ՆԱՏՕ-ում ստորագրել են դաշինքի Նորաստեղծական հիմադրամում ներդրումների շուրջ պարտավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի 22 պետությունների ղեկավարները հունիսի 30-ին Մադրիդի գագաթնաժողովում ստորագրել են դաշինքի Նորաստեղծական հիմնադրամում ներդրումների շուրջ նամակները, հիմնադրամ, որն ստեղծվել Է անցյալ տարի՝ 1 միլարդ դոլար նպատակային ծավալով: Ստորագրման արարողությունը հեռարձակել Է դաշինքի մամուլի ծառայությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այս հիմնադրամը կդառնա դաշինքի առաջին բազմազգ ռազմական նորաստեղծական հիմնադրամը, որը նպատակամղված Է 1 միլարդ դոլարի ներդրումներին՝ ստարտապների եւ նոր տեխնոլոգիաների բնագավառում,- հայտարարել Է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը:- Այդ հիմնադրամը թույլ կտա ապահովել ռազմական տեխնոլոգիաների մշակումը, որոնք կնպաստեն մեր հասարակության փոխակերպմանը», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лидеры стран НАТО подписали обязательства о вкладах в Инновационный фонд альянса
Лидеры 22 государств НАТО подписали в четверг на саммите в Мадриде письма о вкладах в инновационный фонд альянса, который был создан в прошлом году с целевым объемом в $1 млрд. Церемонию подписания транслировала пресс-служба альянса,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Этот фонд станет первым мультинациональным военным инновационным фондом альянса, направленным на инвестиции 1 млрд долларов в стартапы и новые технологии, - заявил генсек НАТО Йенс Столтенберг. - Это фонд позволит обеспечить разработку военных технологий, которые обеспечат трансформацию нашего общества".