ՀԱՊԿ-ի արձագանքը Սոթք-Խոզնավար հատվածում Ադրբեջանի ներխուժմանը ձախողում է Կազմակերպության համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում ունեցած ելույթում խոսեց նաև 2021 թվականի ընթացքում կառավարության ձախողումների մասին՝ որպես այդպիսին հիշատակելով 2021 թվականի մայիսի 12-ի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Սոթք-Խոզնավար հատվածում: Փաշինյանը դա համարեց Հայաստանի կառավարության և զինված ուժերի ձախողումը, սակայն հավելեց, որ այն, թե ինչպես այդ ամենին արձագանքեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, նաև այդ կազմակերպության ձախողումն է:
«Ինչո՞ւ այդ ձախողումը տեղի ունեցավ: Այս հարցի պատասխանը ստանալու համար, թերեւս, տեղի ունեցածը պետք է դիտարկել դրան նախորդած մի շարք կարեւոր իրադարձությունների խորապատկերում: 2021 թվականի մայիսի 10-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը արձակվեց իրավունքի ուժով, եւ մեր երկիրը թեւակոխեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների շրջափուլ եւ միանշանակ է, որ դրանից երկու օր անց տեղի ունեցած ներխուժման մոտիվացիաներից մեկը Հայաստանի Պետական ինստիտուտները եւ պետականությունը կաթվածահար անելն էր, նախընտրական եւ ետընտրական քաոսի հարուցումը եւ ընտրությունների արդյունքների վրա կոնկրետ ազդեցություն ունենալը: Կարող ենք ուղիղ ասել, որ դա հարձակում էր նաեւ Հայաստանի ժողովրդավարության վրա: Բայց մայիսյան ներխուժման համատեքստը կիսատ կմնա, եթե հաշվի չառնենք փետրվարին տեղի ունեցած իրադարձությունները, երբ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը բացահայտ կերպով քաղաքականության մեջ ներքաշվեց, կառավարության հրաժարականը պահանջող հայտարարություն տարածելով: Պետք է արձանագրել, որ ընդդիմությունը, որի երբեմնի առաջնորդի խոստովանությամբ, ինքը դեռ պատերազմի ժամանակ էր գեներալներին կոչ անում հրացանափողերն ուղղել ոչ թե հակառակորդի, այլ կառավարության շենքի վրա, ի վերջո հասավ իր նպատակին եւ պարզվեց, որ բանակում կան ուժեր, որոնց ավելի շատ հետաքրքրում է ոչ թե այն, թե ինչ կատարվում է սահմանին, այլ այն, ինչ կատարվում է Հանրապետության Հրապարակում, Բաղրամյան պողոտայում, Մելիք-Ադամյան փողոցում»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Զինված ուժերի քաղաքականացումը, ներքաշումը քաղաքական ինտրիգների մեջ հերթական անգամ ցույց տվեց իր աղետաբերությունը: «Եվ երբ հետահայաց վերլուծում ենք շատ իրադարձություններ, երբեմն տպավորություն է, թե ռազմական անհաջողությունները ոմանց պարզապես անհրաժեշտ են Հայաստանում իշխանափոխության շարժառիթ ձեւակերպելու համար: Իհարկե, սա կարող է կոնսպիրոլոգիա թվալ, որը ոչ մի կոնկրետ փաստով հիմնավորված չէ, բայց վերլուծությունները հանգեցնում են նման մտքերի: Մի շարք բարձրաստիճան զինվորականների բացահայտ հայտնվելը ընդդիմադիր դաշտում՝ պաշտոնանկությունից անմիջապես հետո, հաստատում են այն վարկածները, որոնց մասին խոսել եմ հայտնի իրադարձություններից առաջ: Նրանցից շատերը այսօր ընդդիմադիր ելույթներ են ունենում, մինչդեռ իրենք են եղել անձնական պատասխանատուն մի շարք ձախողումների, որոնց համար մեղադրում են կառավարությանը:
