ՀՀ առաջին արբանյակի արձակումը «Գեոկոսմոս»-ի և իսպանական «Սատլանտիս»-ի  աշխատանքի գերազանց արդյունք է. ՀՀ ԱԳ նախարար
ՀՀ առաջին արբանյակի արձակումը «Գեոկոսմոս»-ի և իսպանական «Սատլանտիս»-ի
աշխատանքի գերազանց արդյունք է. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մամուլի համար հայտարարությամբ է հանդես եկել Իսպանիայի ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ հանդիպման արդյունքներով՝ նշելով, որ հայկական առաջին արբանյակի արձակումը տիեզերք հայկական պետական «Գեոկոսմոս» և իսպանական «Սատլանտիս» ընկերությունների  առաջին հաջողված և ոչ վերջին համատեղ աշխատանքի գերազանց արդյունք է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է.
Նախ և առաջ՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել  իմ գործընկեր Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյին ջերմ ընդունելության և արդյունավետ քննարկումների համար։
Ուրախ եմ Մադրիդ այցելել Հայաստանի և Իսպանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հոբելյանական տարում, ինչը, համոզված եմ՝ լավ առիթ է՝ վերարժևորելու մեր երկու երկրների միջև հարաբերություններում առկա ներուժը և նոր լիցք հաղորդելու երկկողմ փոխշահավետ համագործակցությանը: Այս համատեքստում հատկանշական է նաև, որ մեր դիվանագիտական հարաբերությունների պատմության ընթացքում այսօրվա այցը ՀՀ արտգործնախարարի երկկողմ օրակարգով առաջին այցն է Իսպանիա»։
Նա գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում ռեզիդենտ դիվանագիտական ներկայացուցչություն հիմնելու վերաբերյալ Իսպանիայի կառավարության որոշման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ առաջիկայում ներկայացուցչությունը նաև հյուպատոսական ծառայություններ կմատուցի, ինչը մեծապես կնպաստի երկու երկրների միջև զբոսաշրջության ծավալների աճին։ «Վստահ եմ, որ այս կարևոր քայլը դրական ներդրում կլինի հայ-իսպանական միջպետական  հարաբերությունների հետագա ակտիվացման համար։
Հայ-իսպանական համագործակցությունը հիմնված է ոչ միայն երկու ժողովուրդների դարավոր առնչությունների, այլև ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և իրավունքի գերակայության հիմնարար արժեքների վրա: Այս համատեքստում ուզում եմ շեշտել, որ 2018թ.-ին և 2021թ.-ին տեղի ունեցած ընտրությունների արդյունքում հայ ժողովուրդը միանշանակ ընտրել է ժողովրդավարական զարգացման ուղին, և Կառավարությունն էլ ամբողջ թափով կյանքի է կոչում մեր ժողովրդի կողմից հավանության արժանացած ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը: Այսօր մեր քննարկումների ընթացքում գործընկերոջս հետ անդրադարձել ենք նաև Հայաստանի և Իսպանիայի միջև առևտրատնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին։ Չնայած ապրանքաշրջանառության ծավալները շատ մեծ չեն, ուրախալի է, որ 2021թ.-ին, օրինակ, 2020թ.-ի համեմատ ունեցել ենք 36% աճ, իսկ 2022թ. առաջին չորս ամիսների ծավալները 2021թ․-ի համեմատ աճել են գրեթե երեք անգամ»,- հավելել է Արարատ Միրզոյանը:
Նրա խոսքով՝ Իսպանիայի ԱԳ նախարարի հետ հանդիպմանը կարևորվել են նաև բարձր և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, վերականգնվող էներգետիկայի, զբոսաշրջության, ստեղծարար կրթության և մի շարք այլ ոլորտներում համատեղ հավակնոտ ծրագրերի իրականացումը։ «Հայ-իսպանական համագործակցության նշանակալի օրինակ եմ համարում հայկական առաջին արբանյակի արձակումը տիեզերք, ինչը հայկական պետական «Գեոկոսմոս» և իսպանական «Սատլանտիս» ընկերությունների  առաջին հաջողված, ու համոզված եմ, ոչ վերջին, համատեղ աշխատանքի գերազանց արդյունք է»,- շեշտել է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը՝ հավելելով, որ Իսպանիան նաև Եվրոպական միության կարևոր պետություններից է, և այս առումով մենք մտքեր ենք փոխանակել Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ։
Միրզոյանի տեղեկացմամբ՝ հանդիպմանը երկու երկրների ԱԳ նախարարներն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային կայունության և անվտանգության մի շարք հարցերի: «Ես գործընկերոջս հանգամանալից ներկայացրել եմ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը և հայկական կողմի տեսլականը՝  տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության հաստատման վերաբերյալ։
Վերահաստատել եմ Հայաստանի դիրքորոշումը՝ շարունակելու Ադրբեջանի հետ բանակցությունները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջազգային մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ։
Անդրադարձ ենք կատարել նաև 44-օրյա պատերազմի հումանիտար հետևանքներին: Խոսել ենք Ադրբեջանում ցայսօր պահվող հայ  ռազմագերիների, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության և հումանիտար բնույթի այլ մնացած խնդիրների վերաբերյալ։
Ուզում եմ ևս մեկ անգամ շեշտել, որ Հայաստանի կառավարությունը իր կողմից անհրաժեշտ ջանքեր է գործադրում թե՛ տարածաշրջանային ենթակառուցվածների և տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման, թե՛ սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, թե՛ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների, թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ»,- ընդգծել է Արարատ Միրզոյանը։
