4 հազար 660 շահառու, 53.6 միլիարդ դրամ հատուցում. զինապահովագրության հիմնադրամն ամփոփում է տարին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ը ներկայում ունի 4 հազար 660 շահառու, որից 4 հազար 243-ն ավելացել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով և դրանից հետո: Նշված շահառուներից զոհված են 3 հազար 986-ը (հատուցումը ստանում է ընտանիքը), անհայտ բացակայող՝ 98-ը (հատուցումը ստանում է ընտանիքը), հաշմանդամություն ձեռք բերած՝ 576-ը:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ի փոխհատուցումների գծով փոխտնօրեն Սմբատ Սաիյանը նշեց, որ հիմնադրամը կատարել է 53.6 միլիարդ դրամի հատուցում:
«Հիմնադրամը զուտ գումար վճարող կառույցն է, այն խողովակն է, որով գումարը հասնում է շահառուին: Մնացած գործընթացները տեղի են ունենում ուժային մարմիններում: Այս պահին հիմնադրամում չկա մեկ շահառուի գործ, ում տվյալներն ամբողջական ներկայացվել են ու հատուցումը չենք վճարել: Թե որքան կավելանա շահառուների թիվը, կդժվարանամ կոնկրետ ասել, սակայն մոտավոր հաշվարկներով 200-250 դեպք կարող է լինել՝ կապված 44-օրյա պատերազմի ու դրան հաջորդող զարգացումների հետ»,-ասաց Սմբատ Սաիյանը:
Հիմնադրամը տրամադրում է միանվագ 10 միլիոն դրամ զոհված ու անհետ կորածների ընտանիքներին, ինչպես նաև զինհաշմանդամության 1-ին կարգ ունեցող զինվորներին, այնուհետև 20 տարի շարունակ ամսական 200 հազարից-300 հազար դրամ: Հիմնադրամը տրամադրում է միանվագ 5 միլիոն դրամ զինհաշմանդամության 2-րդ կարգ ունեցող զինվորներին, այնուհետև 20 տարի շարունակ ամսական 100 հազար-200 հազար դրամ: Ամսական վճարների տարբերությունը պայմանավորված է դեպքը տեղի ունենալու պահին զինվորների սպայական կոչումով:
«Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ի ֆոնդհայթայթման և դոնորների հետ հարաբերությունների մասնագետ Սոնա Բաղդասարյանը նշեց, որ տարվա ընթացքում հիմնադրամը կենտրոնացել է հիմնադրամի գործունեության մասին տեղեկացվածության բարձրացման վրա, հատկապես Հայաստանի սահմաններից դուրս:
«Հայաստանում տեղեկացվածության պակաս չկա, ցավոք, պատերազմը մտել է բոլորի տները: Բոլորս ունենք ընտանիքի անդամ, ընկեր, բարեկամ, հարևան, որն առնչվել է պատերազմի հետ: Կան զոհեր ու հաշմանդամություն ձեռք բերած անձինք: Դրանով է պայմանավորված, որ կամավոր նվիրաբերությունների շատ մեծ թիվը հենց Հայաստանից է: Շատերը վստահում են ու ներդրում են կատարում»,-ասաց Սոնա Բաղդասարյանը:
Սոնա Բաղդասարյանը նշեց, որ Սփյուռքում հայ համայնքները տեղեկացված չեն հիմնադրամի գործունեությունից: Կան մշտական օժանդակություն ցուցաբերողներ, սակայն նույնիսկ ամենակտիվ համայնքներում, ինչպես, օրինակ, ԱՄՆ-ում է, տեղեկացվածության պակաս կա: Այդ պատճառով հիմնադրամի թիմի հիմնական գործունեությունն ուղղված էր թե տեղեկացվածության բարձրացմանը, թե ֆոնդհայթայթմանը:
Հայաստանում օրենսդրական փոփոխություն կատարելուց հետո պարտադիր վճարները բարձրացվեցին, և գումարը միջինում երեք անգամ աճել է: Նվիրաբերությունների մեծ մասը իրականացվում է Հայաստանից: Ակտիվություն կա ԱՄՆ-ում, Եվրոպայում, Ռուսաստանում:
Սոնա Բաղդասարյանը տեղեկացրեց, որ հիմնադրամը նախատեսում է իրականացնել կրթական ծրագրեր՝ ուղղված ֆինանսական գրագիտությանը: «Փորձում ենք գնահատել ֆինանսական ոլորտում մեր շահառուների գիտելիքները և հասկանալ, թե ինչ կարիքներ ունեն, որ հիմնադրամից ստացվող բավականին մեծ և երկարաժամկետ հատուցումները առավելագույնս օգտագործվեն ի բարօրություն իրենց»,-նշել է Սոնա Բաղդասարյանը:

4 660 бенефициаров, компенсации в 53,6 млрд драмов: Фонд страхования военнослужащих подводит итоги года
4 660 бенефициаров, компенсации в 53,6 млрд драмов: Фонд страхования
военнослужащих подводит итоги года
Фонд страхования военнослужащих в настоящее время насчитывает 4 660 бенефициаров, из которых 4 243 стали бенефициарами после 44-дневной войны. Среди них 3 986 - погибшие, компенсация выплачивается семьям, 98 без вести пропавшие, компенсация также выплачивается семьям и 576 получившие инвалидность.
Заместитель директора фонда по компенсациям Смбат Сайян на пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре «Арменпресс», сообщил, что из фонд выплатил компенсации на 53,6 млрд драмов.
«Фонд - это структура, которая выплачивает деньги. Остальные процессы проходят в правоохранительных органах. На данный момент в фонде нет ни одного бенефициара, данные о котором были бы предоставлены полностью и мы не выплатили бы компенсации. Мне сложно сказать, насколько увеличится количество бенефициаров, но, по оценкам, может быть на 200-250 случаев, связанных с 44-дневной войной и вс последующими событиями», - сказал Смбат Сайян.
Семьям погибших и без вести пропавших, а также военнослужащим с 1-й степенью военной нетрудоспособности фондом выплачивается единовременная выплата в размере 10 млн. драмов, а затем по 200-300 00 драмов в месяц, в течение 20 лет. Военнослужащим со 2-й степенью военной инвалидности фонд выплачивает единовременно 5 млн драмов, затем по 100-200 000 драмов в месяц в течение 20 лет. Разница в ежемесячных выплатах обусловлена офицерским званием на момент происшествия.
Сона Багдасарян, специалист по фандрайзингу Фонда страхования военнослужащих, сказала, что в течение года деятельность фонда была направлена на повышение осведомленности о деятельности фонда, особенно за пределами Армении.
«В Армении нет недостатка в осведомленности, к сожалению, война вошла в дома каждого. У всех нас есть член семьи, друг, родственник, знакомый который участвовал в войне. Есть пострадавшие и люди с ограниченными возможностями. Большое количество добровольных пожертвований поступает из Армении. Многие люди доверяют и перечисляют деньги», - сказала Сона Багдасарян.
Сона Багдасарян отметила, что армянские общины диаспоры недостаточно информированы о деятельности фонда. Есть постоянная поддержка, но даже в самых активных общинах, таких как США, отсутствует осведомленность. По этой причине основная деятельность коллектива фонда была направлена на повышение осведомленности и на фандрайзинг.
После принятия в Армении законодательных изменений, обязательные сборы были увеличены, сумма увеличилась в среднем в три раза. Большая часть пожертвований поступает из Армении. Есть некоторая активность в США, Европе и в России.
Сона Багдасарян сообщила, что фонд планирует реализацию образовательных программ, направленных на повышение финансовой грамотности. «Мы пытаемся оценить знания наших бенефициаров в финансовой сфере, чтобы понять, что им нужно, чтобы полученные от фонда довольно большие, долгосрочные средства можно было использовать с максимальной пользой», - сказала Сона Багдасарян.