Պուտինի եւ Փաշինյանի բանակցությունները ենթադրում են զրույց եւ աշխատանքային ճաշ. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բանակցությունների ձեւաչափը ենթադրում Է զրույց եւ աշխատանքային ճաշ: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել Է ՌԴ-ի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Օրվա երկրորդ կեսը նվիրված կլինի ռուս-հայկական հարաբերություններին՝ այստեղ վարչապետ Փաշինյանի աշխատանքային այցի շրջանակում: Կլինեն զրույց եւ ապա աշխատանքային ճաշ»,- հավելել Է Կրեմլի ներկայացուցիչը: Բացի դրանից, Կրեմլի Մեծ պալատի Գեորգիեւյան դահլիճում Պուտինը կհանդիպի VIII գումարման Պետական դումայի պատգամավորների հետ: «Ելույթ կունենա Պուտինը, ելույթ կունենա Վոլոդինը»,- հավելել Է նա:
Բացի դրանից, Պեսկովի խոսքով՝ Պուտինի մոտ պլանավորված են «մի երկու աշխատանքային հանդիպումներ ոչ հրապարակային բնույթի»:
Ավելի վաղ Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնել Է, որ Պուտինի եւ Փաշինյանի բանակցություններում պլանավորվում Է քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջը Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունների իրականացման ընթացքը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում կայունության ամրապնդման եւ տնտեսական կապերի հաստատման հետագա քայլերը: Բացի դրանից, Պուտինը եւ Փաշինյանը հանդիպմանը կքննարկեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ եվրասիական տարածությունում ինտեգրացիոն միավորումներում փոխգործակցության հրատապ հարցերը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Песков рассказал, что переговоры Путина и Пашиняна предполагают беседу и рабочий обед
Формат переговоров президента России Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна предполагает беседу и рабочий обед. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
"Вторая половина дня будет посвящена российско-армянским отношениям в рамках рабочего визита сюда премьер-министра Пашиняна. Будет беседа и затем рабочий обед", - добавил представитель Кремля.
Кроме того, напомнил Песков, 12 октября в Георгиевском зале Большого Кремлевского дворца Путин встретится с депутатами Государственной думы VIII созыва. "Выступит Путин, выступит Володин", - добавил он.
Помимо этого, по словам Пескова, у Путина запланирована "пара рабочих встреч непубличного характера".
Ранее пресс-служба Кремля сообщала, что на переговорах Путина и Пашиняна планируется рассмотреть ход реализации заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года и от 11 января 2021 года, а также дальнейшие шаги по укреплению стабильности и налаживанию хозяйственных связей в регионе. Кроме того, Путин и Пашинян на встрече обсудят актуальные вопросы развития двусторонних отношений и взаимодействия в интеграционных объединениях на евразийском пространстве.