ՀԱՊԿ-ի արձագանքը Սոթք-Խոզնավար հատվածում Ադրբեջանի ներխուժմանը ձախողում է Կազմակերպության համար. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ազգային ժողովում ունեցած ելույթում խոսեց նաև 2021 թվականի ընթացքում կառավարության ձախողումների մասին՝ որպես այդպիսին հիշատակելով 2021 թվականի մայիսի 12-ի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Սոթք-Խոզնավար հատվածում: Փաշինյանը դա համարեց Հայաստանի կառավարության և զինված ուժերի ձախողումը, սակայն հավելեց, որ այն, թե ինչպես այդ ամենին արձագանքեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, նաև այդ կազմակերպության ձախողումն է:
«Ինչո՞ւ այդ ձախողումը տեղի ունեցավ: Այս հարցի պատասխանը ստանալու համար, թերեւս, տեղի ունեցածը պետք է դիտարկել դրան նախորդած մի շարք կարեւոր իրադարձությունների խորապատկերում: 2021 թվականի մայիսի 10-ին Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը արձակվեց իրավունքի ուժով, եւ մեր երկիրը թեւակոխեց արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների շրջափուլ եւ միանշանակ է, որ դրանից երկու օր անց տեղի ունեցած ներխուժման մոտիվացիաներից մեկը Հայաստանի Պետական ինստիտուտները եւ պետականությունը կաթվածահար անելն էր, նախընտրական եւ ետընտրական քաոսի հարուցումը եւ ընտրությունների արդյունքների վրա կոնկրետ ազդեցություն ունենալը: Կարող ենք ուղիղ ասել, որ դա հարձակում էր նաեւ Հայաստանի ժողովրդավարության վրա: Բայց մայիսյան ներխուժման համատեքստը կիսատ կմնա, եթե հաշվի չառնենք փետրվարին տեղի ունեցած իրադարձությունները, երբ Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը բացահայտ կերպով քաղաքականության մեջ ներքաշվեց, կառավարության հրաժարականը պահանջող հայտարարություն տարածելով: Պետք է արձանագրել, որ ընդդիմությունը, որի երբեմնի առաջնորդի խոստովանությամբ, ինքը դեռ պատերազմի ժամանակ էր գեներալներին կոչ անում հրացանափողերն ուղղել ոչ թե հակառակորդի, այլ կառավարության շենքի վրա, ի վերջո հասավ իր նպատակին եւ պարզվեց, որ բանակում կան ուժեր, որոնց ավելի շատ հետաքրքրում է ոչ թե այն, թե ինչ կատարվում է սահմանին, այլ այն, ինչ կատարվում է Հանրապետության Հրապարակում, Բաղրամյան պողոտայում, Մելիք-Ադամյան փողոցում»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Զինված ուժերի քաղաքականացումը, ներքաշումը քաղաքական ինտրիգների մեջ հերթական անգամ ցույց տվեց իր աղետաբերությունը: «Եվ երբ հետահայաց վերլուծում ենք շատ իրադարձություններ, երբեմն տպավորություն է, թե ռազմական անհաջողությունները ոմանց պարզապես անհրաժեշտ են Հայաստանում իշխանափոխության շարժառիթ ձեւակերպելու համար: Իհարկե, սա կարող է կոնսպիրոլոգիա թվալ, որը ոչ մի կոնկրետ փաստով հիմնավորված չէ, բայց վերլուծությունները հանգեցնում են նման մտքերի: Մի շարք բարձրաստիճան զինվորականների բացահայտ հայտնվելը ընդդիմադիր դաշտում՝ պաշտոնանկությունից անմիջապես հետո, հաստատում են այն վարկածները, որոնց մասին խոսել եմ հայտնի իրադարձություններից առաջ: Նրանցից շատերը այսօր ընդդիմադիր ելույթներ են ունենում, մինչդեռ իրենք են եղել անձնական պատասխանատուն մի շարք ձախողումների, որոնց համար մեղադրում են կառավարությանը:
