Մեկնարկել է Ջիլ գյուղի միջնակարգ դպրոցի շենքի շինարարությունը
ԳԱՎԱՌ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզի Ջիլ գյուղում պետական բյուջեի միջոցների հաշվին մեկնարկել է միջնակարգ դպրոցի շենքի կառուցումը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց շինարարական աշխատանքներն իրականացնող «Տաշիր Գրուպ» ՍՊԸ Ջիլի շինարարական տեղամասի պետ Սամվել Եսայանը, դպրոցական շենքի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են 2021 թվականի նոյեմբերի 15-ին։ Արդեն ավարտվել են հողային աշխատանքները եւ ընթանում է հիմքերի եւ ապաստարանի կառուցումը։ «Եթե եղանակային պայմանները թույլ տան, առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում արդեն կավարտենք հիմքերի եւ ապաստարանի կառուցումը եւ կանցնենք պատերի կառուցմանը։ Դպրոցը լինելու է 120-տեղանոց, ունենալու է մարզադահլիճ, նիստերի դահլիճ, մարզահրապարակ, համապատասխան դասասենյակներ, ճաշարան, խոհանոց։ Շինարարության մեջ հիմնականում ընդգրկված են տեղի բնակիչները՝ այս պահի դրությամբ 16 հոգի։ Շինարարության պայմանագրային արժեքը կազմում է մոտ 800 միլիոն դրամ»,- ներկայացրեց Սամվել Եսայանը։
Ջիլի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Արմինե Ստեփանյանի հավաստմամբ՝ 2021-22 ուսումնական տարում դպրոց են հաճախում 99 աշակերտ։
«Այս ծրագրի իրականացմանը մենք երկար ենք սպասել։ Սահմանամերձ Ջիլում արդի չափորոշիչներին համապատասխան դպրոցի կառուցումը շատ կողմերով կնպաստի, որ մարդիկ կապվեն իրենց գյուղի հետ, իսկ երեխաները կրթվեն միանգամայն բարեկարգ պայմաններում, ժամանակակից բոլոր միջոցներով ապահովված միջավայրում, ինչի համար մեր մանկավարժների, աշակերտների եւ ծնողների անունից մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում հայրենի կառավարությանը»,- նշեց դպրոցի տնօրենը։

В селе Джил началось строительство нового здания средней школы
В селе Джил Гегаркуникской области на средства государственного бюджета началось строительство нового здания средней школы.
Как сообщил «Арменпресс» начальник строительного участка ООО «Ташир Груп» Самвел Есаян, строительство школьного здания началось 15 ноября 2021 года. Земляные работы уже завершены, закладывается фундамент, строится подвал. «Если погодные условия позволят, в ближайшие два месяца мы закончим фундамент и подвал, начнем возведение стен. Школа рассчитана на 120 учеников, будет спортзал, актовый зал, спортивная площадка, классы, столовая, кухня. В строительстве, в основном, задействованы местные жители, на данный момент 16 человек. Стоимость сметы на строительство составляет около 800 миллионов драмов», - рассказал Самвел Есаян.
По словам директора школы Армине Степанян, в 2021-2022 учебном году школу  посещают 99 учеников.
«Мы очень долго ждали реализации этой программы. Строительство новой школы, соответствующей современным стандартам во многих отношениях позволит людям оставаться в своей деревне, учить своих детей в хороших условиях, в современной среде. От имени наших учителей, учеников и родителей хочу выразить нашу благодарность местной администрации», - сказала директор школы.