Հավանություն տալը չի նշանակում, թե Ռուսաստանը միացել է Էրդողանի «3+3» նախաձեռնության առաջմղմանը. Սիլաև
Հավանություն տալը չի նշանակում, թե Ռուսաստանը միացել է Էրդողանի «3+3»
նախաձեռնության առաջմղմանը. Սիլաև
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանցի հեղինակավոր միջազգայնագետ Նիկոլայ Սիլաևը անդրադարձել է Թուրքիայի նախագահի առաջարկած «3+3» ձևաչափի տարածաշրջանում «վեց երկրների հարթակ» ստեղծելու նախաձեռնությանը՝ ընդգծելով, որ Ռուսաստանի արտգործնախարարի դրական արձագանքը այդ նախաձեռնությանը չի նշանակում, որ Ռուսաստանը միանում է այդ գաղափարի առաջմղմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարության համակարգում գործող Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի (ՄԳԻՄՈ) Միջազգային հետազոտությունների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատողը այդ մասին ասել է Կովկասի ինստիտուտի կազմակերպած «Կովկասը XXI դարում» միջազգային գիտաժողովի ընթացքում:
Սիլաևի խոսքով՝ Ռուսաստանի և Իրանի դրական արձագանքը «3+3» նախաձեռնությանը միանշանակ չէ, քանի որ այն ե՛ւ կարող է նշանակել, որ նրանք հավանություն են տալիս այդ նախաձեռնությանը, ե՛ւ կարող է նշանակել, որ Ռուսաստանը պարզապես չի ուզում հայտնվել այն վիճակում, որ ստիպված լինի մերժել:
«Կարելի է անվերջ հավանություն տալ այդ նախաձեռնությանը՝ շատ լավ հասկանալով, որ քիչ հավանական է, թե Վրաստանը կաջակցի այդ նախաձեռնությանը, և ամենայն հավանականությամբ չի աջակցի Հայաստանը: Հավանություն տալը չի նշանակում, որ Ռուսաստանը միանում է այդ նախաձեռնության առաջմղմանը: Ինձ թվում է, որ եթե Ռուսաստանի կողմից հավանություն լինի, ապա այդ հավանությունը բավական պասիվ կլինի», - «Արմենպրես»-ին հայտնել է Նիկոլայ Սիլաևը:
«Վեց երկրների հարթակի» կամ այլ կերպ ասած՝ «3+3» (Ռուսաստան, Իրան, Թուրքիա, Հայաստան, Ադրբեջան, Վրաստան) ձևաչափ ստեղծելու գաղափարը 2020 թ. վերջին առաջարկել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանը: Սեպտեմբերի վերջին Էրդողանն այդ հարցը քննարկել է Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ: Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ նշված նախաձեռնությունը հոկտեմբերի 6-ին Մոսկվայում քննարկել են նաև Ռուսաստանի և Իրանի արտգործնախարարները: Սերգեյ Լավրովը ասել է, թե իրանական կողմը դրական է արձագանքել այս երկրների մասնակցությամբ «3+3» ձևաչափով նոր հարթակ ստեղծելու նախաձեռնությանը։

Одобрение не означает, что Россия присоединилась к продвижению инициативы Эрдогана «3+3»: Силаев
Известный российский эксперт-международник Николай Силаев коснулся инициативы президента Турции по созданию «платформы шести стран» в регионе «3+3», подчеркнув, что положительный отклик министра иностранных дел России на эту инициативу не означает, что Россия присоединяется к продвижению идея.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил ведущий научный сотрудник МГИМО в ходе международной конференции «Кавказ в XXI веке».
По словам Силаева, положительная реакция России и Ирана на инициативу «3+3» неоднозначна, так как она может означать и то, что они одобряют эту инициативу, а может означать, что Россия просто не хочет оказаться в такой ситуации, где ему придется отказаться.
«Эту инициативу можно поддерживать бесконечно, прекрасно понимая, что Грузия вряд ли поддержит эту инициативу, по всей вероятности, Армения ее не поддержит. Одобрение не означает, что Россия присоединяется к инициативе. Мне кажется, что если будет одобрение со стороны России, то это одобрение будет достаточно пассивным», - сказал Николай Силаев.
Идея создания «платформы шести стран» или иными словами «3+3» (Россия, Иран, Турция, Армения, Азербайджан, Грузия) в конце 2020 года было предложено президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. В конце сентября Эрдоган обсудил этот вопрос во время встречи с президентом России Владимиром Путиным в Сочи. Согласно официальному заявлению, эта инициатива также обсуждалась 6 октября в Москве министрами иностранных дел России и Ирана. Сергей Лавров сказал, что иранская сторона положительно отреагировала на инициативу по созданию новой площадки в формате «3+3».