Միրզոյանը և Զասը քննարկել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում իրավիճակի կայունացման նպատակով ՀԱՊԿ-ի մեխանիզմների դիտարկումը
Միրզոյանը և Զասը քննարկել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում իրավիճակի
կայունացման նպատակով ՀԱՊԿ-ի մեխանիզմների դիտարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 18-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միզոյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը հերթական ագրեսիան է ձեռնարկել Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։ Նա հավելել է, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից ի վեր Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն իր սադրիչ գործողություններով խաթարում է տարածաշրջանում անվտանգությունն ու կայունությունը և իրավիճակի դեէսկալացիային ուղղված Հայաստանի ջանքերը:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ արևելյան սահմանագոտում ստեղծված իրավիճակի կայունացման նպատակով անհրաժեշտության դեպքում ՀԱՊԿ-ում գործող մեխանիզմների ու գործիքակազմի շրջանակներում հնարավոր քայլերի` սահմանված կարգով դիտարկումը:

Глава МИД Армении и генсек ОДКБ обсудили механизмы по стабилизации приграничной ситуации
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 18 ноября провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Арарат Мирзоян подчеркнул, что Азербайджан предпринял очередную агрессию против суверенной территории Армении. Он добавил, что с момента подписания трехстороннего заявления от 9 ноября военно-политическое руководство Азербайджана своими провокационными действиями подрывает безопасность и стабильность и усилия Армении по деэскалации ситуации в регионе.
Собеседники обсудили рассмотрение в случае необходимости в установленном порядке возможных шагов в рамках механизмов и инструментов ОДКБ с целью стабилизации ситуации на восточном приграничном участке Республики Армения.