2013 թվականից ԱՄՆ-ի գրեթե 150 օրենսդիրներ են այցելել Թայվան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամբողջությամբ վերցված ամերիկարցի 149 օերենդիրներ են այցելել Թայվան 2013 թվականից մինչեւ 2022 թվականը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 16-ին հաղորդել Է Bloomberg գործակալությունը՝ վկայակոչելով կղզու վարչակազմի հայտարարությունը եւ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի անդամների ուղեւորությունների մասին հաշվետվությունները:
ԱՄՆ-ի իշխանության օրենսդիր ճյուղի ամենաբարձրաստիճան ներկայացուցիչը, որը եղել Է կղզում, դարձել Է Կոնգրեսի ստորին պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին:
Վերջին ինը տարում Սենատի եւ Ներկայացուցչիների պալատի 149 անդամներ են այցելել Թայվան, նրանցից 33-ը՝ Ջո Բայդենի նախագահության ժամանակ: Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի օրոք (2017 – 2021) կղզի Է ացելել 35 օրենսդիր, 2020 թվականին այդպիսի ուղեւորություններ չեն եղել կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով: Բարաք Օբամայի նախագահության ժամանակ (2009 – 2017) Թայվան Է ժամանել ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի երկու պալատների 71 անդամ: Ինչպես գրում Է Bloomberg-ը, ամենից հաճախ Թայվան են մեկնել հանրապետականներ (60,4 տոկոս), դեմոկրատների բաժինը կազմել Է 39,6 տոկոս:
Ամերիկացի օրենսդիրների պատվիրակությունն օգոստսի 14-ի երեկոյան Թայվան Է ժամանել երկօրյա այցով, որն ավելի վաղ չի հայտարարվել: Խմբի մեջ են մտել Կոնգրեսի հինգ անդամներ երկու պալատներից: Դրանց ժամանումը կղզի հարուցել Է Պեկինի խիստ քննադատությունը եւ հրահրել Չինաստանի Ժողովրդա-ազատագրական բանակի հերթական վարժանքների սկիզբը տարածաշրջանում: Թայվանի նեղուցի գոտում լարվածությունը կտրուկ սաստկացել Է օգոստոսի 2 – 3-ն ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի Թայբեյ կատարած ուղեւորությունից հետո:
Չինաստանի զինված ուժերը դրան ի պատասխան անցկացրել են հրթիռային հրաձգություններով ընդգկուն զորավարժություններ կղզու շուրջը ջրատարածքի վեց գոտիներում: Թայվանը սեփական վարչակազմի կողմից կառավարվում Է 1949 թվականից, երբ այնտեղ փախան Գոմինդանի ուժերի մնացորդները՝ Չան Կայշիի (1887 – 1975) գլխավորությամբ՝ Չինաստանում պարտություն կրելով քաղաքացիական պատերազմում:
Այդ ժամանակվանից ի վեր կղզին պահպանում Է նախկին Չինաստանի Հանրապետության դրոշը եւ որոշ այլ ատրիբուտներ, որը մայր ցամաքում գոյություն ուներ մինչեւ կոմունիստների իշխանության գլուխ անցնելը: Պաշտոնական Պեկինի Թայվանը համարում Է ՉԺՀ-ի նահանգներից մեկը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Почти 150 законодателей США посетили Тайвань с 2013 года
В целом 149 американских законодателей посетили Тайвань с 2013 по 2022 год. Как передает Арменпресс, об этом в понедельник сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на заявление администрации острова и отчеты о поездках членов Конгресса США.
Самым высокопоставленным представителем законодательной ветви власти США, побывавшим на острове, стала спикер нижней палаты Конгресса Нэнси Пелоси. За последние девять лет 149 членов Сената и Палаты представителей посещали Тайвань, 33 из них - во время президентства Джо Байдена.
При администрации Дональда Трампа (2017-2021) остров посетили 35 законодателей, в 2020 году таких поездок не было из-за пандемии коронавируса. За время президентства Барака Обамы (2009-2017) на Тайване побывал 71 член обеих палат Конгресса США. Как пишет Bloomberg, чаще всего на Тайвань ездили республиканцы (60,4%), доля демократов составила 39,6%.
Делегация американских законодателей в воскресенье вечером прибыла на Тайвань с двухдневным визитом, который заранее не анонсировался. В группу вошли пять членов Конгресса от обеих партий. Их приезд на остров вызвал резкую критику Пекина и спровоцировал начало очередных учений Народно-освободительной армии Китая в регионе.
Напряженность в зоне Тайваньского пролива резко усилилась после состоявшейся 2-3 августа поездки в Тайбэй спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси. Вооруженные силы Китая в ответ на это провели масштабные военные маневры с ракетными стрельбами в шести зонах акватории вокруг острова.
Тайвань управляется собственной администрацией с 1949 года, когда туда бежали остатки сил Гоминьдана во главе с Чан Кайши (1887-1975), потерпев поражение в гражданской войне в Китае. С тех пор остров сохраняет флаг и некоторые другие атрибуты прежней Китайской Республики, существовавшей на материке до прихода к власти коммунистов. Официальный Пекин считает Тайвань одной из провинций КНР.