«Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում որոնողափրկարարական աշխատանքները վերսկսվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ Երևանի «Սուրմալու» առևտրի կենտրոնի տարածքում որոնողափրկարարական աշխատանքները վերսկսվել են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանը:
«Աշխատանքները մեկնարկել են ժամը 08:30-ից: Ներկայում որոնողափրկարարական աշխատանքները տարվում են ենթադրվող էպիկենտրոնի տարածքում: Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ այդ հատվածում պայթյունի պահին գտնվել է քաղաքացի: Հիմա ուժերը կենտրոնացվել են այդտեղ»,-ասաց նախարարը: Աշխատանքներն ավարտելուց հետո կքննարկվի պայթյունից հետո կիսաքանդ վիճակում գտնվող շինության հարցը:
Նախարարն ընդգծեց, որ այս օրերին մասնագետների, փրկարարների պակաս չկար: Այլ երկրների դիմելու անհրաժեշտություն չի եղել:
«Հենց սկզբից մեզ հետ աշխատել են Հայկական կարմիր խաչի կամավորները, ՈՄԱ հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները, Ռուս-հայկական մարդասիրական արագ արձագանքման կենտրոնի մեր գործընկերներն են այստեղ եղել, այստեղ գտնվող բելգիացի գործընկերներն են միացել: Ուզում եմ նշել, որ մենք այս օրերին մարդկային ներուժի, տեխնիկայի կարիք չենք ունեցել: Եղած ուժերը բավարարել են»,-ասաց Արմեն Փամբուխչյանը:

Возобновлены поисково-спасательные работы на территории торгового центра «Сурмалу»
Возобновлены поисково-спасательные работы на территории ереванского торгового центра «Сурмалу». Как передает «Арменпресс», об этом журналистам сообщил министр по чрезвычайным ситуациям РА Армен Памбухчян.
«Работы возобновились в 08:30. На данный момент поисково-спасательные работы ведутся в районе предполагаемого эпицентра. По предварительной информации, в момент взрыва в этом районе находился человек. Сейчас силы сосредоточены именно там», - сказал министр. После завершения работ будет обсуждаться вопрос полуразрушенного после взрыва здания.
Министр подчеркнул, что недостатка в специалистах и спасателях в эти дни не было, и нет. Не  было необходимости в обращении за помощью к другим странам.
«С самого начала с нами работали волонтеры Армянского Красного Креста, здесь были представители общественной организации «ИОЖ», наши партнеры из Российско-армянского гуманитарного центра быстрого реагирования, к нам присоединились и бельгийские коллеги, которые были здесь. Хочу отметить, что в эти дни не было недостатка ни в человеческом потенциале, ни в технике. Имеющиеся силы были удовлетворительны», - заключил Армен Памбухчян.