Պատրաստ ենք աջակցել անհրաժեշտ խորհրդատվությամբ. ՌԴ ԱԳՆ-ն դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը զգալի ներդրում ունի իրավիճակի կայունացման և տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման գործում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասված է ԼՂ-ում հրադադարի հաստատման մասին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ստորագրած հայտարարության 1-ամյակի կապակցությամբ  ՌԴ ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ 2020 թվականի դեկտեմբերի 2-ից վերադարձվել է, ընդհանուր առմամբ, 122 ռազմագերի և պահվող անձ։ Նրանցից Հայաստանին վերադարձվել է 105-ը, Ադրբեջանին՝ 17-ը: Դրանից բացի, ադրբեջանական կողմին տրվել է ականապատ դաշտերի քարտեզների 3 փաթեթ:
«2021 թվականի նոյեմբերի 9-ին լրանում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում բոլոր ռազմական գործողությունները դադարեցնելու մասին հայտարարության մեկ տարին: Այդ քայլը թույլ տվեց վերջ դնել արյունահեղությանը և սկսել տարածաշրջանում խաղաղ կյանքի հաստատման գործընթացը: Այսօր մենք կարող ենք փաստել, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ամրագրվածն ընդհանուր առմամբ իրականացվում է: Միևնույն ժամանակ կարևոր է, որ Բաքուն և Երևանը պահպանում են հավատարմությունը բոլոր դրույթների հետագա իրականացման հարցում:
Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը զգալի ներդրում ունի իրավիճակի կայունացման և տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման գործում։ Դա գնահատում են մեր ադրբեջանցի և հայ գործընկերները: Ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ 2020 թվականի դեկտեմբերի 2-ից վերադարձվել է ընդհանուր առմամբ 122 ռազմագերի և պահվող անձ։ Նրանցից Հայաստանին վերադարձվել է 105-ը, Ադրբեջանին՝ 17-ը: Դրանից բացի, ադրբեջանական կողմին տրվել է ականապատ դաշտերի քարտեզների 3 փաթեթ:
Տարածաշրջան պարբերաբար հասցվել է հումանիտար օգնություն, ականազերծվել են տարածքները, վերականգնվել են ենթակառուցվածքները: Իրենց տներ վերադարձել են 53 հազար անձինք: Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը 2020 թվականի դեկտեմբերից տարածաշրջան հասցրել է 1581 տոննա հումանիտար բեռ և 800 տոննա շինանյութ:
Մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը՝ հնարավորինս արագ հաղթահարելու մնացած մարդասիրական մարտահրավերները՝ ներառյալ բոլոր պահվող անձանց ազատ արձակումը, ինչպես նաև բոլոր անհայտ կորածների ճակատագիրը պարզելու, զոհվածների մարմինների փոխանցման և ականապատ դաշտերի հուսալի քարտեզների ամբողջական տրամադրման գործում: Արդիական է նաև պատմամշակութային, կրոնական ժառանգության անվտանգության ապահովումը։
Մենք մտադիր ենք գործընկերների հետ հետևողականորեն լուծել Հարավային Կովկասում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման խնդիրը՝ ձևակերպված Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության մեջ: Մենք բարձր ենք գնահատում եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը Ռուսաստանի Ադրբեջանի և Հայաստան փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ։ Մենք ընդգծում ենք հավասարակշռված շահերի վրա հիմնված կոնկրետ նախագծերի վաղ մեկնարկի անհրաժեշտությունն, ինչը կնպաստի Հարավային Կովկասի տնտեսական և տրանսպորտային ներուժի բացահայտմանը։
Մենք կարևորում ենք հայ-ադրբեջանական  պետական սահմանին լարվածության թուլացումը և դրա սահմանագծման ու սահմանազատման գործընթացի մեկնարկը՝ հնարավորինս շուտ։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել անհրաժեշտ խորհրդատվությամբ:
Կարևոր ենք համարում շարունակել ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում՝ առաջին հերթին տարածաշրջանի սոցիալ-տնտեսական և հումանիտար խնդիրների լուծման համատեքստում:
Մենք կանենք ամեն ինչ՝ նպաստելու Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, աջակցելու խաղաղ նախաձեռնություններին, բոլոր մակարդակներում շփումների ընդլայնմանը, Հարավային Կովկասի անվտանգությանն ու տնտեսական զարգացմանը: Մենք պատրաստ ենք նաև նպաստել Ադրբեջանի և Հայաստանի հասարակության ներկայացուցիչների միջև երկխոսությանը ՌԴ մասնակցությամբ՝ ադրբեջանցի և հայ ժողովուրդների միջև վստահության մթնոլորտ ստեղծելու նպատակով։
Մենք կողմ ենք Հարավային Կովկասի երկրների և նրանց հարևանների միջև բարիդրացիական հարաբերությունների ձևավորմանը, տարածաշրջանային փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

Мы готовы помочь при необходимости консультаций: МИД РФ о делимитации и демаркации
Российский миротворческий контингент, размещенный в Нагорном Карабахе, внес значительный вклад в дело стабилизации ситуации и обеспечения в регионе безопасности.
