Գյումրին և Կրագերոն հռչակվեցին քույր քաղաքներ
ԳՅՈՒՄՐԻ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 25-ին պաշտոնական այցով Գյումրիում էր Նորվեգիայի թագավորության Կրագերո քաղաքի պատվիրակությունը։ Գյումրու համայնքապետարանում Կրագերոյի քաղաքապետ Գռունե Վեգար Քնյուդսենը ու Գյումրիի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Արթուր Պապիկյանը կնքեցին հուշագիր, ըստ որի Գյումրին և Կրագերոն հռչակվեցին  քույր քաղաքներ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, քույր քաղաքներ ճանաչելու մասին որոշումը մշակվել էր դեռ 2018 թվականին՝ Գյումրու նախկին քաղաքապետ Սամվել Բալասանյանի ու Կրագերոյի քաղաքապետ Յոնե Բլիկրայի նախաձեռնությամբ:
«Որպես քույր քաղաքներ՝ առաջին համագործակցությունը կլինի մշակութային  ու կրթական ոլորտներում, բայց հետագայում նաև բիզնես համագործակցություն  ենք նախատեսում: Սպասվում է բավական լավ համագործակցություն»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցի ընթացքում նշեց Գռունե Քնյուդսենը: Նա տեղեկացրեց, որ Կրագերո քաղաքում հիմա մեկ հայ ընտանիքի է ապրում:
«Սա իմ առաջին այցն է Հայաստան,  հուսամ հաջորդ տարվա ընտրություններից հետո ևս բախտ կունենամ գալ Հայաստան, մի երկիր, որն ինձ զարմացրեց իր պատմական  ու մշակութային հարուստ ժառանգությունով: Իրապես, շատ դրական լիցքեր ստացա Հայաստանից.  զարմացած եմ մարդկանց վերաբերմունքից՝ շատ բաց ու ջերմ ժողովուրդ եք: Ուրախ ու հպարտ եմ , որ ստորագրեցինք երկու քաղաքների միջև հուշագիրը՝ ի նպաստ 2 քաղաքների զարգացման »,-նշեց նա:
Արթուր Պապիկյանն էլ իր խոսքում նշեց, որ այս պայմանագրով ամրագրվում է հետագա համագործակցությունն անչափ կարևոր ոլորտներում, ինչպիսիք  են մշակույթը, կրթությունն ու բիզնեսը:
Լիահույս եմ, որ համագործակցային հարթակներում կունենանք արդյունավետ աշխատանք՝ ի շահ մեր երկու քաղաքների »,- եզրափակեց Գյումրիի փոխքաղաքապետը:

GYUMRI, APRIL 25, ARMENPRESS. The Armenian city of Gyumri and Norway’s town of Kragerø became Sister Cities.
Kragero Mayor Grunde Knudsen was on an official visit to Gyumri on April 25 and the memorandum declaring Gyumri and Kragero Sister Cities was signed at the Gyumri City Hall by Gyumri First Vice Mayor Artur Papikyan and Knudsen.
The decision was developed earlier in 2018 by then-mayor of Gyumri Samvel Balasanyan and then-mayor of Kragero Jone Blikra.
“As Sister Cities, the first cooperation will be in the areas of culture and education, but we are planning business cooperation in the future as well. Rather good cooperation is expected,” Knudsen told ARMENPRESS.
He said that one Armenian family resides in Kragero now.
“This is my first visit to Armenia, I hope that after next year’s election I’ll have the chance to visit Armenia again, a country that surprised me with its rich historical and cultural heritage. I really received very positive energy from Armenia, I am touched by the attitude of people, you are very open and warm people. I am happy and proud that we signed the memorandum between the two cities, for the benefit of development of the two cities,” he said.