Կհամագործակցեն Հայաստանի ազգային արխիվն ու Բեյրութի Հայկազյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գրիգոր Արշակյանը հանդիպել է Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի  նախագահ, Վեր.  դոկտոր Փոլ Հայտոսթեանին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հայաստանի ազգային արխիվից:
Զրուցակիցները պայմանավորվել են մեկնարկել բազմաբովանդակ համագործակցություն, ըստ որի՝  Մերձավոր Արևելքից Հայաստանի ազգային արխիվ նյութեր փոխանցելու ցանկություն ունեցող անհատներն ու կազմակերպություններն այդ առնչությունները կիրականացնեն Հայկազյան համալսարան խողովակով:
Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրենի և Բեյրութի Հայկազյան համալսարանի նախագահի միջև համաձայնություն է ձեռք բերվել  Միջին Արևելքի՝ հայկական թեմաներով արխիվային նյութերի ցանկագրման, թվայնացման, մատչելիության և անվտանգության ապահովման վերաբերյալ խորհրդաժողով կազմակերպելու մասին:
Մեկ այլ խորհրդաժողով-ցուցահանդես էլ կազմակերպվելու է Հայաստանի և Լիբանանի հանրապետությունների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի առթիվ:
Կողմերը պայմանավորվել են նաև Հայկազյանի սաների՝ ամռանը Հայաստանի ազգային արխիվ այցելելու և փորձաշրջան անցնելու, փորձի և հրատարակությունների փոխանակման, Հայկազյան Հայագիտական հանդեսում Հայաստանի Ազգային արխիվի աշխատակիցների հոդվածների հրապարակման և լիբանանահայությանը վերաբերող փաստագրական ժողովածու հրատարակելու շուրջ։ Հայաստանի ազգային արխիվի աշխատակիցները փոխադարձ այցով կմեկնեն Բեյրութ` Հայկազյան համալսարանում ուսումնասիրելու արխիվային նյութեր։

Принято решение о сотрудничестве Национального архива Армении и Университета Айказян Бейрута
ЕРЕВАН, 30 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Директор ГНКО «Национальный архив Армении» Григор Аршакян встретился с президентом Бейрутского Университета Айказян доктором Полом Хайтостеаном. Об этом «Арменпресс» сообщили в Национальном архиве Армении.
Собеседники договорились о начале многопланового сотрудничества, в соответствии с которым отдельные лица и организации, желающие передать материалы с Ближнего Востока в Национальный архив Армении, будут осуществлять эти отношения по каналу Университета Айказян.
Между директором Национального архива Армении и президентом Университета Айказян в Бейруте достигнута договоренность об организации конференции по Ближнему Востоку, перечислению, оцифровке, доступу и защите архивов армянской тематики.
Еще одна выставка-конференция будет организована по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между республиками Армения и Ливан.
Стороны также договорились о посещении летом студентами Айказяна Национального архива Армении, прохождении испытательного срока, обмене опытом, публикации статей в арменоведческом журнале Айказян и издании сборника документальных фильмов о ливанских армянах. Сотрудники Национального архива Армении нанесут ответный визит в Бейрут для изучения архивных материалов Университета Айказян.