ԵՄ-ն չի կարողանա բյուջետային պահուստներից միջոցներ տրմադրել Ուկրաինայի վերականգնման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը չի կարողանա իր բյուջետային պահուստներից միջոցներն օգտագործել հակամարտությունից հետո Ուկրաինայի վերականգնման համար: Այդ մասին հայտարարել Է հակաճգնաժամային կառավարման եվրակոմիսար Յանեզ Լենարչիչը Bloomberg գործակալությանը տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել Է հունիսի 30-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պաշտոնյայի խոսքով՝ Եվրամիությունը պետք Է գործի դնի ավելի շատ միջոցներ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողության «հետեւանքների», ինչպես նաեւ ներքին դժվարությունների եւ գլոբալ ճգնաժամերի «հաղթահարման» համար: Լենարչիչը նշել Է, որ Եվրամիությունը քննարկում Է մի քանի միջոցներ, թե ինչպես կարելի Է օգնություն ցույց տալ, դրանց թվում տրաստային հիմնադրամի կամ «փոխառությունների համատեղ սխեմայի» ստեղծումը՝ համանման այն սխեմային, որ կիրառվեց կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի համար:
«Ինչը, որ հաստատ տարբերակ չԷ, ներքին պահուստների որոնումն Է ԵՄ-ի բյուջեում, քանի որ դրանք այլեւս գոյություն չունեն»,- ասել Է Լենարչիչը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

ЕС не сможет выделить средства из бюджетных резервов на восстановление Украины
Евросоюз не сможет использовать средства из своих бюджетных резервов для восстановления Украины после конфликта, поскольку они отсутствуют. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил еврокомиссар по антикризисному управлению Янез Ленарчич в интервью агентству Bloomberg, опубликованном в четверг.
По словам чиновника, ЕС должен задействовать больше ресурсов на "преодоление последствий" спецоперации России на Украине, а также внутренних трудностей и глобальных кризисов. Ленарчич отметил, что Евросоюз рассматривает несколько способов, как можно оказать помощь, в их числе создание трастового фонда или "совместной схемы займов" по аналогии с той, что применялась для борьбы с пандемией коронавируса.
"Что точно не вариант, так это изыскивать внутренние резервы в бюджете ЕС, поскольку их больше не существует", - сказал Ленарчич.