Ցեղասպանության ժխտողականությունը սթափության կոչ պետք է լինի ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի դաշնակիցների համար. La Nación
Ցեղասպանության ժխտողականությունը սթափության կոչ պետք է լինի ՆԱՏՕ-ում
Թուրքիայի դաշնակիցների համար. La Nación
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինական հեղինակավոր La Nación օրաթերթը Հայոց ցեղասպանության մասին հոդված է հրապարակել՝ շեշտելով, որ Թուրքիայի ժխտողականությունը պետք է սթափության կոչ լինի ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի դաշնակիցներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հոդվածում հիշեցվում է, որ ապրիլի 24-ին լրացել է 1915 թվականին թուրքական պետության կողմից հայ ժողովրդին բնաջնջելու փորձի 107-րդ տարելիցը. «Ավելի քան 1.5 միլիոն հայեր հալածվեցին և սպանվեցին, ինչը Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը նկարագրեց որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն»:
Շեշտվում է, որ որպես պետական քաղաքականություն իրականացված ցեղասպանության համար իր պատասխանատվության առնչությամբ Թուրքիայի ժխտողականությունը պետք է ՆԱՏՕ-ում իր դաշնակիցների համար սթափության կոչ լինի:
Հոդվածում հիշեցվում է Ուրուգվայում Չավուշօղլուի կողմից ձեռքով՝ հայերին ուղղված «Գորշ գայլերի» նշանը ցույց տալու մասին` ընդգծելով, որ դա ռասիստական, ռազմականացված և ծայրահեղ աջ թուրքական կազմակերպություն է, որը հերքում է ցեղասպանության փաստը:
Հայոց ցեղասպանության փաստի համատեքստում հոդվածում շեշտվում է, որ մարդկության դեմ հանցագործությունների նոր մեղավորները նույնպես մտադիր են թաքցնել իրենց գործողությունները՝ դրանք ներկայացնելով որպես պատերազմ:
«Արգենտինայի Հանրապետությունը, որտեղ բնակվում է Լատինական Ամերիկայի ամենամեծ հայկական համայնքը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը սահմանել է որպես պետական քաղաքականություն և պետք է շարունակի պայքարել դրա համար միջազգային ասպարեզում»,-ասված է հոդվածում:

Genocide denial should be a call for sobriety for Turkey's NATO allies - La Nación
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS.  The Argentine newspaper La Nación published an article on the Armenian Genocide, emphasizing that Turkey's denial should be a call for sobriety for Turkey's NATO allies.
As reported by ARMENPESS, the article reminds that April 24 marked the 107th anniversary of the Turkish state's attempt to exterminate the Armenian people in 1915. "More than 1.5 million Armenians were persecuted and killed, which Pope Francis described as the first genocide of the 20th century."
It is stressed that Turkey's denial of its responsibility for the genocide committed as a state policy should be a call for sobriety for its NATO allies.
The article recalls Çavuşoğlu flashing the "Gray Wolves" sign at Armenians in Uruguay, emphasizing that it is a racist, militarized, far-right Turkish organization that denies the fact of genocide.
In the context of the Armenian Genocide, the article emphasizes that the new perpetrators of crimes against humanity also intend to conceal their actions by presenting them as a war.
"The Republic of Argentina, home to the largest Armenian community in Latin America, has set the recognition of the Armenian Genocide as a state policy and should continue to fight for it in the international arena," the article reads.