Փաշինյանը ներկայացրեց ԼՂ անվտանգության կարևորագույն ինստիտուտները, որոնք ամրագրված են եռակողմ հայտարարությամբ
Փաշինյանը ներկայացրեց ԼՂ անվտանգության կարևորագույն ինստիտուտները, որոնք
ամրագրված են եռակողմ հայտարարությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որքան էլ քննադատվի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, դրանում ԼՂ անվտանգության կարևոր ինստիտուտներ են ամրագրված: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին կառավարության նիստին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նախ, Լեռնային Ղարաբաղի միավորի արձանագրումն է տեղի ունեցել, ինչը մինչև հիմա փորձում է ժխտել Ադրբեջանը՝ ասելով, թե Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի: Ադրբեջանից հնչող նմանատիպ հայտարարություններն, ի դեպ, եռակողմ հայտարարության կոպտագույն խախտում են:
Երկրորդը, արձանագրվել է, որ գոյություն ունի շփման գիծ: Եվ երրորդը, Լաչինի միջանցք, որն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ: Ըստ էության, այս երեք ինստիտուտների դեմ է Ադրբեջանի այսօրվա պայքարը, և մեր ակնկալիքն է, որ ինչպես և նախատեսված է եռակողմ հայտարարությամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբն Ադրբեջանին հնարավորություն չտա խաթարելու եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված այս հիմնարար ինստիտուտները»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանն այսօր անընդհատ խոսում է ԼՂ պաշտպանության բանակի մասին՝ թե ինչու են նրանք տեղակայված շփման գծի երկայնքով: «Եթե ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը, Ադրբեջանը երաշխավորի շփման գծի անձեռնմխելիությունը, Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակը, կարծում եմ, մարտական հերթապահություն իրականացնելու անհրաժեշտություն չի ունենա: Նման անհրաժեշտություն առաջացել է միայն այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հրաժարվել է ստորագրել խաղաղապահների մանդատը և շարունակաբար խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները՝ այդ թվում բոլոր ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին, որը վերը նշված փաստաթղթի բուն էությունն է»,- հայտարարեց վարչապետը:
Նա նշեց, որ Ադրբեջանը շարունակաբար շահարկում է նաև ԼՂ-ում Հայաստանի զինված ուժերի ներկայությունը: «Պիտի արձանագրեմ պաշտոնապես, որ Լեռնային Ղարաբաղում Հայաստանի Հանրապետության զինծառայող չկա»,- հայտարարեց նա:

Pashinyan presents key institutions of NK security enshrined in trilateral statement
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. No matter how much the 2020 November 9 trilateral statement is criticized, important institutions of the security of Nagorno Karabakh are enshrined in it, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting today.
“Firstly, the entity of Nagorno Karabakh has been registered, which Azerbaijan is trying to deny till now, stating that Nagorno Karabakh doesn’t exist. By the way, such statements by Azerbaijan are a gross violation of the trilateral statement.
Secondly, it has been recorded that there is a Line of Contact. And thirdly, the Lachin corridor that ensures the connection of Nagorno Karabakh with Armenia. In fact, today’s fight of Azerbaijan is against these three institutions, and we expect, as it is envisaged by the trilateral statement, that Russian peacekeeping contingent will not enable Azerbaijan to distort these fundamental institutions as recorded by the trilateral statement”, the PM said.
He said that today Azerbaijan is constantly talking about the Defense Army of Nagorno Karabakh and why they are deployed along the Line of Contact. “If the Russian peacekeeping contingent and Azerbaijan guarantee the inviolability of the Line of Contact, I think, the Defense Army of Nagorno Karabakh will not have a need to be on combat duty. That necessity arose when Azerbaijan refused to sign the mandate of the peacekeepers and is constantly violating the provisions of the 2020 November 9 trilateral statement, including about the stop of all military operations, which is the main essence of the aforementioned document”, Pashinyan said.
Pashinyan stated that Azerbaijan is also continuously manipulating the presence of the Armed Forces of Armenia in Nagorno Karabakh. “I am officially stating that there is no serviceman of the Republic of Armenia in Nagorno Karabakh”, he said.