Փաշինյանն այցելել է Արարատի մարզ՝ ծանոթացել սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացվող աշխատանքների ընթացքին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այց է կատարել Արարատի մարզ: Կառավարության ղեկավարին ուղեկցել են փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը, Արարատի մարզպետ Սեդրակ Թևոնյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,  վարչապետն այցի շրջանակում ծանոթացել է մի քանի համայնքներում սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացվող նախագծերի իրականացման ընթացքին:
Նիկոլ Փաշինյանը նախ եղել է Դեղձուտ համայնքում, որտեղ «Փոքրաքանակ երեխաներով համալրված հանրակրթական դպրոցների մոդուլային շենքերի կառուցում» ծրագրով կառուցվում է մոդուլային դպրոց: Վարչապետը շրջայց է կատարել շինհրապարակում՝ ծանոթացել իրականացվող աշխատանքների ընթացքին: Զեկուցվել է, որ կրթօջախը կառուցվում է ՀՀ կրթության և գիտութան, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի, ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի, ինչպես նաև միջազգային և տեղական շահագրգիռ կազմակերպությունների համատեղ մշակած մոդելով: Այն հիմնված է անվտանգության, ներառականության, էներգախնայողության ժամանակակից չափանիշների վրա։ Դպրոցը նախատեսված է 120 աշակերտի համար: Շինաշխատանքները սկսվել են 2020 թվականին, կավարտվեն այս տարի: Ծրագրի արժեքն է  799 միլիոն դրամ
Վարչապետը զրուցել է դպրոցի ուսուցիչների հետ, ովքեր շնորհակալություն են հայտնել կառավարության ղեկավարին համայնքում ժամանակակից դպրոց հիմնելու ծրագիրն իրականացնելու և աշակերտներին լավագույն պայմաններով ապահովելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը հորդորել է նրանց մասնակցել ատեստավորման գործընթացին, բարձրացնել մասնագիտական որակավորումը, ինչի արդյունքում նաև էական կբարձրանա ուսուցիչների աշխատավարձերը:
Նիկոլ Փաշինյանը զրուցել է նաև տեղի բնակիչների հետ, լսել նրանց խնդիրներն ու հորդորել մասնակցել կառավարության կողմից ժամանակակից գյուղատնտեսություն հիմնելու բոլոր, այդ թվում՝ կաթիլային ոռոգման ծրագրին: Ներկաներին տեղեկատվություն է ներկայացրել նաև Էկոնոմիկայի փոխնախարարը:
Վարչապետի հաջորդ կանգառը եղել է Բերդիկ-Այգեստան ավտոճանապարհահատվածում, որտեղ ծանոթացել է իրականացվող վերակառուցման աշխատանքներին: ՀՀ պետական բյուջեի պետական նշանակության ավտոճանապարհների հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակներում իրականացվում են ջրահեռացման, ասֆալտապատման աշխատանքներ։ Ընդհանուր աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել սույն տարվա նոյեմբերին: Ծրագրի արժեքը կազմում է 360 մլն դրամ:
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանն այցելել է Վերին Դվին համայնք, որտեղ շրջայց է կատարել պետական օժանդակությամբ մասնավոր հատվածի կողմից հիմնված գյուղմթերքի պահպանման սառնարանային տնտեսության տարածքում, ծանոթացել վերջինիս գործունեությանը: Տնտեսությունն ունի մոտ 5000 տոննա տարողություն, որի հիմնմանը կառավարությունն օժանդակել է ագրոպարենային լիզինգային ծրագրի շրջանակում: Ընդհանուր ծրագրի արժեքը կազմել է 400 մլն դրամ, որից 300 մլն դրամը տրամադրվել է պետության կողմից՝ վերը նշված ծրագրով: Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է տնտեսության հիմնումը և ընդգծել, որ կառավարությունը շարունակելու է տարբեր ծրագրերի միջոցով օժանդակել գյուղացիական տնտեսություններին՝ ժամանակակից տնտեսություններ հիմնելու գործում:
Այս համայնքում կառավարության ղեկավարը ծանոթացել է նաև կրկին մասնավորի կողմից հիմնվող ժամանցի կենտրոնի կառուցման աշխատանքներին: Ծրագրի նպատակով արդեն իսկ ներդրվել է 1,2 մլն դոլար: Այն ունենալու է նաև ժամանակակից լողավազան
Վարչապետի հաջորդ կանգառը եղել է Այգեզարդ համայնքում: Այստեղ Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է սուբվենցիոն ծրագրով վերանորոգված համայնքային այգում ստեղծված պայմաններին, որին հարակից տարածքում կառուցվել են նաև ֆուտբոլի, թենիսի և բասկետբոլի ժամանակակից խաղադաշտեր: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 44 մլն դրամ, 65%-ը հատկացրել է համայնքը, 35%-ը՝ կառավարությունը
Այստեղ վարչապետը ևս զրուցել է տեղի բնակիչների հետ, ծանոթացել նրանց խնդիրներին, պատասխանել մի շարք հարցերի: Նիկոլ Փաշինյանը եղել է նաև համայնքում մասնավոր հատվածի կողմից հիմնված հրաձգարանում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին:
Վարչապետ Փաշինյանը ծանոթացել է նաև Այնթափ-Մխչյան-Արտաշատ-Այգավան հանրապետական նշանակության ավտոճանապարհի  հատվածների հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքին: Զեկուցվել է, որ պետական բյուջեի պետական նշանակության ավտոճանապարհների հիմնանորոգման ծրագրի շրջանակում իրականացվում են արհեստական կառուցվածքների, ճանապարհային պաստառի կառուցման աշխատանքներ։ Ընդհանուր աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել սույն տարվա նոյեմբերին: Ծրագրի արժեքը կազմում է 1 մլրդ 699 մլն դրամ:
Վարչապետին է ներկայացվել նաև Եղեգնավան-Այգավան ճանապարհի հիմնանորոգման աշխատանքների ընթացքը: Դրանք նախատեսվում է ավարտել սույն տարվա նոյեմբերին: Ծրագրի արժեքը կազմում է 259 մլն դրամ:
Նիկոլ Փաշինյանի վերջին կանգառը եղել է Արարատ քաղաքում, որտեղ վարչապետը ծանոթացել է սուբվենցիոն ծրագրով վերակառուցված զբոսայգում ստեղծված պայմաններին: Ծրագրի արդյունքում սալիկապատվել է այգու ամբողջ տարածքը, վերանորոգվել է շատրվանն ու ամֆիթատրոնը, փոխվել են նստարանները, անցկացվում է ոռոգման ցանց և լուսավորության համակարգ: Այգու բարեկարգման արժեքը կազմել է 100 մլն դրամ է, որից 70%-ը հատկացվել է քաղաքային բյուջեից, 30%-ը` պետական:

PM Pashinyan visits Ararat Province to get acquainted with the process of subvention programs
