2018-ի համեմատ՝ ներկայումս ՀՀ-ում ունենք 123 հազար 310-ով ավելի աշխատատեղ. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) եռամյա՝ 2019- 2021 թթ. գործունեության զեկույցի ներկայցմանը նվիրված միջոցառմանը, որի ընթացքում ամփոփվել են ԱՆԻՖ-ի հաշվետու ժամանակահատվածի իրականացրած բոլոր ծրագրերը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը հիշեցրել է, որ ԱՆԻՖ-ը ստեղծվել է երեք տարի առաջ և այս ընթացքում կառավարությունը մեծ հույսեր է կապել և շարունակում է կապել նրա հետ:
«Բայց պետք է ընդգծենք, որ շատ են նաև հոռետեսները, քննադատները, և շատ կարևոր են այսպիսի միջոցառումները, որպեսզի լինի հաշվետվողականություն, թե ինչ է կատարվել այս ընթացքում:
Ուզում եմ ասել նաև, թե ինչն էր պատճառը, որ մենք, այնուամենայնիվ, հիմնադրամը ստեղծելու որոշում կայացրեցինք: Որովհետև և՛ պետական կառավարման համակարգում, և՛ տնտեսության մեջ տեսնում ենք, որ ամենակարևորն է ունենալ վճռականություն՝ իներցիաները հաղթահարելու համար: Որովհետև, եթե մենք այդ վճռականությունը և քաղաքական կամքը չցուցաբերենք, մեզ ընդամենը կմնա դիտորդի նման հետևել, թե ինչ է տեղի ունենում մեր տնտեսության հետ, ինչ ազդեցություններ կան և դրանով ընդամենը վիճակագրություն վարել: Բայց ԱՆԻՖ-ը ստեղծվել է հենց այն նպատակով, որ հաղթահարի իներցիան և փորձի նոր ընթացք ապահովել մեր տնտեսության համար, նոր տրամաբանություն, նոր տրամադրություն բերել: Ես հույս ունեմ, որ մենք արդեն մոտեցել ենք այն գծին, որից հետո պիտի տեսնենք արդյունքներ»,- նշել է վարչապետը:
Օգտվելով առիթից՝ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ժամանակին կայացրած մի քանի որոշումների ազդեցությանը տնտեսության վրա:
«Օրինակ, 2018 թվականին  Հայաստանի Հանրապետությունում համահարթ եկամտային հարկ ներդնելու մասին քաղաքական որոշում կայացրեցինք: Հիշո՞ւմ եք այն ժամանակ էլ շատ էր քննադատությունը, շատ էր հոռետեսությունը, բայց պիտի ասեմ, որ, օրինակ, ապրիլ ամսվա տվյալներով՝ մենք Հայաստանի աշխատաշուկայում ունենք նոր բացարձակ ռեկորդ: Այսինքն՝ ապրիլի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված աշխատատեղերի բացարձակ թիվը մեծ է նախկինում եղած բոլոր ժամանակներից: Սովորաբար, մենք վերջին այդպիսի ռեկորդը համարում ենք 2021 թվականի դեկտեմբերը, որն ավանդաբար ամենաբարձր աշխատատեղ ունեցող ամիսն է, բայց արդեն ապրիլին մենք 5000-ից ավել աշխատատեղով գերազանցել ենք նախորդ ռեկորդը, իսկ 2018 թվականի համեմատությամբ՝ այսօր 123 հազար 310-ով ավելի աշխատատեղ ունենք Հայաստանի Հանրապետությունում: Խոսքը ոչ միայն գրանցված, այլ աշխատավարձով վճարվող աշխատատեղերի մասին է, որովհետև կան աշխատատեղեր, որոնցից եկամտային հարկ չի գեներացվում»,- ընդգծել է Կառավարության ղեկավարը:
Անդրադառնալով հաջորդ կարևոր արդյունքին՝ վարչապետը հավելել է.
