Մանկական մահացության ցուցանիշները նվազում են
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նվազում են մանկական մահացության ցուցանիշները՝ շնորհիվ  բուժաշխատողների անձնուրաց աշխատանքի: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում նշել է Երևանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը՝ ներկայացնելով վիճակագրական տվյալներ:
Նշվում է, որ 2021 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին արձանագրվել է 0-1 տարեկան երեխաների մահվան 183 դեպք, որը 10 տոկոսով ավելի ցածր է, ինչպես նախորդ, այնպես էլ 2017-2020թթ. միջին ցուցանիշից: Նմանատիպ պատկեր է նաև 0-4 տարեկան երեխաների մահացության պարագայում: Մասնավորապես, 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է մահվան 211 դեպք, ինչը 8 տոկոսով ցածր է 2020 թվականի և 14 տոկոսով նախորդ 4 տարիների միջին ցուցանիշից:
«Միանշանակ է, որ նման արդյունքներն առաջին հերթին բուժաշխատողների անձնուրաց աշխատանքի հետևանք են, որոնք համավարակի և գերհոգնածության պայմաններում մշտապես առաջնահերթություն են տալիս աճող սերնդի բժշկական օգնությանը և սպասարկմանը»,-նշել է Արմեն Մուրադյանը:

Уровень младенческой смертности в Армении снижается
ЕРЕВАН, 23 НОЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Уровень младенческой смертности в Армении снижается из-за самоотверженного труда медперсонала. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщил ректор Ереванского государственного медицинского университета Армен Мурадян на своей странице в Facebook, представив статистические данные.
Отмечается, что в январе-сентябре 2021 года было зарегистрировано 183 случая смерти детей в возрасте от 0 до 1 года, что на 10% меньше, чем средние показатели в предыдущем году и в 2017-2020 годах. Аналогичная картина и со смертностью детей от 0 до 4 лет. В частности, за аналогичный период 2021 года было зарегистрировано 211 смертей, что на 8% ниже, чем в 2020 году и на 14% меньше, чем за прошлые годы.
«Понятно, что такие результаты в первую очередь обусловлены самоотверженным трудом медицинских работников, которые всегда уделяют приоритетное внимание медицинской помощи и обслуживанию подрастающего поколения в условиях эпидемической обстановки», - отметил Армен Мурадян.