YEREVAN, JUNE 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan paid a working visit to Ararat Province. The Prime Minister was accompanied by Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan, Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan, Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan, Chairman of the Urban Development Committee Armen Ghularyan, Governor of Ararat Province Sedrak Tyonyan, ARMENPRESS was infomred from the Offic eof the Prime Minister.
Within the framework of the visit, the Prime Minister got acquainted with the implementation of projects under subsidy programs in several communities.
Nikol Pashinyan first visited Deghdzut community, where a modular school is being built under the program "Construction of modular buildings for secondary schools with a small number of students". The Prime Minister toured the construction site to get acquainted with the course of the works.
It was reported that the school is being built in a model jointly developed by the Ministry of Education and Science, the Ministry of Emergency Situations, the Urban Development Committee, the UNICEF, as well as other concerned international and local organizations. It is based on modern standards of safety, inclusivness and energy saving. The school is designed for 120 students. Construction began in 2020 and will be completed this year. The cost of the program is 799 million AMD.
The Prime Minister spoke to the school teachers, who thanked the Prime Minister for implementing the program of establishing a modern school in the community and providing students with the best conditions. Nikol Pashinyan urged them to participate in the certification process, to increase their professional qualification, as a result of which teachers' salaries will increase significantly.
Nikol Pashinyan also talked to the locals, listened to their problems and urged them to participate in all the Government’s programs to establish modern agriculture, including the drip irrigation program. The Deputy Minister of Economy also provided information to those present.
The next stop of the Prime Minister was at the Berdik-Aygestan road section, where he got acquainted with the reconstruction works. Drainage and asphalting works are being carried out within the framework of the capital repair program of roads of state significance of the Republic of Armenia. The works are expected to be completed in November this year. The cost of the program is 360 million AMD.
Afterwards, Prime Minister Pashinyan visited Verin Dvin community, where he toured the territory of a refrigerated warehouse for agricultural storage established by the private sector with state support, got acquainted with the latter's activities. It has a capacity of about 5,000 tons, the construction of which was supported by the Government under agri-food leasing program. The total cost of the program was 400 million AMD, of which 300 million AMD was provided by the state through the above-mentioned program. Prime Minister Pashinyan welcomed the establishment of the facility, emphasizing that the Government will continue to support farms through various programs to establish modern farms.
In this community, the Prime Minister also got acquainted with the construction of a leisure center carried out by the private sector. $1.2 million has already been invested in the project. It will also have a modern swimming pool.
The next stop of the Prime Minister was in Aygezard community. Here Nikol Pashinyan got acquainted with the conditions created in the community park renovated under a subsidy program, near which modern football, tennis and basketball courts have been built. The total cost of the project was 44 million AMD, 65% was provided by the community and 35% by the Government.
Here again the Prime Minister talked to the locals, got acquainted with their problems, answered a number of questions. Nikol Pashinyan also visited the shooting range established by the private sector in the community, got acquainted with the created conditions.
Prime Minister Pashinyan also got acquainted with the process of capital repairs of the sections of the Ayntap-Mkhchyan-Artashat-Aygavan national highway. The work carried out within the framework of the state budget program for the reconstruction of state roads is expected to be completed in November this year. The cost of the program is 1 billion 699 million AMD.
The Prime Minister was also introduced to the process of reconstruction of the Yeghegnavan-Aygavan road, which is planned to be completed in November this year. The cost of the program is 259 million AMD.
Nikol Pashinyan's last stop was in the city of Ararat, where the Prime Minister got acquainted with the conditions created in the park reconstructed under the subsidy program. Within the framework of the project, the whole area of the park was tiled, the fountain and the amphitheater were repaired, the benches were changed, an irrigation network and a lighting system are being installed. The cost of the park improvement is 100 million AMD, of which 70% was allocated from the city budget and 30% from the state budget.