Իրանն ավարտում Է հազար ատոմային ցենտրիֆուգների արտադրությունը. Իսրայելի պաշտպանության նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը շարունակում Է իր միջուկային ծրագրի զարգացումը եւ այս պահին ավարտում Է հազար ատոմային ցենտրիֆուգների արտադությունը: Մայիսի 17-ին այդ մասին հայտարարել Է Իսրայելի պաշտպանության նախարարության ղեկավար Բենի Գանցը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իրանն այս պահին աշխատում Է հազար IR6 կատարելագործված ցենտրիֆուգների արտադրության եւ տեղակայման աշխատանքների ավարտման վրա, ներառյալ նոր օբյեկտի կառուցումը Նաթանզի մերձակայքի ստորգետնյա կենտրոնում»,- ասել Է նախարարը՝ հանդես գալով Ռայխմանի համալսարանում կայացած գիտաժողովում: Նրա խոսքը տարածել Է Իսրայելի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Իսրայելի նախարարի խոսքով՝ Թեհրանին «մնացել Է մի քանի շաբաթ» մինչեւ այնպիսի քանակությամբ տրոհվող նյութի արտադրումը, որը բավական կլինի առաջին միջուկային ռումբի ստեղծման համար: «Իրանը շարունակում Է կուտակել անդառնալի ծավալի գիտելիքներ եւ փորձ կատարելագործված ցենտրիֆուգների մշակման, հետազոտությունների, արտադության եւ դրանց կառավարման բնագավառում»,- նշել Է Գանցը: Նրա գնահատմամբ՝ մեկ տարի անց կանգնեցնելու Իրանի առաջշարժումը միջուկային զենքի ճանապարհին, շատ ավելի ուշ կլինի, քան այժմ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Министр обороны Израиля заявил, что Иран завершает сооружение 1 тыс. атомных центрифуг
Иран продолжает развитие своей ядерной программы и в настоящий момент завершает строительство 1 тыс. атомных центрифуг. Об этом заявил во вторник глава Минобороны Израиля Бени Ганц.
"Иран в настоящий момент работает над завершением производства и установки 1 тыс. продвинутых центрифуг IR6, включая строительство нового объекта в подземном центре близ Натанза", - сказал министр, выступая на симпозиуме в Университете Райхмана. Его слова распространила пресс-служба Минобороны Израиля,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По словам израильского министра, Тегерану "осталось несколько недель" до выработки такого количества расщепляемого вещества, которое будет достаточным для создания первой ядерной бомбы. "Иран продолжает накапливать необратимый объем знаний и опыта в области разработки, исследований, производства продвинутых центрифуг и управления ими", - отметил Ганц. По его оценке, через год остановить продвижение Ирана на пути к получению ядерного оружия будет гораздо сложнее, чем сейчас.