Ամեն դեպքում, հենց բանակի երկարամյա քաղաքականացումը, նրա լիարժեք ներգրավումը կոռուպցիոն շղթաներում դարձան այն համակարգային խոցերից, որոնք մեզ կանգնեցրին աղետի առաջ: Ու նկատի ունեմ ոչ միայն ուղիղ, այլեւ հարակից էֆեկտները: Վերը նկարագրված անպատասխանատվության, քաղաքականացման եւ ընդդիմադիրացման ֆոնին է, որ ինչպես բոլորովին վերջերս պարզվեց, Հայաստանի զինված ուժերում Ադրբեջանի կողմից ձեւավորված լրտեսական ցանցեր են գործել: Սա մենք կարող ենք ասել Ազգային անվտանգության ծառայության այս պահին իրականացրած բացահայտումների վրա հիմնվելով, որոնք արդեն լրջագույն հարցեր են առաջացնում»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
Նրա գնահատմամբ՝ ակնհայտ է, որ քաղաքականացման հետեւանքով բանակի շուրջ մեկուկես ամսվա կաթվածահար վիճակը 2021 թվականի փետրվար-ապրիլին ուղիղ հետեւանք ունեցավ ի դեմս Սոթք-Խոզնավար հատվածում տեղի ունեցած ներխուժման եւ այդ իրադարձությունները ավելի հրատապ դարձրին բանակի բարեփոխումների օրակարգը, որի հիմնական նպատակներից մեկը պետք է լինի բանակի պրոֆեսիոնալացումը, ժամկետային զինծառայության համակարգը վերափոխելով պահեստազորի պարբերական հավաքների, մոտավորապես այն տրամաբանությամբ, ինչ տրամաբանությամբ հիմա իրականացնում ենք եռամսյա վարժական հավաքները: Վարչապետն ընդգծեց, որ իդեալում դա մեկ մարդու կյանքում պիտի կրկնվի մի քանի անգամ, որոշակի պարբերականությամբ:
«Սոթք-Խոզնավար հատվածում տեղի ունեցածը, անշուշտ, Զինված ուժերի եւ կառավարության ձախողումն է: Բայց այն, ինչպես տեղի ունեցածին արձագանքեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը, կարծում եմ ձախողում էր նաեւ կազմակերպության համար: Ի հեճուկս գոյություն ունեցող ընթացակարգերի, ՀԱՊԿ-ը մինչեւ օրս խնդրո առարկա հատվածում մոնիտորինգ իրականացնելու որոշում չի կայացրել՝ արդարացնելով երկար տարիներ հայ հանրության շրջանում առկա մտավախությունը, թե Հայաստանի անվտանգության համակարգի համար կարեւորագույն նշանակություն ունեցող այդ կազմակերպությունը անհրաժեշտ պահին ոչինչ չի ձեռնարկի, մնալով դիտորդի կարգավիճակում: Փաստն այն է, որ մինչեւ օրս ՀԱՊԿ-ը նույնիսկ դիտորդի կարգավիճակում որեւէ ձեւով այս իրավիճակը չի հասցեագրել:
Ադրբեջանական զինված ուժերը շարունակում են ներկա գտնվել Սոթք-Խոզնավար հատվածում՝ իրական սպառնալիքներ ստեղծելով Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար: Բայց նաեւ ուզում եմ արձանագրել, որ այդ իրադարձությունների հետեւանքով օկուպացիայի տակ հայտնված 45 քառակուսի կիլոմետր տարածքները, ցավոք, միակը չեն Հայաստանի Հանրապետությունում: Դեռեւս 90-ականների սկզբից եւս շուրջ 70 քառակուսի կիլոմետր տարածքներ գտնվում են այդ կարգավիճակում եւ ինչպես ասել եմ՝ մեր քաղաքականությունն է հարցի լուծումը դիտարկել դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի հանձնաժողովի գործունեության համատեքստում»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

CSTO response to Azerbaijani incursion in Sotk-Khoznavar section a failure for Organization – Pashinyan
CSTO response to Azerbaijani incursion in Sotk-Khoznavar section a failure for Organization –
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. During his speech in the Parliament today, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan talked about also the failures made by the government in 2021, mentioning as such the incursion of the Azerbaijani units to Armenia’s sovereign territory in Sotk-Khoznavar section in May 12, 2021. Pashinyan called this incident the failure of the Armenian government and armed forces, but added that the way the Collective Security Treaty Organization (CSTO) responded to this is also the failure of that Organization.