«Մենք այն ժամանակ քննարկում էինք, շատ ընդունված էր, մեզ նաև զգուշացնում էին, որ  ռիսկեր ունենք և կարող ենք բյուջեի եկամուտներ կորցնել, բայց եկամտային հարկի գծով 2021 թվականին 2018 թվականի համեմատ 120 միլիարդ դրամով ավելի հավաքագրումներ ենք ունեցել: Սա շատ կարևոր է՝ ցույց տալու համար, թե ինչու է պետք հաղթահարել իներցիան, ինչու է պետք ստանդարտներից դուրս գալ: Կան օրինակներ, որ այլ երկրներում կիրառվել են և մեզ պետք է շատ ուշադիր լինել ու տեղայնացման իմաստով ստեղծագործական մոտեցում ցուցաբերել, որովհետև բարեբախտաբար աշխարհում կան փորձարկված տարբեր տնտեսական զարգացման մոդելներ: Իհարկե, պետք է ուշադիր լինել, բայց մյուս կողմից էլ սեփական ձեռագիրը մտցնել այդ գործընթացի մեջ:
Ի հեճուկս ամեն ինչի, կարծես թե մեր երկրում տնտեսական տրամադրությունը վատ չէ, որովհետև առաջին եռամսյակի տվյալներով՝  ունենք համախառն ներքին արդյունքի 8.6 տոկոս իրական աճ, իսկ Հայաստանում նախորդ տարվա համեմատ առաջին 4 ամիսների տվյալներով ունենք հավելյալ 574 միլիարդ դրամի առևտրաշրջանառություն: Սա ցույց է տալիս, որ որոշակի տրամադրություն կա: Առաջիկայում սպասում ենք Հայաստանի կառավարության, այսինքն՝ ի դեմս ԱՆԻՖ-ի հիմնադրված նոր ավիաընկերության գործունեության մեկնարկին, մի շարք հետաքրքիր ներդրումային այլ ծրագրերի: Հույս ունենք, որ ԱՆԻՖ-ի ներկայությունը Հայաստանի տնտեսության մեջ գնալով ավելի ու ավելի տեսանելի կլինի, իհարկե, դրական և լուսավոր ցուցանիշներով»:
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում ԱՆԻՖ-ը գործընկերների հետ համատեղ ծրագրերով ներդնում է 214 մլն դոլար, որի 91 տոկոսը՝ գործընկերների, 9 տոկոսը` ԱՆԻՖ-ի կողմից:
Գործունեության 2,5 տարիների ընթացքում ԱՆԻՖ-ի կողմից ստորագրվել են համագործակցության վերաբերյալ տասնյակից ավելի հուշագրեր և փաստաթղթեր միջազգային ճանաչում ունեցող ընկերությունների հետ:
ԱՆԻՖ-ի շնորհիվ կյանքի են կոչվել երկրի համար ռազմավարական նշանակություն  ունեցող երկու խոշոր ներդրումային ծրագրեր.
Մասդար ընկերության հետ համատեղ «Այգ-1» 200 մՎՏ հզորությամբ արևային կայանի կառուցումը Արագածոտնի մարզի Թալին և Դաշտադեմ համայնքների տարածքում:
Էյր Արաբիա ընկերության հետ համատեղ «Ֆլայ Արնա հայկական ազգային ավիաուղիներ» ավիաընկերության ստեղծումը:
ԱՆԻՖ-ի դուստր «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդը շարունակում է ներդրումների միջոցով աջակցել տեղական ընկերություններին: Մինչ օրս ֆոնդի կողմից  6 ընկերությունում իրականացվել է, ընդհանուր առմամբ, մոտ 10 մլն դոլարի ներդրումային ծրագիր, որի արդյունքում ստեղծվել և ստեղծվելու է ավելի քան 170 աշխատատեղ՝ «Հայր և որդի Երեմյաններ», «Ամբեր Կապիտալ», «Ֆուդ Ռեփաբլիք», «Ապագա Պրոջեքթս», «Գլոբալ Քոննեքթ» ընկերությունների հետ համատեղ:
Ֆոնդի գործունեության նպատակը տնտեսության մեջ մասնավոր կապիտալի ներհոսքի խթանումն է և դրա միջոցով կապիտալի երկարաժամկետ և կայուն աճի ապահովումը՝ ներգրավելով մասնավոր կապիտալ, ընդլայնելով տնտեսական հնարավորությունները։
Հայաստանում ներդրումային միջավայրի զարգացումը խթանելու նպատակով այս տարի կմեկնարկի ԱՌՖԻ (Armenian Financed) ծրագիրը, որի նպատակն է ներդրումային գործունեությունը տեղաբաշխել նաև առցանց հարթակում` մեծացնելով պոտենցիալ ներդրումների շրջանակը:

YEREVAN, MAY 24, ARMENPRES. Prime Minister Nikol Pashinyan attended the event dedicated to the presentation of the report of the 3 years of activities, 2019-2021, of the State Interests Fund of Armenia (ANIF), during which all the programs implemented by ANIF during the reporting period were summarized, ARMENPRESS was informed from the Office f the Prime Minister.
