ԱՆԻՖ-ի հակաճգնաժամային ֆոնդը ներդրում կիրականացնի տրանսպորտի և բեռնափոխադրումների ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի «Ձեռնարկատեր+Պետություն հակաճգնաժամային ներդրումներ» ֆոնդը ներդրում կիրականացնի լոգիստիկ և միջազգային բեռնափոխադրումներ իրականացնող «Գլոբալ Քոննեքթ»  ընկերությունում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՆԻՖ-ից, ընկերության ղեկավարությունը հաշվի առնելով ընկերության ընդլայնման ներուժը՝ մտադիր էր ներգրավել ֆինանսական միջոցներ՝ բեռնատար ծառայությունների մասնաբաժինն ընդլայնելու համար: Այդ նպատակի իրականացման համար ԱՆԻՖ-ի հակաճգնաժամային ֆոնդը կներդնի շուրջ 1,4 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հաշվի առնելով Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը` երկրի համար կենսական և ռազմավարական նշանակություն ունեն բեռնափոխադրումների և լոգիստիկայի ընդլայնումն ու զարգացումը:
Նշվում է, որ ներգրավված ներդրումները հիմնականում կուղղվեն ընկերության համար նոր, ներառյալ սառնարանային բեռնատարների ձեռքբերմանը:  Մեքենաների քանակի ավելացման շնորհիվ ընկերությունը կկարողանա իրականացնել իր ռազմավարական նպատակը՝ տեղական խոշոր արտահանողներին և ներկրողներին տրամադրելով տարբեր  մասնագիտացված առաքման ծառայություններ:
ԱՆԻՖ-ը ծրագրին մասնակցում է ՔՈՎԻԴ-19-ի տնտեսական հետևանքների մեղմացման նպատակով ստեղծված դուստր ընկերության հակաճգնաժամային ֆոնդի ծրագրերի շրջանակներում։ Հակաճգնաժամային ֆոնդը ընդլայնվելու կամ նոր բիզնես նախաձեռնություն սկսելու ցանկություն ունեցող ընկերություններին առաջարկում է բաժնեմասային մասնակցություն՝ առավելագույնը 49% բաժնեմասային մասնակցությամբ։
Ֆոնդի միջոցները պարզապես ֆինանսական աջակցություն չեն, այլ ներդրում՝ աճի պոտենցիալ ունեցող բիզնես ծրագրերում։
«Գլոբալ Քոննեքթ» ընկերությունը գործունեությունը սկսել է 2018 թվականին: Այն իրականացնում է բեռնափոխադրումներ և մատուցում լոգիստիկ ծառայություններ` դեպի մի շարք երկրներ։

Антикризисный фонд АНИФ инвестирует в сферу транспорта и грузоперевозок
Фонд «Предприниматель + государство: антикризисные инвестиции» АНИФ внесет инвестиции в компанию «Глобал Коннект».
Как передает «Арменпресс», руководство компании, учитывая потенциал расширения компании, намеревалось привлечь финансовые средства для расширения доли грузовых услуг. Антикризисный фонд АНИФ для достижения этой цели инвестирует 1,4 млн долларов около.
Учитывая географическое положение Армении, для страны жизненно важное и стратегическое значение приобретает расширение и развитие грузоперевозок и логистики.
Отмечается, что привлеченные инвестиции в основном будут направлены на приобретение новых грузовых автомашин с холодильными камерами. Благодаря увеличению количества машин компания сможет реализовать свою стратегическую цель - предоставлять крупным местным экспортерам и импортерам различные специализированные услуги доставки.
АНИФ участвует в программе в рамках программ антикризисного фонда дочерней компании, созданной с целью смягчения экономических последствий COVID-19. Антикризисный фонд компаниям, желающим расширить или начать новую бизнес-инициативу, предлагает долевое участие не более 49%.
Средства фонда - это не просто финансовое содействие, а инвестиции в бизнес-проекты с потенциалом роста.
Компания «Глобал Коннект» начала свою деятельность в 2018 году. Она осуществляет грузоперевозки и предоставляет логистические услуги в ряд стран.