Ֆրանսիան երեք ֆրեգատ կմատակարարի Հունաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը եւ Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը պարտավորագիր են ստորագրել Աթենքին երեք ֆրեգատ մատակարարելու շուրջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը:
«Հունաստանի կողմից երեք Belharra ֆրեգատի ձեռքբերումը, որոնք կառուցվելու են Ֆրանսիայում, «վստահության վկայություն Է», նշել Է Մակրոնը:
Ֆրանսիան եւ Հունաստանը շարունակում են պատմական համագործակցությունը:
Հունաստանը ֆրանսիական Naval Group-ն ընտրել Է իր ռազմածովային նավատորմը ֆրանսիական արտադրության երեք եւ լրացուցիչ չորրորդ ֆրեգատներով հանդերձելու համար»,-Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ֆլորանս Պառլին գրել Է Twitter-ի իր Էջում:
Ավելի վաղ Հունաստանի ԶԼՄ-ներում հայտնվել Էր մի տեղեկատվություն, որ սեպտեմբերի 27-ին Փարիզում սկսվող Միցոտակիսի այցի ժամանակ համաձայնագիր Է ստորագրվելու Հունաստանի ռազմածովային ուժերի համար ֆրանսիական չորս ֆրեգատների մատակարարման վերաբերյալ:

Франция поставит три фрегата Греции
Президент Франции Эммануэль Макрон и премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис подписали контракт на поставку Афинам трех фрегатов. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Франс Пресс.
Приобретение Грецией трех фрегатов Belharra, которые будут построены во Франции, является "свидетельством доверия и качества французского предложения", отметил Макрон по итогам подписания договора в Елисейском дворце.
"Франция и Греция продолжают свое историческое сотрудничество. Греция выбрала французскую Naval Group для оснащения своего военно-морского флота тремя фрегатами французского производства, и четвертым - дополнительным", - написала министр обороны Франции Флоранс Парли на своей странице в Twitter.
Ранее в греческих СМИ появилась информация, что во время начинающегося 27 сентября визита Мицотакиса в Париж будет подписано соглашение о поставках четырёх французских фрегатов для ВМС Греции. Указывалось, что Афины планируют потратить 5,5 миллиарда евро на новые корабли.