Ֆրանսիայում կյանքից հեռացել է նկարիչ Մհեր Մանսուրյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում հունվարի 7-ի առավոտյան մահացել է նկարիչ Մհեր Մանսուրյանը: Նա կոմպոզիտոր, ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Տիգրան Մանսուրյանի և օպերային երգչուհի, սոպրանո Արաքս Մանսուրյանի եղբայրն է:
«Արմենպրես»-ին նկարչի մահվան մասին լուրը հայտնեց Մհեր Մանսուրյանի եղբոր դուստրը՝ Նվարդ Մանսուրյանը:
«Նա ապրում էր Ֆրանսիայում իր ընտանիքի հետ: Ուներ կին, երկու երեխա, թոռնիկներ: Հորեղբայրս հիվանդ էր. թոքերի հետ կապված խնդիր ուներ և դժվարությամբ էր շնչում: Վարակվեց կորոնավիրուսով և հիվանդանոցում երկու ամիս մնալուց հետո կաթվածահար եղավ… չկարողացան փրկել»,-պատմեց Նվարդ Մանսուրյանն ու հավելեց, որ ամբողջ ընթացքում Մհեր Մանսուրյանի հետ կապի մեջ են եղել, սակայն վերջին օրը նա ի վիճակի չի եղել խոսել հարազատների հետ:
Նվարդ Մանսուրյանը շեշտեց, որ հորեղբայրը երբեք չի դադարել նկարել: Նրա համար կարևոր չեն եղել փառքն ու ցուցահանդեսները, դրանց քանակը: Մհեր Մանսուրյանն աշխատել է անգամ այն ժամանակ, երբ ֆիզիկապես իրեն լավ չի զգացել՝ հարազատներին վստահեցնելով, որ լավ է: «Նրա կյանքում առաջնային էր արվեստը: Մհեր Մանսուրյանի գործերը ցուցադրվել են և՛ Հայաստանում, և՛ արտերկրում, սակայն նա նկարում էր, որովհետև չէր կարող չնկարել»,-ասաց Նվարդ Մանսուրյանը:
Նրա խոսքով՝ Մանսուրյանը շատ կապված էր Հայաստանին, որտեղ տուն ուներ: Հայրենիք էր այցելում ամեն տարի: «2021-ի ամռանը ևս եկել էր Հայաստան: Հանդիպեցինք, միասին ժամանակ անցկացրինք, ու նա կնոջ հետ եղավ նաև Արթիկում, որտեղից  նրա ընտանիքը գաղթել էր: Այցելել էին բոլոր այն վայրեր, որոնք կապված էին հորեղբորս մանկության հետ ու որոնք ջերմ հիշողություններ են արթնացրել»,-նշեց Նվարդ Մանսուրյանը:
Նկարչին հողին կհանձնեն հունվարի 11-ին Ֆրանսիայում, սակայն նրա խնդրանքով կինը  մի բուռ հող կբերի Հայաստան:

Во Франции ушел из жизни художник Мгер Мансурян
Во Франции утром 7 январяскончался художник Мгер Мансурян- брат композитора, заслуженного деятеля искусств Армянской ССР Тиграна Мансуряна и оперной певцы, сопрано Аракс Мансурян.
О смерти художника Арменпресс сообщила племянница Мгера Мансуряна Нвард Мансурян.
«Он жил во Франции со своей семьей.У него была жена, двое детей и внуки.У него были проблемы с легкими, и он не мог дышать.Он заразился коронавирусом. Пролежав два месяца в больнице, он был парализован. Спасти его не смогли", - сказала Нвард Мансурян.
Нвард Мансурян подчеркнула, что его дядя никогда не переставал писать.Слава и выставки его не интерсовали.Мгер Мансурян работал даже тогда, когда плохо себя чувствовал физически, уверяя родных, что с ним все в порядке.
«Искусство было приоритетом в его жизни.Работы Мгера Мансуряна выставлялись как в Армении, так и за рубежом, но он писал и писал, потому что не писать не мог», - сказала Нвард Мансурян.
По ее словам, Мансурян был очень связан с Арменией, где у него был дом.Он посещал родину каждый год.«Он приехал в Армению летом 2021 года.Мы встречались, он с женой побывал в Артике, откуда эмигрировала его семья.Они посетили все места, которые были связаны с детством и вызывали теплые воспоминания», - отметила Нвард Мансурян.