Մակրոնը մտադիր է Պուտինի հետ կրկին հեռախոսազրույց ունենալ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը մտադիր Է այս շաբաթ նոր հեռախոսազրույց վարել Ռուսաստանի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ: Այդ մասին մարտի 30-ին հայտնել Է Ֆրանսիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ, պետքատուղար Գաբրիել Ատալն՝ ամփոփելով Ելիսեյան պալատում Նախարարների խորհրդի նիստի արդյունքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Նախագահ Պուտինը երեքշաբթի օրը խոստացել Է վերադառնալ նախագահ Մակրոնի հետ զրույցին՝ կարծիքներ փոխանակելու (Մարիուպոլի իրադրության շուրջ): Հավանական Է, որ Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի նախագահների միջեւ նոր զրույցը կայանա այս շաբաթ»,- ասել Է Ատալը:
Դա կլինի Մակրոնի եւ Պուտինի տասներորդ զրույցը ՌԴ-ի հատուկ ռազմական գործողության սկզբի պահից ի վեր: Երկու ղեկավարների նախորդ հեռախոսազրույցը, որի ընթացքում քննարկվել Է, մասնավորապես, Մարիուպոլի իրադրությունը, կայացել Է երեքշաբթի երեկոյան:
Պուտինը Մակրոնին մանրամասնորեն տեղեկացրել Է անհետաձգելի հումանիտար օգնության տրամադրման եւ քաղաքացիական անձանց, այդ թվում Մարիուպոլից, անվտանգ տարհանման ապահովման՝ ռուս զինվորականների ձեռնարկած միջոցների մասին: Մակրոնը փետրվարի 7-ին այցելել Է Մոսկվա ռուսաստանցի պաշտնակցի հետ բանակցությոնների համար: Հաջորդ օրը Ֆրանսիայի ղեկավարը ժամանել Է Կիեւ: Մոսկվայում երկխոսությունից հետո Մակրոնը եւ Պուտինը հեռախոսազրույցներ են վարում կանոնավոր հիման վրա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Макрон намерен провести новый телефонный разговор с Путиным
Президент Франции Эмманюэль Макрон рассчитывает провести новый телефонный разговор с российским лидером Владимиром Путиным на текущей неделе. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщил в среду официальный представитель правительства Франции, госсекретарь Габриэль Атталь по итогам заседания Совета министров в Елисейском дворце.
"Президент Путин во вторник обещал вернуться к разговору с президентом Макроном, чтобы обменяться мнения [по ситуации в Мариуполе]. Вероятно, что новый разговор между президентами Франции и России состоится на этой неделе", - сказал Атталь.
Это будет десятый разговор Макрона и Путина с момента начала специальной военной операции РФ. Предыдущий телефонный разговор двух лидеров, в ходе которого, обсуждалась, в частности, ситуация в Мариуполе, состоялся во вторник вечером. Путин подробно информировал Макрона о принимаемых российскими военными мерах по предоставлению неотложной гуманитарной помощи и обеспечению безопасной эвакуации гражданских лиц, в том числе из Мариуполя.
Макрон посещал Москву 7 февраля для переговоров с российским коллегой. На следующий день французский лидер побывал в Киеве. После диалога в Москве Макрон и Путин на регулярной основе проводят телефонные разговоры.
Путин 24 февраля объявил о проведении специальной военной операции в ответ на обращение руководителей республик Донбасса с просьбой о помощи. После этого США, государства ЕС, Великобритания, а также ряд других стран ввели санкции против российских физических и юридических лиц.