Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ժողովրդավարության համաժողովին մասնակցելու Բայդենի հրավերը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է մասնակցությունը ԱՄՆ-ում կայանալիք ժողովրդավարության թեմայով  համաժողովին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտնել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«Նիկոլ Փաշինյանը ստացել է նախագահ Բայդենից Ժողովրդավարության համաժողովին մասնակցելու հրավեր: Վարչապետ Փաշինյանը հաստատել է իր մասնակցությունը: Մենք ժողովրդավարության համաժողովն ընկալում ենք որպես ՀՀ ժողովրդավարության ուժեղացման հնարավորություն և այդ նպատակի համար ենք ծառայեցնելու այդ համաժողովը»,- ասել է Գրիգորյանը:
2021 թվականի դեկտեմբերի 9-10-ը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կհյուրընկալի ժողովրդավարության երկու գագաթնաժողովներից առաջինը, որը կհամախմբի կառավարությունների առաջնորդներին, հասարակական կազմակերպություններին, մասնավոր հատվածին՝ հաստատելու ժողովրդավարության նորացման օրակարգը, համատեղ ջանքերով դիմակայելու այն սպառնալիքներին, որոնց այսօր բախվում է ժողովրդավարությունը: Politico-ն ավելի վաղ համաժողովին հրավիրված երկրների ցանկ էր ներկայացրել, որում բացակայում էին Թուրքիան ու Ադրբեջանը:

Пашинян принял приглашение Байдена принять участие в Конференции по демократии
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подтвердил свое участие в конференции по демократии, которая состоится в США. Как сообщает Арменпресс, об этом в интервью Общественному телевидению заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
«Никол Пашинян получил приглашение от президента Байдена принять участие в Конференции по демократии. Премьер-министр Пашинян подтвердил свое участие. Мы воспринимаем конференцию по демократии как возможность укрепить демократию в Армении, и мы будем использовать эту конференцию с этой целью», - сказал Григорян.
9-10 декабря 2021 года президент США Джо Байден проведет первый из двух саммитов по вопросам демократии, на котором соберутся главы правительств, представители НПО и частного сектора, чтобы утвердить повестку дня обновления демократии и совместно работать над решением проблем и угроз демократии сегодня. Ранее Politico представило список стран, приглашенных на конференцию, в который не вошли Турция и Азербайджан.