Հայ գերիների վերադարձի հարցում էական կլինի ԵԱՀԿ առաջիկա համաժողովը. ՀՀ-ում Լեհաստանի դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանը հույս ունի, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը դրական լուծում կունենա: Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ այդ մասին Մեդիա կենտրոնում հրավիրված ասուլիսի ընթացքում ասաց Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ի՞նչ դեր կարող է խաղալ Լեհաստանը, որպես 2022 թվականին ԵԱՀԿ-ում նախագահող, Հարավային Կովկասում հակամարտության կարգավորման, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, դրանց առնչվող հումանիտար խնդիրների լուծման և հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում:
Լեհաստանի դեսպանը նաև դրական գնահատեց Հայաստանի և Թուրքիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման նպատակով սկսված երկխոսությունը և դրական ազդակների փոխանակումը:
«Հրաշալիորեն գիտակցում ենք, որ Հայաստանի քաղաքացիների և կառավարության համար առաջնահերթ խնդիր է գերիների հնարավորինս շուտ վերադարձը: Կարծում եմ, որ այս գործընթացում էական կլինի Վիեննայում հունվարի 13-ին կայանալիք հանդիպումը [ԵԱՀԿ համաժողովը], և չէի ուզենա դրանից առաջ ընկնել և նշել մեր առաջնահերթությունները, քանի դեռ դա չի արել իմ ղեկավարությունը», - հավելեց Լեհաստանի դեսպանը:
Դեսպան Պավել Չեպլակի խոսքով՝ Հարավային Կովկասում տարածաշրջանային իրավիճակի և անվտանգության ոլորտի վերաբերյալ Լեհաստանի դիրքորոշման մասին ավելի մանրամասն տեղեկություններ կհաղորդվեն 2022 թ. հունվարին, երբ Լեհաստանի ԱԳ նախարար Զբիգնև Ռաուին կայցելի Վիեննա՝ ստանձնելով ԵԱՀԿ նախագահությունը և ներկայացնելով Լեհաստանի առաջնահերթությունները որպես ԵԱՀԿ նախագահողի, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասում ձեռնարկվող քայլերի և նախաձեռնությունների վերաբերյալ:
«Տվյալ հարցը քննարկվել է Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարար Զբիգնև Ռաուի և Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի միջև այս տարի Վիեննայում և Ստոկհոլմում կայացած հանդիպումների ընթացքում», - նշեց դեսպան Պավել Չեպլակը:

В вопросе возвращения армянских пленных существенным будет предстоящее заседание ОБСЕ: посол Польши в Армении
Польша надеется, что процесс делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном приведет к положительному результату. Как передает корреспондент «Арменпресс», об этом заявил чрезвычайный и полномочный посол Польши в Армении Павел Чеплак на пресс-конференции в Медиа-центре, отвечая на вопрос, какую роль Польша, как действующий председатель ОБСЕ в 2022 году, сможет сыграть в урегулирование конфликта на Южном Кавказе, в том числе и в разрешении проблемы Нагорного Карабаха, в разрешении связанных с ней гуманитарных вопросов, в деле нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Посол Польши положительно оценил начатый между Арменией и Турцией диалог по нормализации двусторонних отношений и обмен позитивными сигналами.
«Мы прекрасно понимаем, что скорейшее возвращение пленных является приоритетом для граждан и правительства Армении. Я думаю, что встреча 13 января в Вене будет важной в этом процессе.
По словам посла Павла Чеплака, более подробная информация о позиции Польши в отношении региональной ситуации и безопасности на Южном Кавказе будет предоставлена в 2022 году. В январе министр иностранных дел Польши Збигнев Рау в Вене примет председательство в ОБСЕ, изложив приоритеты Польши для Действующего председателя ОБСЕ, включая шаги, которые необходимо предпринять на Южном Кавказе.
«Этот вопрос в этом году обсуждался между министром иностранных дел Польши Збигневом Рау и министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном во время их встреч в Вене и Стокгольме», - отметил Павел Чеплак.