ԱՄՆ-ն ԱՄԷ կուղարկի պատվիրակություն՝ Իրանի հետ առեւտրից Էմիրություններին նախազգուշացնելու համար. WSJ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգներն Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կուղարկի բարձրաստիճան անձանց պատվիրակություն, որպեսզի Էմիրությունների գործարարությանը նախազգուշացնի այն ռիսկի մասին, որն իրենց ենթարկում են ընկերություններն Իրանի հետ առեւտրի պատճառով, որը հայտնվել Է Վաշինգտոնի պատժամիջոցների ներքո՝ միջուկային գործարքից Թեհրանի հետ կանգնելու կապակցությամբ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, դեկտեմբերի 9-ին այդ մասին հայտնել Է The Wall Street Journal (WSJ) թերթը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտը եւ ֆինանսների նախարարությունը:
Հրատարակության աղբյուրների համաձայն՝ ԱՄՆ-ը կնախազգուշացնի, որ երկիրն արձանագրում Է «գործարքավարություններ, որոնք հակասում են սահմանված պատժամիջոցներին»: Նրանք հավելել են, որ այն բանկերն ու ընկերությունները, որոնք կշարունակեն առեւտրական գործառնություններ իրականացնել Իրանի հետ հակառակ պատժամիջոցների, «իրեց կենթարկեն վիթխարի ռիսկի»:
Ինչպես նշում Է հրատարակությունը, պատվիրակության կազմում ԱՄԷ կմեկնի ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության Օտարերկրյա ակտիվների նկատմամբ վերահսկողության վարչության տնօրեն Անդրեա Գացկին: Պատվիրակությունը կհանդիպի նավթաքիմիական ընկերությունների, մասնավոր ֆիրմաների եւ բանկերի ներկայացուցիչների հետ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

WSJ: США отправят в ОАЭ делегацию, чтобы предостеречь эмираты от торговли с Ираном
Соединенные Штаты направят в ОАЭ делегацию из высокопоставленных лиц, чтобы предупредить эмиратский бизнес о риске, которому себя подвергают компании из-за торговли с Ираном, подпавшим под санкции Вашингтона в связи с отступлением Тегерана от условий ядерной сделки. Об этом в четверг сообщила газета The Wall Street Journal со ссылкой на представителей Госдепартамента и Минфина США, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По словам источников издания, США предупредят, что страна фиксирует "транзакции, которые идут вразрез с введенными санкциями". Они добавили, что банки и компании, которые продолжат осуществлять торговые операции с Ираном вопреки санкциям, "подвергнут себя огромному риску".
Как отмечает издание, в составе делегации в ОАЭ отправится директор Управления по контролю над иностранными активами Министерства финансов США Андреа Гацки. Делегация встретится с представителями нефтехимических компаний, частных фирм и банков.