Լեհաստանում ձերբակալել են Ռուսաստանի օգտին լրտեսության մեջ կասկածյալի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի ներքին անվտանգության գործակալությունը (ABW) ձերբակալել Է մի քաղաքացու, որին կասկածում են Ռուսաստանի օգտին լրտեսության մեջ:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է հատուկ ծառայությունների համակարգող նախարարի մամուլի քարտուղար Ստանիսլավ Ժարինը: «66-ամյա ձերբակալվածը լրտեսական գործունեություն Է ծավալել հօգուտ ռուսաստանյան հետախուզության (Անվտանգության դաշնային ծառայութուն, ԱԴԾ) եւ գործել ի վնաս Լեհաստանի Հանրապետության շահերի»,-ասվում Է նրա հայտարարության մեջ: Ժարինի խոսքով՝ ապացույցները եւ դատավարական գործողությունները մատնանշում են, որ կասկածյալը կապված Է մեկ այլ մարդու հետ, որին ABW-ն ավելի վաղ Է ձերբակալել: Մամուլի քարտուղարը հավելել Է նաեւ, որ տղամարդը մեղքը չի ընդունել: Նրան ժամանակավոր կալանավորել են երեք ամսով:
Լեհաստանի գլխավոր դատախազությունում ճշտել են, որ գործողությունն անցկացվել Է Վարշավայի երկրամասային դատախազության կազմակերպված հանցավորության եւ կոռուպցիայի գործերի Մազովեցի բաժանմունքի դատախազի ցուցումով: Այնտեղ նաեւ հայտնել են ձերբակալվածի անունը՝ Ռադոսլավ Ս.: Նրան մեղադրանք Է առաջադրվել «օտարերկրյա հետախուզության օգտին գործունեություն վարելուն օգնելու» մեջ:
Հաստատվում Է, որ նա օգնել Է մայիսին ձերբակալված Մարչին Կ.-ին, որին նույնպես մեղադրել են օտարերկրյա հետախուզության օգտին գործունեության մեջ: Երկուսին սպառնում Է մինչեւ տասը տարվա ազատազրկում: Բացի այդ, հոկտեմբերին Լեհաստանի հատուկ ծառայությունները ձերբակալել են Ռուսաստանի օգտին լրտեսության մեջ կասկածվող եւս մեկ քաղաքացու: Նա տարեց մարդ Էր, որը երկար տարիներ կապված Է եղել ուժային կառույցների հետ. Լեհաստանի ժողովրդական Հանրապետության (ԼԺՀ) ժամանակներում ծառայել Է միլիցիայում, այնուհետեւ՝ ոստիկանությունում, իսկ 20 տարի առաջ թոշակի Է անցել որպես Սահմանային պահպանության աշխատակից, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Польше задержали подозреваемого в шпионаже в пользу России
Агентство внутренней безопасности Польши (ABW) задержало гражданина, которого подозревают в шпионаже в пользу России, как передает Арменпресс, об этом сообщил пресс-секретарь министра-координатора спецслужб Станислав Жарин.
"Задержанный 66-летний мужчина поддерживал шпионскую деятельность в пользу российской разведки (ФСБ) и действовал в ущерб интересам Польской Республики", — говорится в его заявлении.
По словам Жарина, доказательства и процессуальные действия указывают, подозреваемый связан с другим человеком, которого ABW задержало раньше.
Пресс-секретарь добавил также, что мужчина вину не признал. Его временно арестовали на три месяца.
В Генеральной прокуратуре Польши уточнили, что операция проводилась по указанию прокурора Мазовецкого отдела по делам организованной преступности и коррупции краевой прокуратуры в Варшаве. Там также назвали имя арестованного — Радослав С. Ему предъявили обвинения в "помощи ведения деятельности в пользу иностранной разведки".
Утверждается, что он помогал задержанному в мае Марчину К., которого также обвинили в деятельности в пользу иностранной разведки. Обоим грозит до десяти лет лишения свободы.
Кроме того, в октябре польские спецслужбы задержали еще одного подозреваемого в шпионаже в пользу России. Это пожилой человек, который много лет был связан с силовыми структурами: во времена ПНР служил в милиции, затем в полиции, а 20 лет назад вышел на пенсию как сотрудник Пограничной стражи.