Իրականացվել է էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականություն, մեղավորները դեռ պատժված չեն. Արման Թաթոյան
Իրականացվել է էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականություն, մեղավորները
դեռ պատժված չեն.  Արման Թաթոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը Արցախյան 44-օրյա պատերազմի տարելիցին ուղերձով է հանդես եկել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արման Թաթոյանի ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
«Արցախի և Հայաստանի դեմ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմն ուղեկցվեց ադրբեջանական աննախադեպ պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով։
Հենց առաջին օրը Արցախի Մարտունի քաղաքի հրետակոծությունից իր տան բակում սպանվեց 9-ամյա Վիկտորյա Գևորգյանը:
Արցախի խաղաղ բնակիչներ 69-ամյա Գենադի Պետրոսյանը Մադաթաշենից և 82-ամյա Յուրի Ասրյանը Ազոխից դաժանաբար գլխատվեցին. գլխատումների ողջ ընթացքը նկարահանել են հենց ադրբեջանական զինվորականները, որ հետո իրենց բացառիկ ցինիզմը տարածեն և արժանանան «փառքի» խրախճանքի:
Պատերազմի ընթացքում ու պատերազմից հետո խոշտանգվեցին ու դաժանությունների ենթարկվեցին քաղաքացիական անձինք ու զինվորականներ՝ ջիհադիստների ու ահաբեկիչների ակտիվ մասնակցությամբ: Նպատակային հարձակումներով, արգելված զինատեսակների օգտագործմամբ ավերվեցին քաղաքացիական բնակավայրեր: Անարգվեցին ու ոչնչացվեցին հայկական եկեղեցիներ:
Այս ամենն ուղեկցվում էր սանձարձակ ու ցինիկ պահվածքով հատուկ նկարած տեսանյութերով՝ հայկական սոցիալական ողջ մեդիան դիտավորյալ լցնելով բռնության տեսարաններով:
COVID-19-ի պայմաններում ադրբեջանական հարձակումները մարդկության դեմ ուղղված հանցանքներ էին, որոնք շեշտակիորեն ավելացրին մահվան դեպքերը՝ կատվածահար անելով Արցախի ու Հայաստանի առողջապահության համակարգերը:
Ողջ նշվածն ուղեկցվում էր հսկայածավալ ատելության ու թշնամանքի քարոզով, որ ադրբեջանական իշխանությունները միայն խրախուսում էին:
Տեղի ունեցածը բերում է միանշանակ հետևության. իրականացվել է էթնիկ զտումների ու ցեղասպան քաղաքականություն:
Չպե՛տք է մոռանանք, որ ադրբեջանական պետական հովանավորչությամբ հայատյացության ու թշնամանքի քարոզն այսօր ոչ միայն չի նվազել, այլ ստացել է ծայրահեղական, ֆաշիստական նոր դրսևորումներ:
Մինչ օրս պատերազմական հանցանքի որևէ կատարող չի պատժվել: Եվ քանի դեռ կատարվածի համար մեղավորները պատասխանատվության չեն ենթարկվել, շարունակվելու է ատելության ու թշնամանքի քաղաքականությունը, իրական է լինելու վայրագությունների վտանգը, խաթարված է մնալու մարդկանց խաղաղ ու անվտանգ կյանքը»:

Осуществлялась политика этнических чисток и геноцида, и виновные еще не наказаны: Арман Татоян
Защитник прав человека Республики Армения в связи с годовщиной 44-дневной войны в Арцахе выступил с посланием. Как передает «Арменпресс», в сообщении Армана Татояна, в частности, говорится:
«Широкомасштабная война, развязанная Азербайджаном против Арцаха и Армении 27 сентября 2020 года, сопровождалась беспрецедентными военными преступлениями и преступлениями против человечности.
В первый же день войны в результате обстрела во дворе своего дома в городе Мартуни в Арцахе погибла 9-летняя Виктория Геворгян.
Мирные жители Арцаха 69-летний Геннадий Петросян из Мадаташена и 82-летний Юрий Асрян из Азоха были зверски обезглавлены. Весь процесс обезглавливания, их исключительного цинизма был снят азербайджанскими военными на видео для распространения, и заслужил похвалу и «славу».
Как во время, так и после нее при активном участии джихадистов и террористов жестоким пыткам подвергались и мирные жители и военнослужащие. В результате целенаправленных нападений и применения запрещенного оружия были разрушены гражданские поселения. Армянские церкви были осквернены и разрушены.
Все это сопровождалось специально снятыми показами, с возмутительным и циничным поведением, сознательно заполняющими все армянские социальные сети сценами насилия.
В условиях пандемии COVID-19 азербайджанская агрессия была преступлением против человечества, она резко увеличила количество смертей, надорвав системы здравоохранения Арцаха и Армении.
Все это сопровождалось пропагандой огромной ненависти и вражды, которую власти Азербайджана только поощряли.
То, что произошло, приводит к определенному выводу. Была проведена политика этнической чистки и геноцида.
Нельзя забывать, что пропаганда ненависти и вражды к армянам под эгидой Азербайджанского государства сегодня не только не уменьшилась, но и получила новые экстремистские, фашистские проявления.
На сегодняшний день ни один виновный в военном преступлении не понес наказания. И пока виновные не будут привлечены к ответственности, политика ненависти и вражды будет продолжена, реальной будет и угроза зверств, а мирная и безопасная жизнь людей будет нарушаться».