Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը կհանդիպի Ադրբեջանի նախագահի օգնականի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը մայիսի 2-ին Բրյուսելում ծրագրում է հանդիպել Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Գրիգորյանն ասաց «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում:
«Քննարկելու ենք մի շարք հարցեր Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին վերաբերող», - ասաց Արմեն Գրիգորյանը:
Նա հնարավոր համարեց, որ այդ հանդիպմանը կարող է հաջորդել Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը:
«Եթե մենք կարողանանք այն բոլոր հարցերի պատասխանները ստանալ Բրյուսելում, ապա կարող ենք նաև քննարկել երկրի առաջնորդների մակարդակով հանդիպում Բրյուսելում», - նշեց ԱԽ քարտուղարը:
Լրագրողի հարցին, թե արդյոք Հաջիևի հետ հանդիպումը կարելի է տեղավորել խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստման համատեքստում՝ Գրիգորյանն ասաց. «Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման կոնտեքստում կարող եք տեղավորել, քանի որ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները, կարող ենք ասել, այս պահին մի քանի ուղղություններ ունեն: Եռակողմ աշխատանքային խումբն ապաշրջափակման թեմայով; Այս պահին քննարկվում է նաև դելիմիտացիայի, դեմարկացիայի աշխատանքային խմբերի ձևավորումը: Գրեթե վերջնական փուլում է, կարծում եմ՝ մոտակա ժամանակներս արդեն կհայտարարվի աշխատանքային խմբի ձևավորման մասին: Կա նաև խաղաղության օրակարգի քննարկման ուղղությունը՝ արտգործնախարարների մակարդակով: Կա նաև անվտանգության ուժերի ղեկավարների պարբերաբար հանդիպում, որտեղ քննարկվում են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների որոշ հարցեր: Կա նաև իմ և Հիքմեթ Հաջիևի հանդիպման հարթակը, որտեղ քննարկում ենք Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին վերաբերող մի շարք հարցեր»:

Secretary of the Security Council of Armenia will meet with  Foreign Policy Advisor to the president of Azerbaijan
Secretary of the Security Council of Armenia will meet with  Foreign Policy Advisor to the
president of Azerbaijan
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. Secretary of the Security Council of Armenia Armen Grigoryan is scheduled to meet with Foreign Policy Advisor to the President of Azerbaijan Hikmet Hajiyev in Brussels on May 2, ARMENPRESS reports Grigoryan told Radio Free Europe/Radio Liberty Armenia service.
"We will discuss a number of issues related to Armenia-Azerbaijan relations," Armen Grigoryan said.
He considered it possible that the Pashinyan-Aliyev meeting could follow that meeting.
"If we succeed in getting the answers to all those questions in Brussels, then we can also discuss a meeting at the level of Heads of State in Brussels," said the Security Council Secretary.
To the question of the journalist whether the meeting with Hajiyev can be viewed in the context of the preparation of the peace treaty, Grigoryan said. "You can view it in the context of normalization of Armenia-Azerbaijan relations, as Armenia-Azerbaijan relations, we can say, have several directions at the moment: Trilateral working group on unblocking of communication, the formation of delimitation and demarcation working groups is currently being discussed. It is almost in the final stage, I think the formation of a working group will be announced in the near future. There is also the direction of discussing the peace agenda at the level of foreign ministers. There are also regular meetings of the heads of the security forces, where some issues of Armenia-Azerbaijan relations are discussed. There is also the platform of of the meeting between me and Hikmet Hajiyev, where we discuss a number of issues related to Armenia-Azerbaijan relations."