Այդ ազդեցությունը ժամանակավոր է. Թունյանը երկարաժամկետ և բարձր տնտեսական աճի համար հիմքեր ստեղծելու կարիք է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Բաբկեն Թունյանն այն համոզմանն է, որ տնտեսական աճի մեջ մեծ դեր ունեցող առևտրի և ծառայությունների ոլորտի աճը մեծապես պայմանավորված է Հայաստան եկող մարդկանց և կապիտալի ազդեցությամբ, սակայն այդ նույն չափով ազդեցություն տնտեսության վրա մշտապես չի զգացվելու, հետևաբար երկարաժամկետ ու բարձր տնտեսական աճի համար հիմքեր պետք է ստեղծվեն:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Թունյանը նման տեսակետ հայտնեց հանձնաժողովի սեպտեմբերի 7-ի նիստում:
Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հունվար-հուլիսին կազմել է մոտ 13 տոկոս, իսկ ՀՆԱ-ի աճը երկրորդ եռամսյակում՝ 13 տոկոս: «Իհարկե, այս հարցում մեծ դեր ունի առևտրի և ծառայությունների ոլորտը, ինչը մեծավ մասամբ պայմանավորված է ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետևանքով Հայաստան եկող մարդկանց և կապիտալի ազդեցությամբ: Բոլորի համար հասկանալի է, որ այդ ազդեցությունը ժամանակավոր է: Մենք մշտապես այդ նույն չափով դրական ազդեցությունը մեր տնտեսության վրա չենք զգալու: Եվ մեր խնդիրն է այնպես անել, որ այդ կարճաժամկետ օգուտից հնարավորինս շատ մասհանում անենք՝ դեպի ավելի ենթակառուցվածքային ներդրումներ, որպեսզի երկարաժամկետ ու բարձր տնտեսական աճի համար հիմքեր ստեղծենք»,- ասաց Թունյանը:
Պատգամավորը նաև անդրադարձավ «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքին, որն ուժի մեջ է մտել հուլիսի 1-ից: Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում դժգոհություններ, առաջարկներ են ստացվել: Հիմա հանձնաժողովի փորձագետներն աշխատում են դրանց ուղղությամբ: Եվ առաջիկայում Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ քննարկում կկազմակերպվի՝ հասկանալու, թե ինչ խնդիր կա, կա՞ արդյոք շտկելու կարիք:

Заместитель председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам Национального собрания РА Бабкен Тунян убежден, что рост сферы торговли и услуг, играющей большую роль в экономическом росте, во многом обусловлен влиянием людей и капитала, поступающего в Армению. Но это на экономике не всегда будет ощутимо, должны быть создан долгосрочный фундамент для высокого экономического роста.
Как сообщает «Арменпресс», это мнение Тунян высказал на заседании комиссии 7 сентября.
Показатель экономической активности в январе-июле составил около 13 %, рост ВВП во втором квартале составил 13 %. «Конечно, большую роль в этом вопросе играет сфера торговли и услуг, что во многом связано с влиянием людей и капитала, поступающего в Армению в результате российско-украинской войны. Все понимают, что этот эффект временный. Мы не всегда будем ощущать одинаковое положительное влияние на нашу экономику. И наша задача - максимально использовать эту краткосрочную выгоду для увеличения инфраструктурных инвестиций, чтобы создать основы для долгосрочного и высокого экономического роста», - сказал Тунян.
Депутат коснулся и Закона «О безналичных расчетах», вступившего в силу с 1 июля. По его словам, за этот период поступили и жалобы и предложения. Сейчас над ними работают специалисты комиссии. В ближайшее время будет организовано совместное обсуждение с постоянной комиссией по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, чтобы понять, в чем проблема, и есть ли необходимость ее исправления.