In his speech, Prime Minister Pashinyan reminded that ANIF was established three years ago, during this period the Government has had great expectations from it and continues to have. "But we must emphasize that there are many skeptics, critics, and events that ensure accountability for what has been done during this period are very important.
I want to also say what was the reason behind the decision to establish the foundation. Because both in the system of public administration and in the economy, we see that the most important thing is to have the determination to overcome inertia. Because if we do not show that determination, political will, we will just have to follow like an observer what is happening with our economy, what are the effects, and just collect data. But ANIF was created with the sole purpose of overcoming that inertia, trying to provide a new course for our economy, a new logic, a new mood. I hope we have already approached the line after which we will see results," the Prime Minister said.
Taking the opportunity, Nikol Pashinyan referred to the impact of several previously adopted decisions on the economy. "For example, in 2018 we made a political decision to introduce a flat income tax in the Republic of Armenia. Do you remember there was a lot of criticism then, a lot of pessimism, but I must say that, for example, according to the data for April, we have a new absolute record in the Armenian labor market. In other words, the absolute number of jobs registered in the Republic of Armenia as of April is greater than ever before. Usually, we consider the last such record to be in December 2021, which is traditionally the month with the highest number of jobs, but already in April we surpassed the previous record by more than 5,000 jobs, and compared to 2018, the number of jobs in the Republic of Armenia has increased by 123.310. I am talking not only about registered jobs, but also about paid jobs, because there are jobs from which no income tax is generated," Nikol Pashinyan said.
Referring to the next important result, the Prime Minister said, “Once we were discussing, it was widely accepted, we were warned that we have risks, we may lose budget revenues, but in terms of income tax, in 2021 we collected by 120 billion AMD more than in 2018. This is very important to show why we need to overcome inertia, why we need to go beyond standards. There are examples that have been applied in other countries - we need to be very careful and take a creative approach in terms of localization, because fortunately there are various models of economic development tested in the world. Of course, we need to be careful, but on the other hand, we should introduce our own handwriting in the process.
In spite of everything, it seems that the economic mood in our country is not bad, because according to the data of the first quarter, we have a real GDP growth of 8.6%, and in Armenia, while according to the data of the first 4 months, we have an additional trade turnover of 574 billion AMD against last year. This shows that there is a certain mood. In the near future we are expecting a number of interesting investment programs of the Armenian Government, ie the launch of the new airline founded by ANIF. We hope that the presence of ANIF in the Armenian economy will become more and more visible, of course, with positive and bright indicators."
In general, ANIF invests $ 214 million in various sectors of the Armenian economy through joint projects with partners, of which 91% - by partners, 9% - by ANIF.
During the 2.5 years of activity, ANIF has signed more than a dozen memoranda of cooperation and documents with internationally recognized companies.
Thanks to ANIF, two major investment projects of strategic importance for the country have been launched.
- Construction of a 200 MW solar power plant "Ayg-1" in cooperation with Masdar company in the territory of Talin and Dashtadem communities of Aragatsotn Province.
- Establishment of “Fly Arna” Armenian National Airlines jointly with Air Arabia.
ANIF's subsidiary “Entrepreneur + State” Investment Fund continues to support local companies through investments. To date, the fund has implemented an investment program of about $ 10 million in 6 companies, as a result of which more than 170 jobs have been and will be created together with "Father and Son Yeremyans", "Amber Capital", "Food Republic", "Apaga Projects" ", “Global Connect" companies.
The purpose of the Fund is to foster the inflow of private capital into the economy, thereby ensuring sustainable long-term capital growth.
In order to promote the development of the investment environment in Armenia, the ARFI (Armenian Financed) program will be launched this year, which aims to spread investment activities on the online platform as well, increasing the scope of potential investments.