Как передает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении МИД России по случаю 1-й годовщины подписанного лидерами Армении, России и Азербайджана заявления о прекращении огня в Нагорном Карабахе.
Отмечается, что со 2 декабря 2020 года возвращено 122 военнопленных. 105 из них были возвращены в Армению, 17 - в Азербайджан. Кроме того, азербайджанской стороне были переданы 3 пакета карт минных полей.
«9 ноября 2021 года исполняется год со дня заявления, подписанного президентом России Владимиром Путиным, премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым о прекращении всех боевых действий в зоне нагорно-карабахского конфликта. Этот шаг позволил положить конец кровопролитию и начать процесс установления мирной жизни в регионе. Сегодня мы можем констатировать, что то, что было зафиксировано заявлением от 9 ноября 2020 года, в целом реализуется. В то же время не исключено, что Баку и Ереван сохраняют приверженность и дальнейшей реализации всех положений.
Российский миротворческий контингент внес значительный вклад в дело стабилизации ситуации и обеспечение безопасности в регионе. Это ценят и наши армянские и азербайджанские партнеры. Со 2 декабря 2020 года при участии российских миротворцев возвращено 122 военнопленных. 105 из них были возвращены в Армению, 17 - в Азербайджан. Кроме того, азербайджанской стороне были переданы 3 пакета карт минных полей.
Регулярно в регион доставлялась гуманитарная помощь, были разминированы территории, восстанавливалась инфраструктура. 53 000 человек вернулись в свои дома. С декабря 2020 года МЧС России доставило в регион 1581 тонну гуманитарных грузов и 800 тонн строительных материалов.
Мы продолжаем наши усилия по скорейшему решению остающихся гуманитарных проблем, включая освобождение всех пленных, а также выяснение судеб всех без вести пропавших, передачу останков погибших и предоставление надежных карт минных полей. Также актуально обеспечение сохранности исторического, культурного и религиозного наследия.
Мы намерены вместе с нашими партнерами работать над решением вопроса о разблокировании всех экономических и транспортных связей на Южном Кавказе, как это изложено в заявлении, подписанном лидерами России, Азербайджана и Армении от 11 января 2021 года. Мы высоко ценим деятельность трехсторонней рабочей группы под председательством заместителей премьер-министров России, Азербайджана и Армении. Мы подчеркиваем необходимость скорейшего запуска конкретных проектов, основанных на сбалансированных интересах, которые будут способствовать раскрытию экономического и транспортного потенциала Южного Кавказа.
Мы работаем над снижением напряженности на армяно-азербайджанской государственной границе, чтобы как можно скорее начать процесс ее делимитации и демаркации. Мы готовы поддержать нужным советом.
Считаем необходимым продолжить усилия в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ, прежде всего в контексте решения социально-экономических и гуманитарных проблем региона.
Мы сделаем все возможное, чтобы способствовать нормализации отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения, поддерживать мирные инициативы, расширение контактов на всех уровнях, безопасность и экономическое развитие Южного Кавказа. Мы также готовы способствовать диалогу между представителями общественности Азербайджаном и Армении при участии России, с целью создания атмосферы доверия между азербайджанским и армянским народами.
«Мы за установление добрососедских отношений и развитие взаимовыгодного регионального сотрудничества между странами Южного Кавказа и их соседями», - говорится в заявлении МИД России.