: Եթե այս տեմպը շարունակվի և ընթացքում որևէ միջադեպեր չգրանցվեն,  2023 թվականը ակտիվ տուրիստական սեզոն կլինի, նույնիսկ հնարավոր է հյուրանոցներում տեղի  խնդիր առաջանա: Ապրիլից մինչ նոյեմբեր ակտիվ տուրիստական սեզոն է: Հայաստանը մեծ պոտենցիալ ունի, հատկապես քայլարշավների համար»,-ընդգծեց նա:
Ոլորտի մասնագետները նշում են՝ Հայաստանում տուրիզմը մատչելի է, բնությունն ու սպասարկումը` լավը: Եվ եթե միջադեպեր չգրանցվեն, Հայաստանը կարող է  քայլարշավային լավագույն երկրների ցանկում լինել:

Armenian travel agencies change domestic tourism destinations due to current situation in country
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. As a result of the current situation in Armenia resulting from the latest aggression of Azerbaijan, Armenian travel agencies engaged in domestic tourism have changed their directions.
Speaking to ARMENPRESS, One Way travel agency’s internal tourism manager Luiza Gasparyan said that as alternatives the agencies offer tours to Garni-Geghard, Sevan. “We had many concert-tours, as well as performance-tours, festivals which were cancelled due to the current situation. For instance, the wine, the gata festivals in Areni, the concert of Aram MP3 were cancelled”, she said.
ArmLand travel agency’s tour manager, mountain guide Gohar Sargsyan stated that these situations cause a lot of difficulties to tourism sector, but as she says, they already have an experience how to change the routes, and they have changed their tours which were scheduled to Syunik, Vayots Dzor provinces, particularly Jermuk resort town and Tatev monastery. She says that Syunik and Vayots Dzor provinces have always been one of the most active travel destinations.
“Syunik and Vayots Dzor are famous for their lovely mountains not only for tourists, but also for hikers, therefore, it’s quite difficult for us now, but at this moment we are trying to change the directions. We mainly moved to Tavush, Shirak, Aragatsotn and Armavir provinces”, she added.
Founding director of the ArmLand tourism club Artyom Martirosyan said that tourism sector has started to recover again in Armenia after the 2020 day and the COVID-19 pandemic.
“This year the number of visitors has doubled. If this pace continues and no incidents happen, 2023 will be an active tourism season, even hotels maybe fully booked. It’s an active tourism season from April to November. Armenia has a big potential, especially for hiking”, he added.
The representatives of the tourism sector say that tourism is affordable in Armenia, with good nature and service. They state that if no incidents are registered, Armenia could be included in the list of the best countries for hiking.