Ամեն դեպքում, հենց բանակի երկարամյա քաղաքականացումը, նրա լիարժեք ներգրավումը կոռուպցիոն շղթաներում դարձան այն համակարգային խոցերից, որոնք մեզ կանգնեցրին աղետի առաջ: Ու նկատի ունեմ ոչ միայն ուղիղ, այլեւ հարակից էֆեկտները: Վերը նկարագրված անպատասխանատվության, քաղաքականացման եւ ընդդիմադիրացման ֆոնին է, որ ինչպես բոլորովին վերջերս պարզվեց, Հայաստանի զինված ուժերում Ադրբեջանի կողմից ձեւավորված լրտեսական ցանցեր են գործել: Սա մենք կարող ենք ասել Ազգային անվտանգության ծառայության այս պահին իրականացրած բացահայտումների վրա հիմնվելով, որոնք արդեն լրջագույն հարցեր են առաջացնում»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ ակնհայտ է, որ քաղաքականացման հետեւանքով բանակի շուրջ մեկուկես ամսվա կաթվածահար վիճակը 2021 թվականի փետրվար-ապրիլին ուղիղ հետեւանք ունեցավ ի դեմս Սոթք-Խոզնավար հատվածում տեղի ունեցած ներխուժման եւ այդ իրադարձությունները ավելի հրատապ դարձրին բանակի բարեփոխումների օրակարգը, որի հիմնական նպատակներից մեկը պետք է լինի բանակի պրոֆեսիոնալացումը, ժամկետային զինծառայության համակարգը վերափոխելով պահեստազորի պարբերական հավաքների, մոտավորապես այն տրամաբանությամբ, ինչ տրամաբանությամբ հիմա իրականացնում ենք եռամսյա վարժական հավաքները: Վարչապետն ընդգծեց, որ իդեալում դա մեկ մարդու կյանքում պիտի կրկնվի մի քանի անգամ, որոշակի պարբերականությամբ:
«Սոթք-Խոզնավար հատվածում տեղի ունեցածը, անշուշտ, Զինված ուժերի եւ կառավարության ձախողումն է: Բայց այն, ինչպես տեղի ունեցածին արձագանքեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, կարծում եմ ձախողում էր նաեւ կազմակերպության համար: Ի հեճուկս գոյություն ունեցող ընթացակարգերի, ՀԱՊԿ-ը մինչեւ օրս խնդրո առարկա հատվածում մոնիտորինգ իրականացնելու որոշում չի կայացրել՝ արդարացնելով երկար տարիներ հայ հանրության շրջանում առկա մտավախությունը, թե Հայաստանի անվտանգության համակարգի համար կարեւորագույն նշանակություն ունեցող այդ կազմակերպությունը անհրաժեշտ պահին ոչինչ չի ձեռնարկի, մնալով դիտորդի կարգավիճակում: Փաստն այն է, որ մինչեւ օրս ՀԱՊԿ-ը նույնիսկ դիտորդի կարգավիճակում որեւէ ձեւով այս իրավիճակը չի հասցեագրել:
Ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են ներկա գտնվել Սոթք-Խոզնավար հատվածում՝ իրական սպառնալիքներ ստեղծելով Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար: Բայց նաեւ ուզում եմ արձանագրել, որ այդ իրադարձությունների հետեւանքով օկուպացիայի տակ հայտնված 45 քառակուսի կիլոմետր տարածքները, ցավոք, միակը չեն Հայաստանի Հանրապետությունում: Դեռեւս 90-ականների սկզբից եւս շուրջ 70 քառակուսի կիլոմետր տարածքներ գտնվում են այդ կարգավիճակում եւ ինչպես ասել եմ՝ մեր քաղաքականությունն է հարցի լուծումը դիտարկել դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի հանձնաժողովի գործունեության համատեքստում»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Реакция ОДКБ на вторжение Азербайджана на участке Сотк-Хознавар – промах этой организации: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в своем выступлении в Национальном собрании обратился и к промахам правительства в 2021 году, упомянув в качестве таковых вторжение азербайджанских подразделений 12 мая 2021 года на суверенную территорию Республики Армения, на участок Сотк-Хознавар. Пашинян назвал это промахом Вооруженных сил и правительства Армении, но добавил, что то, как на все это отреагировала Организация Договора о коллективной безопасности, является промахом и этой организации.
