Պապիկյանը Թրեյսիի հետ հանդիպմանը կարևորել է ԱՄՆ դերակատարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը սեպտեմբերի 28-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի գրասենյակից, ողջունելով դեսպանին՝ փոխվարչապետը գնահատելի է համարել նախորդ շրջանի ակտիվ և արդյունավետ համագործակցությունը: Հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացմանը զուգահեռ Սուրեն Պապիկյանը կարևորել է նաև ԱՄՆ դերակատարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Նա առանձնացրել է երկկողմ հարաբերություններում տնտեսական օրակարգի առաջ մղման կարևորությունը՝ ընդգծելով տարբեր ուղղություններում ԱՄՆ-ի ներգրավվածության օգտակարությունը, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների զարգացման, ջրային ռեսուրսների կառավարման, էներգետիկ, մասնավորապես՝ կանաչ էներգիայի արտադրության ոլորտներում: Փոխվարչապետը շեշտել է, որ նշյալ ոլորտների զարգացման գործում գնահատելի են ԱՄՆ-ի ներդրած ջանքերը և հույս հայտնել, որ աջակցությունը կլինի շարունակական:
«ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին շնորհավորել է Սուրեն Պապիկյանին ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ վստահություն արտահայտելով, որ նոր կարգավիճակում արդյունավետ համագործակցությունը շարունակվելու է և ընդլայնվելու:
Կողմերը քննարկել են արդարադատության ոլորտի բարեփոխումները, պարեկային ծառայության ստեղծումը, արդարադատական համակարգի և ենթակառուցվածքների զարգացման հեռանկարները: Փոխվարչապետը ներկայացրել է նախօրեին «Նուբարաշեն» ՔԿՀ կատարած իր այցելության արդյունքները՝ ՔԿՀ-ների ենթակառուցվածքների և դատապարտյալների պահման պայմանների բարելավման հարցը համարելով օրակարգային»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել կորոնավիրուսի համավարակի և դրա հետևանքների հաղթահարման հարցերին: Նկատի ունենալով վերջինիս ազդեցությունը ինչպես մարդկային կյանքերի և հանրային առողջության, այնպես էլ պետությունների տնտեսությունների վրա, շեշտվել է պատվաստանյութերի հասանելիության և պատվաստումների կարևորությունը՝ սահմանների բացման և ճանապարհորդությունների հարցում առկա սահմանափակումների մեղմացման համատեքստում: Ընդգծվել է, որ այս ուղղությամբ համատեղ և հետևողական ջանքերը միայն դրական արդյունքներ են տալու:
ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանի գրասենյակից հայտնում են, որ կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստանում վարչատարածքային բարեփոխումների ընթացքին, ինչի կապակցությամբ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ ՄԶԾ-ի շրջանակներում տրամադրված աջակցության համար՝ հույս հայտնելով, որ օժանդակությունը նոր տեսք կստանա, քանի որ նպաստում է համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը:
Զրույցի ժամանակ քննարկվել են Հայաստանում միջազգային ներդրումների համար առողջ միջավայրի ապահովման, հակակոռուպցիոն ռեֆորմների, արդար տնտեսական և մրցակցային դաշտի ապահովման միջոցները: Անդրադարձ է կատարվել հանքաարդյունաբերության խնդիրներին՝ կարևորելով բնապահպանական ռիսկերի կառավարման, շրջակա համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացման և ներդրումների երաշխավորման հարցերը:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ քննարկվել է նաև Գորիս-Կապան ճանապարհի շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Փոխվարչապետը խոսել է այլընտրանքային ճանապարհների կառուցման ուղղությամբ ներկայումս կատարվող քայլերի մասին: Ըստ նրա՝ առաջիկա օրերին նախատեսվում է ավարտել 44 կմ նոր ճանապարհի ամբողջական ասֆալտապատման աշխատանքները, որոնց կհաջորդի ասֆալտի նոր շերտի անցկացումը 17 կմ հատվածի վրա: Սուրեն Պապիկյանը նաև տեղեկացրել է Տաթև-Աղվանի հատվածում 18 կմ նոր ճանապարհի կառուցման մասին՝ անդրադառնալով 4 գյուղերի ուղղությամբ շրջանցիկ ճանապարհների կառուցմանը, որոնք նախատեսվում են վերջնական ավարտին հասցվել 2020թ. գարնանը: Փոխվարչապետը հայտնել է, որ արդեն մեկնարկել են «Հյուսիս-հարավ» մայրուղու Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի կառուցման ուղղությամբ աշխատանքները:

Вице-премьер Сурен Папикян принял посла США в Армении Линн Трейси
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Папикяна, приветствуя посла, вице-премьер высоко оценил активное и плодотворное сотрудничество за прошедший период. Вместе с развитием армяно-американских отношений Сурен Папикян также подчеркнул важность роли США в рамках Минской группы ОБСЕ. Он отметил важность продвижения экономической повестки дня в двусторонних отношениях, подчеркнув полезность вовлеченности США в различных сферах, включая развитие инфраструктуры, управление водными ресурсами, энергетику и, в частности, производство зеленой энергии. Вице-премьер подчеркнул, что усилия США по развитию этих направлений заслуживают высокой оценки, а также выразил надежду, что поддержка будет продолжительной.
Посол США Линн Трейси поздравила Сурена Папикяна со вступлением в должность вице-премьера Армении, выразив уверенность, что в его новом статусе плодотворное сотрудничество будет продолжаться и расширяться.
Стороны обсудили реформы в сфере юстиции, создание патрульной службы, перспективы развития системы правосудия и инфраструктуры. Вице-премьер представил итоги своего вчерашнего визита в УИУ “Нубарашен”, назвав улучшение инфраструктуры исправительных учреждений и условий содержания осужденных одним из важных вопросов повестки.
Были затронуты вопросы, связанные с эпидемией коронавируса и ее последствиями. Учитывая влияние последних как на жизнь людей и общественное здоровье, так и на экономику государств, была подчеркнута важность доступности вакцин и вакцинации в контексте открытия границ и ослабления ограничений на путешествия. Было подчеркнуто, что совместные и последовательные усилия в этом направлении дадут только положительные результаты.
Стороны также коснулись процесса реализуемых в Армении административно-территориальных реформ, в связи с чем вице-премьер Сурен Папикян поблагодарил за оказываемую в рамках USAID поддержку, выразив надежду, что помощь получит новый облик, поскольку способствует социально-экономическому развитию общин.
В ходе беседы были обсуждены вопросы обеспечения здоровой среды для международных инвестиций в Армению, антикоррупционные реформы, обеспечение справедливого экономического и конкурентного поля. Были затронуты вопросы горнодобывающей отрасли, подчеркнута важность управления экологическими рисками, социально-экономического развития окружающих общин и вопросы гарантии инвестиций.
Была также обсуждена ситуация вокруг дороги Горис-Капан. Вице-премьер рассказал о шагах, которые предпринимаются в настоящее время для строительства альтернативных дорог. По его словам, в ближайшие дни планируется полностью завершить асфальтирование 44-километровой новой дороги, после чего на 17-километровом участке будет уложен новый слой асфальта. Сурен Папикян также проинформировал о строительстве новой 18-километровой дороги на участке Татев-Агвани, коснувшись строительства объездных дорог в направлении 4 сел, которые планируется завершить в весной 2022 года. Вице-премьер сообщил, что уже начались работы по строительству участка Сисиан-Каджаран автомобильной дороги Север-Юг.