Նա, Իսպանիայի ՀՀ ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյին շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նրան պաշտոնապես հրավիրել է Հայաստան:

Запуск первого армянского спутника является превосходным результатом армяно-испанской совместной работы: глава МИД
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян выступил с заявлением для прессы по итогам встречи с министром иностранных дел Испании Хосе Мануэль Альбаресом Буэно.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в заявлении говорится:
Прежде всего, хочу поблагодарить моего коллегу Хосе Мануэля Альбареса Буэно за теплый прием и плодотворные обсуждения.
Рад посетить Мадрид в юбилейный год 30-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Испанией, что, уверен, является хорошим поводом для переоценки имеющегося потенциала в отношениях между нашими двумя странами и придания нового импульса двустороннему взаимовыгодному сотрудничеству. В этом контексте примечательно также, что в истории наших дипломатических отношений сегодняшний визит является первым по двусторонней повестке визитом министра иностранных дел Армении в Испанию.
Хочу также выразить удовлетворение решением правительства Испании об учреждении в Армении постоянного дипломатического представительства. Надеюсь, что в ближайшее время представительство окажет также консульские услуги, что в значительной степени будет способствовать росту объемов туризма между двумя странами. Уверен, что данный важный шаг послужит положительным вкладом для дальнейшей активизации армяно-испанских межгосударственных отношений.
Армяно-испанское сотрудничество основано не только на вековых связях двух народов, но и на фундаментальных ценностях демократии, защиты прав человека и верховенства права. В этом контексте хочу подчеркнуть, что в результате состоявшихся в 2018г. и 2021г. выборов, армянский народ однозначно выбрал путь демократического развития, и Правительство полным ходом претворяет в жизнь одобренную нашим народом повестку демократических реформ. Сегодня в ходе наших обсуждений мы с моим коллегой коснулись также перспектив развития торгово-экономического взаимодействия между Арменией и Испанией. Несмотря на то, что объемы товарооборота не очень большие, следует с удовлетворением отметить, что, например, в 2021 году по сравнению с 2020 годом зафиксирован рост на 36%, а в 2022 году объемы первых четырех месяцев возросли почти в три раза по сравнению с 2021 годом.
Мы отметили важность реализации совместных амбициозных программ в сферах высоких и информационных технологий, возобновляемой энергетики, туризма, креативного образования и ряде других сфер. Считаю существенным примером армяно-испанского сотрудничества запуск в космос первого армянского спутника, что является первым успешным и, уверен, не последним, превосходным результатом совместной работы армянского государственного Геокосмоса и испанской компании Сатлантис.
Испания также является одним из важных государств Европейского союза, и в этом плане мы обменялись мнениями о перспективах развития партнерства Армения-Евросоюз.
Естественно, мы коснулись также ряда вопросов региональной стабильности и безопасности. Я подробно представил своему коллеге ситуацию, сложившуюся вокруг нагорно-карабахского конфликта и видение армянской стороны об установлении безопасности и мира в регионе.
Я подтвердил позицию Армении продолжить переговоры с Азербайджаном по всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта под международным мандатом сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Мы коснулись также гуманитарных последствий 44-дневной войны. Мы поговорили об армянских военнопленных, удерживаемых до сих пор в Азербайджане, армянском культурном наследии на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, и других гуманитарных проблемах.
Хочу еще раз подчеркнуть, что правительство Армении со своей стороны прилагает необходимые усилия и для разблокирования региональных инфраструктур и транспортных путей, и для делимитации и безопасности границ, и для урегулирования отношений Армении и Азербайджана, так и для урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
На этом, пожалуй, завершу свою речь.
Господин Альбарес, еще раз благодарю за теплый прием, и, пользуясь случаем, хочу Вас официально пригласить в Армению.