Ճապոնիան արգելել է Ռուսաստանից ոսկու ներկրումը, Ռուսաստանում սպառնում են պատասխան պատժամիջոցներով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տոկիոն, կապված Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի հետ, հաստատել է Ռուսաստանից ոսկու ներմուծման արգելքը և Ռուսաստանի Դաշնությանը հաշվապահական, աուդիտի և խորհրդատվական ծառայությունների տրամադրումը: Այս մասին  հայտնում է Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռուսաստանը կարող է հակադարձել՝ պատժամիջոցներ սահմանելով ինչպես Տոկիոյի, այնպես էլ Ռուսաստանում գործող ճապոնական ընկերությունների դեմ։ Այդ մասին ասել է Դաշնային խորհրդի տնտեսական կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ, Ամուրի շրջանի սենատոր Իվան Աբրամովը։
Նրա խոսքով՝ Ճապոնիան Ռուսաստանից մեծ քանակությամբ բնական պաշարներ է գնում։
«Այդ պատժամիջոցներով նրանք առաջին հերթին վնասում են իրենց»,- ասել է Աբրամովը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանն ունի անհրաժեշտ ռեսուրսներ սեփական արտադրանքի արտադրության համար։
Ճապոնիայի իշխանությունները պատժամիջոցների ցուցակում ներառել են նաև Ռուսաստանի 57 քաղաքացու։ Նաև պատժամիջոցների են ենթարկվել Ռուսաստանի Դաշնության 45 զինծառայողներ։

Японии ввела запрет на импорт российского золота
Правительство Японии утвердило введение запрета на импорт российского золота, и предоставление бухгалтерских, аудиторских и консультационных услуг в Российской Федерации.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в пресс-релизе японского министерства финансов.
"Вводится запрет на импорт металлов (золота) из Российской Федерации", - отмечается в документе.
При этом в пометке к данному пункту сказано, что детали, в частности, сроки вступления запрета в силу "будут определены позднее".
Россия может ответить, введя санкции как против Токио, так и против японских компаний, работающих в России. Об этом заявил заместитель главы экономического комитета Совета Федерации, сенатор от Амурской области Иван Абрамов.
По его словам, Япония покупает у России большое количество природных ресурсов.
«Этими санкциями они в первую очередь вредят себе», — сказал Абрамов.
Он добавил, что у России есть необходимые ресурсы для производства собственной продукции.
Власти Японии также включили в санкционный список 57 граждан России. Также под санкции попали 45 военнослужащих РФ.