Պաշտպանության նախարարն անդրադարձավ քննարկումներին, թե փորձ է արվում ԶՈՒ- ն ենթարկել նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանն անդրադարձավ քննարկումներին, թե  «Պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելով, որով ԳՇ պետն ի պաշտոնե դառնում է Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը, փորձ է արվում Զինված ուժերը ենթարկել նախարարին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ արտահերթ նիստում նախագծերի փաթեթի քննարկմանը Պապիկյանն ասաց.  «Շատերը խոսում են այն մասին, որ փորձ է արվում զինված ուժերը ենթարկել նախարարին: Նախ` զինված ուժերը ենթարկվում են նախարարին, դա փորձ չէ, շատ հստակ քայլ է: Այո, զինված ուժերը պետք է ենթարկվեն պաշտպանության նախարարին և գերագույն հրամանատարին: Որպեսզի տարընթերցումներ և այլ հարցեր չառաջանան, ես շատ հստակ եմ ասում` իշխանությունը, որը ժողովուրդն արտոնել է մեզ, մեզ իրավունք է վերապահում իրացնել ամբողջությամբ, և մենք պատրաստվում ենք մեր իշխանությունը իրացնել ամբողջությամբ»:
Նախարարը հավելեց նաև, որ ինքը շատ շահագրգիռ կլիներ, եթե օրենսդիր իշխանության մաս կազմող ընդդիմությունը ևս մասնակցեր նախագծի քննարկմանը: Նա նկատեց՝ ընդդիմադիրներից շատերն  ունեն նաև զինվորական ծառայության փորձ, գիտելիքներ: «Եվ ես այն մարդը չեմ, որ այդ գիտելիքները, օբյեկտիվ առաջարկները կարող էի մերժել: Բնականաբար չէի մերժելու, բայց չեն հնչել այդպիսիք»,-ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ թաքուն քննադատությունները չի ընդունելու նույնիսկ ի գիտություն:
Ըստ Պապիկյանի՝ ընդդիմադիրների քաղաքական օրակարգը ոչ թե ՀՀ բարօրությունն է, այլ օր առաջ իշխանություններին ձախողման հանգեցնելը:
Ըստ նրա` ընդդիմադիր պատգամավորներից մեկը զանգահարել է գլխավոր զինկոմին ու հարցրել, թե ի՞նչ իրավունքով են վարժական հավաքներին զորակոչում ընդդիմության երիտասարդներին:
«Ժողովուրդ, դուք ՀՀ քաղաքացի՞ եք, թե՞ ոնց:  Ճիշտ է ասվում` Երևանում երկիրը պաշտպանելը, փրկելը հեշտ է, երբ կատարվում է փափուկ, հանգիստ պայմաններում, բայց դուք, իհարկե, չեք փրկում, փորձում եք երկիրը տանել դեպի անորոշություն: Ես վերջին 1 ամիսը հայտարարել եմ ինժեներական աշխատանքների ամիս, համեցեք մասնակցեք ինժեներական աշխատանքներին, գնացեք, մասնակցեք եռամսյա հավաքներին, դուք ՀՀ քաղաքացի եք, ձեր համակիրները ՀՀ քաղաքացիներ են և բոլորի նման հավասար են: Մենք նրանց չենք տարանջատում ՀՀ քաղաքացիներին իրարից»,-ասաց Պապիկյանը՝ հորդորելով չզանգել զինվորականներին, քողարկված կոչեր չանել:

Министр обороны сослался на дискуссии о том, якобы предпринимается попытка подчинить Вооруженные Силы министру
Министр обороны сослался на дискуссии о том, якобы предпринимается попытка
подчинить Вооруженные Силы министру
ЕРЕВАН, 6 ИЮЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Министр обороны РА Сурен Папикян сослался на дискуссии о том, что путем внесения изменений и дополнений в закон «Об обороне», согласно которому начальник Генерального штаба становится первым заместителем министра обороны, предпринимается попытка подчинить Вооруженные силы Силы министру.
Как сообщает «Арменпресс», об этом Папикян заявил во время обсуждения пакета проектов на внеочередной сессии НС. «Многие говорят о попытке подчинить министру вооруженные силы. Во-первых, вооруженные силы подчиняются министру, это не эксперимент, это очень четкий шаг. Да, вооруженные силы должны подчиняться министру обороны и главнокомандующему. Во избежание неверных толкований и других вопросов, я очень четко говорю: властью, которую нам дал народ, мы вправе пользоваться в полной мере, и мы собираемся использовать нашу власть в полной мере».
Министр также добавил, что был бы очень заинтересован, если бы в обсуждении проекта участвовала и оппозиция, входящая в состав законодательной власти. Он отметил, что у многих оппозиционеров также есть опыт и знания военной службы. «И я не тот человек, который мог бы отвергнуть эти знания, объективные предположения. Естественно, я бы не отказался, но таких не было слышно», — сказал министр.
По словам Папикяна, политическая повестка оппозиции состоит не во благо РА, а в том, чтобы довести власть до поражения.
По его словам, один из депутатов от оппозиции позвонил в главный военный комитет и спросил, по какому праву они призывают оппозиционных юношей в сборы.
«Люди, вы граждане Республики Армения или как? Правильно говорят, что защищать и спасать страну в Ереване легко, когда это делается в мягких, спокойных условиях, но вы, конечно, не спасаете, вы пытаетесь привести страну к неопределенности. Я объявил последний 1 месяц месяцем инженерных работ, приезжайте и участвуйте в инженерных работах, идите, участвуйте в трехмесячных сборах, вы граждане Республики Армения, ваши сторонники - граждане Республики Армения и равны, как и все остальные. Мы не отделяем граждан РА друг от друга", - сказал Папикян, призвав не звонить военным, не делать завуалированных обращений.