ԵՄ-ում որոշել են ստեղծել Ապաստանի տրամադրման եվրոպական գործակալություն
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի խորհուրդը դեկտեմբերի 9-ին հաստատել Է Ապաստանի տրամադրման եվրոպական գործակալություն ստեղծելու մասին որոշումը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասվում Է Խորհրդի տարածած հայտարարության մեջ:
Հաղորդվում Է, որ նոր գործակալությունն ստեղծվելու Է գոյություն ունեցող Ապաստանի տրամադրման եվրոպական գրասենյակի բազայի վրա, նրա նպատակն ապաստանի տրամադրման համաեվրոպական համակարգի բարելավումն Է եւ փոխգործակցության ուժեղացումը ինչպես միության անդամ երկրների, այնպես Էլ երրորդ պետությունների հետ:
Գործակալության ստեղծումն անցկացվում Է ԵՄ-ում միգրացիայի հարցով նոր եվրոպական փաթեթի համաձայնեցման շրջանակներում:
2020 թվականի վերջին ԵՄ-ն ձեռնամուխ Է եղել Միգրացիայի նոր փաթեթի քննարկմանը: Փաստաթղթում, որը դեռ պետք Է համաձայնեցվի ԵՄ-ի երկրների կողմից, առաջարկվում Է խստացնել միգրացիոն հսկողությունը Եվրամիության արտաքին սահմաններին, արագացնել ապաստան տրամադրելու հարցումների քննարկումը: Նախագիծը նաեւ նախատեսում Է Եվրամիության 27 անդամ երկրների պատասխանատվությունը միգրանտների ընդունման եւ վերադարձման համար, ինչը պետք Է նվազեցնի ճնշումը այնպիսի պետությունների վրա, ինչպիսիք են Հունաստանը, Իտալիան եւ Մալթան, որոնք բախվում են միգրանտների առավել մեծ հոսքին:
Մասնավորապես, առաջարկության մեջ ասվում Է, որ պետությունները կարող են ինչպես ընդունել ԵՄ-ի որեւԷ երկրից ժամանած փախստականներին, այնպես Էլ իրենց վրա պարտավորություններ վերցնել, այդ թվում՝ ֆինանսական, այն անձանց վտարելու համար, ովքեր Եվրամիության տարածքում մնալու իրավունք չեն ստացել:
Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ Եվրամիությունը շուրջ 10 միլիարդ եվրո կհատկացնի առաջիկա վեց տարում միգրացիայի բնագավառում ընդհանուր քաղաքականության իրագործման համար:
Վերջին ժամանակներս Բելառուսի հետ Լեհաստանի, Լիտվայի ու Լատվիայի սահմաններին ուժեղացող միգրացիոն ճնշման ֆոնին ստեղծված ճգնաժամի կապակցությամբ ԵՄ-ում սկսել են խոսել այն անհրաժեշտության մասին, որը վերաբերում Է ամենակարճ ժամկետում միգրացիայի եւ ապաստան տրամադրելու համաեվրոպական փաթեթի համաձայնեցման գործում առաջընթացի հասնելուն, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В ЕС решили создать Европейское агентство по предоставлению убежища
Совет ЕС в четверг утвердил решение о создании Европейского агентства по предоставлению убежища, говорится в распространенном заявлении Совета, передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Сообщается, что новое агентство будет создано на базе существующего Европейского офиса по предоставлению убежища, его цель – улучшение общеевропейской системы предоставления убежища и усиление взаимодействия как со странами-членами союза, так и с третьими государствами.
Создание агентства проходит в рамках согласования в ЕС нового европейского Пакта по миграции.
В конце 2020 года ЕС приступил к обсуждению нового Пакта по миграции. В документе, который еще должен быть согласован странами ЕС, предлагается усилить миграционный контроль на внешних границах Евросоюза, ускорить рассмотрение запросов на предоставление убежища. Проект также предусматривает общую ответственность 27 стран-членов Евросоюза за прием и возвращение мигрантов, что должно снизить давление на такие государства, как Греция, Италия и Мальта, которые сталкиваются с наибольшим притоком мигрантов.
В частности, в предложении говорится, что государства могут как принимать беженцев, прибывших в одну из стран ЕС, так и брать на себя обязательства, в том числе финансовые, по выдворению тех, кто не получил права остаться на территории Евросоюза.
Ранее сообщалось, что Евросоюз выделит около 10 миллиардов евро для реализации общей политики в области миграции в ближайшие семь лет.
На фоне усилившегося в последнее время миграционного давления в связи с кризисом на границах Польши, Литвы и Латвии с Белоруссией, в ЕС заговорили о необходимости в кратчайшие сроки достичь прогресса в согласовании общеевропейского пакта по миграции и предоставлении убежища.