Նման հայտարարությունները չեն նպաստում խաղաղության օրակարգի ձևավորմանը․ Գրիգորյանը՝ Ալիևի հայտարարության մասին
Նման հայտարարությունները չեն նպաստում խաղաղության օրակարգի ձևավորմանը․
Գրիգորյանը՝ Ալիևի հայտարարության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, թե Հայաստանի հետ սահմանների ճշգրտման գործընթացում հիմք կընդունեն 1918 թվականի և մինչև 1991թ. Խորհրդային Միության փլուզումը եղած բոլոր քարտեզները, և որ 1918-20 թվականների որոշ քարտեզներով Երևանը, Սյունիքը իբր Ադրբեջանի կազմում են: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,  Կառավարության նիստից հետո Գրիգորյանը նշել է, որ  քարտեզների մասով կամ պատմական էքսկուրսիայի մասով չի պատրաստվում որևէ հայտարարություն անել՝ բոլոր քարտեզները և պատմական փաստերը կան, հանրության ցանկացած անդամ և Հայաստանում, և Ադրբեջանում, կարող են քարտեզներին ծանոթանալ և իմանալ, որ տարածքը պատմականորեն ում է պատկանել։
ԱԽ քարտուղարը նշեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հնարավոր պայմանագրի հարցերից մեկը հենց միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչումն է։
«Իհարկե, մենք նշում ենք, որ դեռևս 1992 թվականին Հայաստանը և Ադրբեջանը ԱՊՀ շրջանակներում ճանաչել են միմյանց սուվերեն տարածքները և ինքնիշխանությունը, բայց գիտեք նաև, որ հետագայում այլ զարգացումներ են եղել, բայց Հայաստանը և Ադրբեջանը շարունակում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը և սուվերենությունը ճանաչել։ Բնականաբար, նման հայտարարությունները չեն նպաստում խաղաղության օրակարգի ձևավորմանը և հանգիստ մթնոլորտում աշխատելուն։ Հույս ունենք, որ նման հայտարարություններ հնարավորինս քիչ կլինեն»,- եզրափակեց Գրիգորյանը։

Such statements do not contribute to formation of peace agenda – Armenian Security Council Secretary on Aliyev’s remarks
Such statements do not contribute to formation of peace agenda – Armenian Security Council
Secretary on Aliyev’s remarks
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS. Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan commented on the recent statements of Azerbaijani President Ilham Aliyev according to which the process of clarifying the borders with Armenia will be implemented on the basis of all the maps of 1918 and the once that existed before the collapse of the Soviet Union in 1991, and that according to some of the maps of 1918 to 1920, Yerevan and Syunik were allegedly part of Azerbaijan.
Speaking to reporters, Grigoryan said that he is not going to make any statement over the maps or the historical excursion, adding that all maps and historical facts exist, any member of the society both in Armenia and Azerbaijan can get acquainted with the maps and know whom which territory historically belonged to.
Armen Grigoryan said that one of the issues of the possible peace treaty between Armenia and Azerbaijan is the recognition of each other’s territorial integrity.
“Of course, we note that in 1992 Armenia and Azerbaijan recognized each other’s sovereign territories and sovereignty within the CIS, but you also know that other developments have taken place in the future, but Armenia and Azerbaijan continue recognizing each other’s territorial integrity and sovereignty. Of course, such statements do not contribute to the formation of a peace agenda and to working in a calm environment. We hope that such statements will be as few as possible”, he said.