Կյանքում առաջին անգամ զգացի, որ իմ թիկունքում կանգնած է պետությունը. Նիշանյանը` ազատ արձակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսահայ մտավորական, լեզվաբան Սևան Նիշանյանը շնորհակալություն է հայտնել Հունաստանում ՀՀ դեսպանությանը և դեսպան Տիգրան Մկրտչյանին իրեն ազատ արձակելու հարցում անհավանական ջանքեր գործադրելու համար:
«Դեսպանը  օր ու գիշեր աշխատեց, նա ոչ մի րոպե ինձ մենակ չթողեց: Իմ կյանքում առաջին անգամ զգացի, որ իմ թիկունքում կանգնած է պետությունը ՝ առանց որեւէ պայմանների եւ առանց որեւէ տատանման: Բոլորովին այլ զգացում. դա լավ է, ես չգիտեի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Նիշանյանը:
Հայ լեզվաբանը նշել է, որ դատարանը վճռել է` դադարեցնել իրեն կալանքի տակ պահելը: Նիշանյանի խոսքով` հնարավոր է, որ ինքը ստիպված լինի որոշ ժամանակով հեռանալ Հունաստանից և գուցե ապրի Հայաստանում:
Հունաստանի կառավարությունը չի երկարաձգել պոլսահայ մտավորական, լեզվաբան Սևան Նիշանյանի՝ Հունաստանի քաղաքացու հետ ամուսնացած լինելու կապակցությամբ ձեռք բերված կացության իրավունքի ժամկետը, որը լրացել է դեկտեմբերի 29-ին: Նիշանյանը դեկտեմբերի 30-ին ձերբակալվել էր կացության կարգավիճակի ժամկետի լրանալու պատճառով: Սևան Նիշանյանը, ով 2014 թվականին Թուրքիայում 17 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել, բանտից փախուստի էր դիմել 2017 թվականի հուլիսի 14-ին: 2017 թվականի հուլիսի 25-ին Նիշանյանը հայտնել էր, որ ապաստան ստանալու համար դիմել է Հունաստանի իշխանություններին: Նիշանյանը Թուրքիայում ձերբակալվել էր Իզմիրի Սիրինջե գյուղի իր սեփական այգում իբր ապօրինի շինարարություն կատարելու համար: Թուրքական մամուլն այդ ժամանակ գրում էր, որ Սևան Նիշանյանի ձերբակալությունը իշխանությունների սարքած գործն է, քանի որ մտավորականը բազմիցս հանդես էր եկել թուրքական կառավարության բացերի հրապարակային քննադատությամբ:

Впервые в жизни почувствовал поддержку государства: Севан Нишанян
Публицист, писатель и лингвист Севан Нишанян поблагодарил посольство Армении в Греции и посла Тиграна Мкртчяна за невероятные усилия по его освобождению.
«Посол работал днем и ночью, не оставлял меня ни на минуту. Впервые в жизни я почувствовал поддержку государства без каких-либо условий и без каких-либо колебаний. Совершенно другое ощущение: это хорошо, а я и не знал», - как сообщает Арменпресс, написал Нишанян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что суд решил прекратить его задержание. По словам Нишаняна, ему, возможно, придется на время покинуть Грецию, и, может, пожить в Армении.
Публицист, писатель и лингвист Севан Нишанян, приговоренный к 17 годам тюремного заключения в Турции в 2014 году, совершил побег из тюрьмы 14 июля 2017 года. 25 июля 2017 года Ншанян заявил, что обратился к властям Греции с просьбой о предоставлении ему убежища.
Правительство Греции не продлило вид на жительство, который Севан Нишанян получила в связи с браком с гражданкой Греции, срок действия которого истек 29 декабря 2021 года. Нишанян был задержан 30 декабря на острове Самос в связи с истечением срока пребывания в стране. При посредничестве посольства Армении Нишанян был освобожден, однако должен покинуть Грецию.
Севан Нишанян был арестован в Турции за то, что в своем собственном саду в селе Шириндже в Измире осуществил “незаконное” строительство. Ранее турецкая пресса сообщала, что арест Севана Нишаняна - дело, сфабрикованное властями, поскольку он неоднократно выступал с публичной критикой турецкого правительства. Многие выступали с призывами освободить его, отмечая, что реальная причина наказания Севана Нишаняна в том, что он осмелился критиковать официальную историю Турции, издав книгу “Неправильная республика”.