«Почему произошел этот промах? Для того, чтобы получить ответ на этот вопрос, возможно, произошедшее следует рассматривать в контексте ряда важных событий, которые ему предшествовали. 10 мая 2021 года Национальное собрание Республики Армения было распущено в силу закона, и наша страна вступила в этап внеочередных парламентских выборов, и однозначно, что одной из мотиваций вторжения, произошедшего через два дня после этого, было желание парализовать государственные институты и государственность Армении, спровоцировать предвыборный и поствыборный хаос и оказать конкретное влияние на результаты выборов. Мы можем прямо сказать, что это было нападением и на демократию Армении. Но контекст майского вторжения останется неполным, если не принимать во внимание февральские события, когда Генштаб ВС Армении открыто втянулся в политику, выступив с требованием отставки правительства. Следует отметить, что оппозиция, бывший лидер которой признался, что во время войны он призывал генералов направить оружие на здание правительства, а не на врага, в конце концов, добилась своего. И оказалось, что в армии есть силы, которых больше интересует, не то, что происходит на границе, а то, что происходит на площади Республики, проспекте Баграмяна, улице Мелик-Адамяна», - сказал Пашинян.
По его словам, политизация Вооруженных сил и их вовлеченность в политические интриги в очередной раз показали свою катастрофичность. «И когда мы оглядываемся на многие события, иногда создается впечатление, что военные неудачи просто необходимы некоторым для того, чтобы сформулировать мотив для смены власти в Армении. Конечно, это может показаться конспирологией, но анализ наводит именно на такие мысли. Явное появление ряда высокопоставленных военных деятелей на оппозиционном поле сразу после их увольнения подтверждает те гипотезы, о которых я говорил до известных событий. Многие из них сегодня выступают в оппозиции, а сами несут личную ответственность за ряд провалов, возложенных на власть.
В любом случае многолетняя политизация армии, ее полное вовлечение в коррупционные цепи стали одной из системных проблем, поставивших нас на грань катастрофы. И я имею в виду не только прямые эффекты, но и сопутствующие эффекты. Именно на фоне описанной выше безответственности, политизации и противодействия, как выяснилось недавно, в ВС Армении действовали шпионские сети, сформированные Азербайджаном. Это мы можем сказать на основании разоблачений Службы национальной безопасности, которые уже вызывают серьезные вопросы », - сказал Пашинян.
По его словам, очевидно, что именно политизация и парализованное состояние армии в течение полтора месяца, стали следствием вторжения на Сотк-Хознаварском направлении. И эти события сделали повестку реформ армии более актуальной, одной из основных целей которых должно быть повышение профессионализма армии, преобразование системы срочной военной службы в периодические сборы резерва, примерно по той логике, по которой мы сейчас проводим трехмесячные учебные сборы. Премьер-министр подчеркнул, что в идеале это должно повторяться в жизни человека несколько раз, через определенные промежутки времени.
«То, что произошло на участке Сотк-Хознавар, - это, конечно, промах Вооруженных сил и правительства. Но то, как отреагировала Организация Договора о коллективной безопасности на случившееся, я думаю, было и промахом организации. Вопреки существующим процедурам, ОДКБ пока не приняла решения о мониторинге вопроса, оправдывая давние опасения армянской общественности, что организация, имеющая решающее значение для системы безопасности Армении, ничего не предпримет в нужное время и останется лишь наблюдателем. Дело в том, что пока ОДКБ никак не рассматривала эту ситуацию, даже в качестве наблюдателя.
Вооруженные Силы Азербайджана продолжают находиться на участке Сотк-Хознавар, создавая реальную угрозу безопасности Республики Армения. Но также хочу констатировать, что оккупированные в результате этих событий 45 квадратных километров, к сожалению, не единственные в Республике Армения. С начала 1990-х годов в этом статусе находится еще 70 квадратных километров, и, как я уже сказал, наша политика заключается в том, чтобы рассматривать вопрос в контексте Комиссии по делимитации и демаркации», - заключил Пашинян.