ՀՀ ՄԻՊ-ը Շվեդիայի ազգային դատարանների վարչության պատվիրակությանն է ներկայացրել ՀՀ դատական համակարգի խնդիրները
ՀՀ ՄԻՊ-ը Շվեդիայի ազգային դատարանների վարչության պատվիրակությանն է
ներկայացրել ՀՀ դատական համակարգի խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Շվեդիայի ազգային դատարանների վարչության պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատակազմից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանում դատարանների կարողությունների զարգացմանն ուղղված նախատեսվող ծրագրի մանրամասները, որն իրականացվելու է Շվեդիայի դատական համակարգի հետ։
«Արման Թաթոյանն անդրադարձել է դատական համակարգում առկա խնդիրներին, շեշտել է, որ կան առանձին դատավորներ, որոնք իրենց պահվածքով վնասում են դատական համակարգի հեղինակությունը: Չնայած սրան, խնդիրների լուծմանը պետք է հասնել իրավական ճանապարհով՝ խրախուսելով օրինապահ ու անկախ դատավորներին։
Պաշտպանն անդրադարձել է նաև դատարաններում քննվող գործերի ձգձգումների անթույլատրելի պրակտիկային: Նա նշել է, որ ստացված բողոքների ուսումնասիրությունը ցույց է տալիս, որ դատարաններում գտնվող գործերի քննությունը տարիներ է տևում, որի արդյունքում խախտվում է դատարանի կողմից անձանց գործի ողջամիտ ժամկետում քննության սահմանադրական իրավունքը, իսկ նման դեպքերում նրանց խախտված իրավունքի վերականգնման արդյունավետ կառուցակարգեր առկա չեն:
Խնդիրը լուծում չի ստացել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցի հրապարակումից և Սահմանադրական դատարան դիմելուց հետո»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Թաթոյանը տեղեկացրել է նաև, որ բողոքի ուսումնասիրության կամ քննարկման ընթացքում իր իրավասությունների շրջանակում Պաշտպանը լիազորված է դիմելու դատական իշխանության` դատական պրակտիկայի ամփոփման համար պատասխանատու մարմիններին` դատական պրակտիկայում առաջացող իրավական հարցերի վերաբերյալ խորհրդատվական բնույթի պարզաբանումներ ստանալու նպատակով, ինչպես նաև առաջարկներ ներկայացնելու դատական պրակտիկայի կատարելագործման վերաբերյալ:
Նշվում է, որ ՀՀ ՄԻՊ-ը կարևորել է Բարձրագույն դատական խորհրդի դերը, հատկապես՝ դատարանների հանդեպ ինստիտուցիոնալ վստահության բարձրացման հարցում և ընդգծել ԲԴԽ-ի հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը:
Հանդիպմանը կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել զարգացնել համագործակցությունը ծրագրի շրջանակում դատական համակարգի կատարելագործման ուղղությամբ։

Омбудсмен представил делегации Управления национальных судов Швеции проблемы судебной системы Армении
Омбудсмен представил делегации Управления национальных судов Швеции проблемы
судебной системы Армении
Защитник прав человека Армении Арман Татоян 27 сентября принял делегацию Управления национальных судов Швеции.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата омбудсмена, в ходе встречи были обсуждены детали программы, направленной на повышение потенциала судов в Армении, которая будет реализована совместно со шведской судебной системой.
Арман Татоян коснулся проблем в судебной системе, подчеркнул, что есть определенные судьи, которые своим поведением наносят ущерб репутации судебной системы. Несмотря на это, решение проблем должно быть достигнуто правовыми средствами, посредством поощрения законопослушных и независимых судей.
Омбудсмен также коснулся недопустимой практики затягивания судебного разбирательства. Он отметил, что изучение поступивших жалоб показывает, что рассмотрение дел в судах занимает годы, в результате чего конституционное право лиц на рассмотрение в разумные сроки нарушается, а в таких случаях нет эффективных структур для восстановления нарушенных прав.
Вопрос так и не решился также после публикации специального доклада защитника прав человека и после обращения в Конституционный суд.
Татоян также сообщил, что во время рассмотрения или обсуждения жалобы омбудсмен уполномочен обращаться в судебные органы, ответственные за обобщение прецедентного права, за консультативными разъяснениями по правовым вопросам, возникающим в прецедентном праве, а также вносить предложения по улучшению судебной практики.
Омбудсмен Республики Армения подчеркнул роль Высшего судебного совета, особенно в вопросе повышения институционального доверия к судам, и подчеркнул эффективное сотрудничество с ВСС.
В ходе встречи стороны выразили готовность к развитию сотрудничества в рамках программы совершенствования судебной системы.