Վահագն Խաչատուրյանն ընտրվեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովը Վահագն Խաչատուրյանին ընտրեց Հայաստանի Հանրապետության նախագահ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքները հայտարարեց Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը: Նախագահի ընտրության երկրորդ փուլի քվեարկությանը մասնակցել էր 71 պատգամավոր, որոնք բոլորն  էլ կողմ էին քվեարկել:
Պատգամավորները հոտնկայս ծափահարեցին և շնորհավորեցին Խաչատուրյանին: Այնուհետև Խաչատուրյանը ելույթ ունեցավ ԱԺ ամբիոնից՝ շնորհակալություն հայտնելով վստահության համար:
Խաչատուրյանի թեկնածությունը ներկայացրել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը: Ընդդիմադիր «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները նախագահի թեկնածության հարցի ոչ քննարկմանը, ոչ քվեարկությանը չեն մասնակցել:
Ընտրության առաջին փուլում Խաչատուրյանը չէր ընտրվել, նրա օգտին կողմ էր քվեարկել 69 պատգամավոր, այնինչ անհրաժեշտ էր 81 կողմ ձայն: Այսպիսով` անցկացվել էր ընտրության երկրորդ փուլ, որում ընտրվելու համար բավարար էր 64 կողմ ձայնը:

Ваагн Хачатурян избран на пост президента Республики Армения
Как передает «Арменпресс», результаты голосования огласил председатель счетной комиссии Нарек Бабаян. Во втором туре президентских выборов участвовало 71 депутатов, все они проголосовали «за».
Депутаты аплодисментами поздравили Ваагна Хачатуряна. Он выступил и поблагодарив за оказанное доверие.
Ваагн Хачатурян был выдвинут фракцией «Гражданский договор». Оппозиционные фракции «Айастан» и «Честь имею» не участвовали в обсуждении и в голосовании по кандидатуре президента.
В первом туре выборов Хачатурян не был избран, за него проголосовали 69 депутатов при необходимом 81 голосе. Был проведен второй тур выборов, в котором для избрания хватило 64 голосов «за».