27 կամուրջ, 5 թունել. ինչպիսին է լինելու Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի Սիսիան Քաջարան հատվածը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարեկարգ, ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան ու անվտանգ. ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն այսպես բնորոշեց Հյուսիս-հարավ նախագծի շրջանակում Սիսիան Քաջարան ուղղությամբ կառուցվող նոր ճանապարհահատվածը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարար Սանոսյանը նշեց, որ այն խոշորամասշտաբ ծրագիր է՝ իր բավական ընդգրկուն ենթակառուցվածքներով:
«Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի ամբողջ երկարությունը մոտ 560 կմ է, այս 60 կմ-ն ամենաառանցքային հատվածներից մեկն է: Այժմ Սիսիանից դեպի Քաջարան գործող ճանապարհին միջինում ունենք 50 կմ/ժ արագություն: Այս նոր ճանապարհով մենք կունենանք 100 կմ/ժ արագություն, որը երկու ժամով կկրճատի այդ հատվածների միջև հեռավորությունը: Այն կլինի բարեկարգ, ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան, անվտանգ ճանապարհ, ինչը ռազմավարական տեսանկյունից շատ կարևոր է»,-ասաց Գնել Սանոսյանը:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ այն ամբողջովին նոր ճանապարհահատված է, որտեղ կան շուրջ 4.7 կմ ընդհանուր երկարությամբ 27 կամուրջներ: Կան 12 կմ-ից ավելի թունելային հատվածներ: Ընդհանուր լինելու է 5 թունել, որոնցից մեկը միայն 8.6 կմ երկարություն կունենա: Գնել Սանոսյանի խոսքով՝ սա խոշորամասշտաբ ծրագիր է:
«Ամեն ինչ կանենք, որ միջազգային խոշոր ընկերությունները լուրջ հետաքրքրվածություն ունենան: Եթե այլ խոչընդոտներ չլինեն, ապա տարվա վերջ արդեն կունենանք շինարար»,-ասաց նախարարը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ Հյուսիս-հարավ հատվածում կան բնական գործող ճանապարհներ: Արևելք-արևմուտք հատվածում դրանք բացակայում են: Վարչապետը  հույս հայտնեց, որ այդ ուղղությամբ հնարավորինս արագ կհասնեն լուծումների:

27 мостов, 5 туннелей: таким будет участок Сисиан-Каджаран автодороги Север-Юг
Благоустроенный, соответствующий современным стандартам и безопасный. Согласно министру территориального управления и инфраструктур РА Гнелу Саносяну, таким будет новый участок дороги Сисиан-Каджаран, строящийся в рамках проекта Север-Юг. Как передает «Арменпресс», он отметил, что это масштабная программа с достаточно развитой инфраструктурой.
«Общая протяженность автомагистрали Север-Юг составляет около 560 км, 60 км являются одним из ключевых участков. На дороге из Сисиана в Каджаран сейчас разрешена средняя скорость 50 км/ч. На новой дороге будет возможна скорость 100 км/ч, что сократит время проезда на два часа. Это будет благоустроенная, современная, безопасная дорога, что очень важно со стратегической точки зрения», - сказал Гнел Саносян.
Министр сообщил, что это совершенно новый участок дороги, на котором будет 27 мостов общей протяженностью около 4,7 км. Будут туннели протяженностью более 12 км. Всего будет 5 тоннелей, длина одного из которых составит всего 8,6 км.
«Мы сделаем все возможное, чтобы привлечь крупные международные компании. Если не будет  препятствий, до конца года уже будет застройщик», - сказал министр.