Բունդեսթագում հանդես են եկել «Հյուսիսային հոսք-2»-ի գործարկման օգտին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխխոսնակ Վոլֆգանգ Կուբիկին հանդես Է եկել «Հյուսիսային հոսք-2» խողովակաշարն անհապաղ գործարկելու օգտին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Էկոնոմիկայի երկրամասային նախարարը պետք Է ամեն բան անի, որպեսզի մենք ավելի շատ Էներգիա ունենանք: Մենք պետք Է այժմ անհապաղ բացենք «Հյուսիսային հոսք-2»-ը մեր գազապահեստարանները ձմռան համար լցնելու համար»,-Գերմանիայի Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայացնող Կուբիկին հայտարարել Է RND մեդիախմբին տված հարցազրույցում: Քաղաքական գործչի խոսքով՝ ռուսական գազի ավելի լավը կամ վատը չի դառնում կախված այն բանից, թե որ խողովակաշարից Է այն ստացվում:
«Հյուսիսային հոսք-2»-ից ստացվող գազը չի տարբերվում «Հյուսիսային հոսք-1»-ից ստացվողից գազից: Դա ընդամենը այլ խողովակ Է»,-հավելել Է նա:
«Հյուսիսային հոսք-2»-ը տարեկան 55 միլիարդ խորանարդ մետր կարողությամբ գազատար Է՝ Ռուսաստանից Բալթիկ ծովով մինչեւ Գերմանիա: Այն իրագործել Է Nord Stream 2 AG ընկերությունը՝ միակ բաժնետիրոջ՝ «Գազպրոմ»-ի հետ:
Գազատարի կառուցումը տեւել Է երեք տարի եւ 2021 թվականին ավարտվել Է, սակայն, ի պատասխան Ռուսաստանի հատուկ ռազմական գործողությանն Ուկրաինայում, արեւմտյան երկրները մի շարք պատժամիջոցներ են սահմանել, իսկ Գերմանիան, մասնավորապես, դադարեցրել Է արդեն շահագործման պատրաստ «Հյուսիսային հոսք-2»-ի հավաստագրումը: ԳԴՀ-ում հայտարարել են, որ նախագիծը փաստորեն սառեցվել Է, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В бундестаге выступили за запуск "Северного потока — 2"
Вице-спикер бундестага ФРГ Вольфганг Кубики выступил за немедленный запуск работы трубопровода "Северный поток 2", сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Федеральный министр экономики должен сделать все, чтобы мы имели больше энергии. Мы должны сейчас немедленно открыть "Северный поток 2", чтобы заполнить наши газохранилища на зиму", - заявил представляющий Свободную демократическую партию Германии (СвДП) Кубики в интервью медиагруппе RND.
По словам политика, российский газ не становится лучше или хуже в зависимости от того, из какого трубопровода он поступает. "Газ из "Северного потока 2" не отличается от газа из "Северного потока 1". Это всего лишь другая труба", - добавил он.
"Северный поток 2" — газопровод мощностью 55 миллиардов кубометров в год от побережья России через Балтийское море до Германии. Его реализовывала компания Nord Stream 2 AG с единственным акционером — "Газпромом". Строительство газопровода длилось три года и в 2021 году было завершено, однако в ответ на начало специальной военной операции России на Украине западные страны ввели серию санкций, а Германия, в частности, остановила сертификацию уже готового к эксплуатации "Северного потока 2". В ФРГ заявляли, что проект фактически заморожен.