Պետերբուրգում մայիսի 27-ից կչեղարկեն դիմակի ռեժիմը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ Պետերբուրգի նահանգապետ Ալեքսանդր Բեգլովն ստորագրել Է կորոնավիրուսային սահմանափակումների մասին թիվ 122 որոշման մեջ այն փոփոխությունները, որոնք չեղարկում են դիմակի պարտադիր ռեժիմը. դիմակներ կրելը կդառնա հանձնարարական: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 26-ին հաղորդել Է քաղաքի ղեկավարի վարչակազմի մամուլի ծառայությունը:
«Մայիսի 27-ից քաղաքացիների կողմից անհատական պաշտպանության միջոցների օգտագործումը կրելու Է հանձնարարական բնույթ: Կազմակերպություններին հանձնարարական Է տրվել ապահովել համապատասխան տեղերի աշխատողների եւ այցելուների կողմից դրանց օգտագործման հնարավորությունը»,-ասվում Է հաղորդագրության մեջ:
Բացի այդ, Պետերբուրգի գլխավոր սանիտարական բժիշկ Նատալյա Բաշկետովայի հրահանգի հիման վրա մայիսի 27-ից հանվում Է ավելի վաղ հաստատված առավելագույն թույլատրելի քանակությամբ այցելուների սահմանափակումը սպորտային, մշակութային, հանդիսախաղային, ցուցահանդեսային, ժամանցային եւ այլ միջոցառումներին: Ներկայում թույլատրված Է 2 հազար մարդու մասնակցությունը:
Մյուս սահմանափակումները երկարացվում են մինչեւ հուլիսի 1-ը, ճշտել են քաղաքային վարչակազմում: Սանկտ Պետերբուրգի կառավարության «Սանկտ Պետերբուրգում նոր կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի (COVID-19) տարածմանը հակազդելու միջոցառումների մասին» 2020 թվականի մարտի 13-ի թիվ 121 որոշումը կարգավորում Է հակաքովիդային սահմանափակումները քաղաքում, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

В Петербурге с 27 мая отменят масочный режим
Губернатор Петербурга Александр Беглов подписал изменения в постановление № 122 о коронавирусных ограничениях, которые отменяют обязательный масочный режим, ношение масок становится рекомендацией. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг пресс-служба администрации главы города.
"С 27 мая использование гражданами средств индивидуальной защиты будет носить рекомендательный характер. Организациям дана рекомендация обеспечить возможность их использования работниками и посетителями соответствующих мест", - говорится в сообщении.
Кроме этого, на основании предписания главного санитарного врача по Петербургу Наталии Башкетовой с 27 мая снимается ранее установленное ограничение максимально допустимого количества посетителей для спортивных, физкультурных, культурных, зрелищных, конгрессно-выставочных, торжественных, досуговых и иных мероприятий.
В настоящее время разрешено участие 2 тыс. человек.
Иные ограничения продлеваются по 1 июля, уточнили в городской администрации.
Постановление правительства Санкт-Петербурга № 121 "О мерах по противодействию распространению в Санкт-Петербурге новой коронавирусной инфекции (COVID-19)" от 13 марта 2020 года регулирует антиковидные ограничения в городе.