ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան ՄԽ համանախագահության աշխատանքը վերսկսելու պատրաստակամություն չեն հայտնել. Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգներն ու Ֆրանսիան Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքը վերսկսելու պատրաստակամության վերաբերյալ ազդակներ չեն հղել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին:
«Մենք նման ազդակներ չենք ստացել: Չենք էլ ակնկալում»,- ասվում է գերատեսչության կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ:
Զախարովայի խոսքով՝ Վաշինգտոնն ու Փարիզը «փաստացի կաթվածահար են արել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքը՝ հրաժարվելով ռուսական մասնակցությամբ համագործակցությունից»:
«Նման զուգադիպությունները պատահական չեն լինում: Ինչպես և Բրյուսելի անթաքույց փորձերը՝  յուրացնելու հայտնի ռուս-ադրբեջանա-հայկական բարձր մակարդակի համաձայնությունները (Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պետական սահմանի սահմանագծում և սահմանազատում, տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնում) և օրակարգը, որը նախորդ տարի առաջարկել էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (հրատապ հումանիտար խնդիրների լուծում, Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստում)։
Այս համատեքստում վերահաստատում ենք մեր անվերապահ հանձնառությունը հետևողականորեն կյանքի կոչելու Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի հայտարարությունները: Միևնույն ժամանակ վճռական ենք ամեն կերպ նպաստել խաղաղության պայմանագրի կնքմանը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, որոնց հետ մենք պատմականորեն կապված ենք բարեկամության, դաշնակցային և գործընկերային կապերով»,- ասվում է Զախարովայի պատասխանում։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն հրաժարվել են համագործակցել Ռուսաստանի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափում:

USA, France have not expressed readiness to resume the work of the Minsk Group Co-Chairs – Zakharova
USA, France have not expressed readiness to resume the work of the Minsk Group Co-Chairs –
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. The United States and France have not signaled their readiness to resume the works of OSCE Minsk Group Co-chairs, ARMENPRESS reports official representative of the Russian Foreign Ministry Maria Zakharova said.
"We have not received such signals, and don’t even expect”, reads the statement posted on the ministry's website.
According to Zakharova, Washington and Paris "actually paralyzed the work of the OSCE Minsk Group Co-Chairs by refusing the cooperation with Russia’s involvment”.
"Such coincidences are not accidental. Like the Brussels's open attempts to make the well-known Russian-Azerbaijani-Armenian high-level agreements (demarcation of the state border between Azerbaijan and Armenia, restoration of transport communication) their own and the agenda proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairs last year (urgent humanitarian issues, reparation of a peace treaty between Baku and Yerevan).
In this context, we reaffirm our unconditional commitment to consistently implement the statements of the leaders of Russia, Azerbaijan and Armenia of November 9, 2020, January 11, November 26, 2021. At the same time, we are determined to contribute in every way to the conclusion of a peace treaty between Azerbaijan and Armenia, with which we have historically been linked by friendship, allied and partnering relations," Zakharova said.
Earlier, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said that France and the United States had refused to cooperate with Russia in the OSCE Minsk Group.