Փաշինյանը կարևորել է ՌԴ ներգրավվածությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցում
Փաշինյանը կարևորել է ՌԴ ներգրավվածությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի
դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարության օրակարգում այս պահին կան տարբեր հարցեր, որոնցից մեկը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումն է, իսկ մյուսը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դեմարկացիան և դելիմիտացիան է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա համաձայնել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից օրերս արած հայտարարությանն այն մասին, որ հայ-ադրբեջանական սահմանային հարցը պետք է կարգավորվի խորհրդային շրջանի քարտեզներով՝ նշելով, որ քարտեզները, եթե ոչ 100, ապա 99 տոկոսով համընկնում են 2010 թվականին ընդունված Հայաստանի վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով նկարագրված Հայաստանի Հանրապետության տարածքին:
«Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքը ցույց է տալիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքը: Սահմանը՝ որպես դե յուրե կատեգորիա, սահմանվում է ուրիշ օրենքով:
Դելիմիտացիայի համար պետք է օգտագործվի Խորհրդային Միության քարտեզը: Մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ տարբեր թվականների քարտեզներն իրար վերատպումներն են, մենք պետք է խորանանք այդ քարտեզներով ու հասկանանք՝ որն ունի իրավական հիմք: Այդ քարտեզներում կան տարածքային որոշակի տարբերություններ»,- նշել է Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, որպես միջնորդ, այս գործում ունի և պետք է ունենա ներգրավվածություն:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն օրերս Վալդայ ակումբում հայտարարել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը կարող են լուծել սահմանի հարցը խորհրդային շրջանի քարտեզների հիման վրա: «Այս պահին կարևորը հայ-ադրբեջանական սահմանը հստակ որոշելն է, որի համար, բացի երկու կողմերից և Ռուսաստանից ոչ ոք պետք չէ։ Ինչո՞ւ, որովհետև քարտեզները  ՌԴ բանակի Գլխավոր շտաբում են, որոնք ցույց են տալիս, թե խորհրդային տարիներին ինչպես էր անցնում սահմանը երկու երկրների միջև»,- նշել էր նա։

Пашинян подчеркнул важность участия России в демаркации и делимитации армяно- азербайджанской границы
В настоящее время на повестке дня правительства Армении стоят различные вопросы, один из которых - урегулирование нагорно-карабахского конфликта, а другой - демаркация и делимитация границ между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает Арменпресс, об этом в Национальном Собрании заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Премьер согласился с недавним заявлением президента России Владимира Путина о том, что вопрос об армяно-азербайджанской границе должен решаться на основе карт советских времен, отметив, что по этим картам границы , если не на 100, то на 99 процентов совпадают с теми, которые описаны в законе 2010 г. об административно-территориальном делении Армении.
«В законе об административно-территориальном делении указана территория Республики Армения. Граница как категория де-юре определяется другим законом.
Для делимитации должны быть использованы карты Советского Союза. Наше исследование показывает, что карты разных лет являются копиями друг друга, нам нужно глубже изучить эти карты и понять, какое из них имеет юридическое основание. На этих картах есть определенные территориальные различия», - сказал Пашинян.
Премьер-министр заявил, что Россия как сопредседатель Минской группы ОБСЕ, как посредник, должна быть задействована в этом процессе.
Президент России Владимир Путин недавно заявил, что Армения и Азербайджан могут решить пограничный вопрос на основе советских карт. «Самое главное сейчас – это окончательно урегулировать ситуацию на границе, и здесь, конечно, без участия России невозможно ничего сделать. Но здесь даже нам, пожалуй, никто больше и не нужен, кроме двух сторон и России. Почему? Есть очень простые, прагматичные вещи – потому что карты в Генштабе Российской армии находятся, карты, которые показывают, как проходила граница между союзными республиками в советский период», - сказал он.