Աշխարհում կորոնավիրուսի հետևանքով մահացության թիվը վերջին մեկ տարում նվազագույնի է հասել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ողջ աշխարհում կորոնավիրուսի հետևանքով գրանցվող ամենշաբաթյա մահվան թվերը շարունակում են նվազել և այս պահին գտնվում են վերջին մեկ տարվա ընթացքում ամենացածր ցուցանիշի վրա: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին Ժնևում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտնել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը:
Այդուհանդերձ, նա նշել է, որ մահացության թիվն այս պահին էլ բարձր է՝ շաբաթական մոտ 50 հազար դեպք, իսկ իրական թիվը, ըստ Գեբրեյեսուսի, անկասկած շատ ավելի բարձր է:
«Մահացությունն իջնում է բոլոր տարածաշրջաններում՝ բացառությամբ Եվրոպայի, որտեղ մի շարք երկրներ բախվում են հիվանդության ու մահվան նոր ալիքների հետ»,- ասել է Գեբրեյեսուսը՝ հավելելով, որ մահացության ամենամեծ թվերը գրանցվում են այն պետություններում, որտեղ պատվաստանյութերի հասանելիությունը քիչ է:
Այս պահի դրությամբ, ԱՀԿ տվյալներով՝ համավարակի սկզբից ի վեր աշխարհում գրանցվել է վարակման 238 մլն 229 հազար 951 դեպք, մահացել է՝ 4 մլն 859 հազար 277-ը:

YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. Coronavirus-related weekly deaths continue to decline, and are currently at their lowest level in a year, ARMENPRESS reports Director General of the World Health Organization Tedros Ghebreyesus said in Geneva in a briefing with reporters.
However, he noted that the death toll is still high - about 50 thousand cases per week, and the real number, according to Ghebreyesus, is undoubtedly much higher.
"Death toll is falling in all regions except Europe, where a number of countries are facing new waves of disease and death," Ghebreyesus said, adding that the highest mortality rates are in countries where vaccine availability is low.
By now, according to the WHO, 238 million 229 thousand 951 cases of infection have been registered in the world since the beginning of the pandemic, 4 million 859 thousand 277 have died.