“Why did that failure happen? In order to get the answer to this question, perhaps what had happened should be viewed in the context of several important events preceding it. On May 10, 2021, the National Assembly of Armenia was dissolved by virtue of law, and our country entered into the stage of snap parliamentary elections, and it’s obvious that one of the motives of the incursion that happened two days after that was to paralyze Armenia’s state institutions and statehood,  create a pre-election and post-election chaos and have a concrete impact on the election results. But the context of the May incursion will be incomplete if we do not take into account the events that happened in February when the General Staff of the Armenian Armed Forces openly was engaged into politics, by spreading a statement urging the government to resign. It should be noted that the opposition, whose former leader admitted that back during the war he was calling on generals to direct their rifles at the government building, not at the adversary, eventually achieved its goal and it was revealed that there are forces in the Army, who are more interested in what is happening in the Republic Square, the Baghramyan Avenue, the Melik-Adamyan street, rather than in what is happening on the border”, the PM said.
According to him, the politicization of the Armed Forces, their engagement into political intrigues once again showed its catastrophe. “And when we look back and analyze many events, it’s an impression that the military failures are simply necessary for some people to form a motive for a power change in Armenia. Of course, this may seem a conspiracy theory, which is not proved by any concrete fact, but the analysis leads to such thoughts. The apparent appearance of several high-ranking military officials in the opposition field after their dismissal come to prove the hypotheses I have talked about before the famous events. Most of them today are delivering opposition speeches, while they have been personally responsible for a number of failures blamed on the government.
In any case, the long-term politicization of the Army, its full engagement into corruption chains became one of the systematic wounds that brought us to the brink of disaster. And I mean not only the direct, but also the related effects. It is in the background of the aforementioned irresponsibility, politicization and opposition that, as it was recently revealed, spy networks formed by Azerbaijan have operated in the Armenian Armed Forces. We can say this based on the discoveries made so far by the National Security Service, which are already creating serious problems”, the PM said.
He says it’s obvious that the paralyzed situation of the Army for nearly one and a half month as a result of politicization had a direct consequence in the form of an incursion in the Sotk-Khoznavar section, and these events made more urgent the agenda of the Army reforms, one of the main goals of which must be the professionalism of the army, the transition of the conscription system to regular trainings of reservists, similarly to what we do now, meaning the three-month military trainings.
“What had happened in the Sotk-Khoznavar section, is, of course, the failure of the Armed Forces and the government. But how the Collective Security Treaty Organization reacted to what had happened, I think, was also a failure for that Organization. Despite the existing procedures, the CSTO has not made a decision to conduct the monitoring of the issue yet, justifying the long-held fears among the Armenian public that that Organization, which is of key importance for Armenia’s security system, will do nothing at the necessary moment, and will remain in the status of an observer. The fact is that the CSTO has not addressed this situation in any way even in the status of an observer.
The Azerbaijani armed forces continue to be located in the Sotk-Khoznavar section, creating real threats to the security of Armenia. But I also want to note that the 45 square kilometer territories, that came under occupation as a result of these incidents, unfortunately, are not the only ones in Armenia. Since the early 90s, around 70 square kilometer territories are in the same status and as I said, our policy is to view the solution of the issue in the context of the activity of the delimitation and demarcation commission”, the PM said.